|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Plod v 39. tednu



Lanugo, nežne dlačice, ki so prekrivale plodovo telo, so izginile, pljuča so dozorela za samostojno življenje in vse to nakazuje, da se zarodek pripravlja na rojstvo. Da ne boste presenečeni glede lanuga, povejmo še to, da lahko nekaj dlačic ostane na telesu tudi po rojstvu, predvsem na ramenih in uhljih. To seveda ne pomeni, da bodo tam za vedno, kmalu po rojstvu bodo namreč odpadle.

Kot smo že povedali, se v črevesju zarodka že tvori mekonij, novorojenčkovo prvo blato. To je gosta črna snov, za katero boste ugotovili, da jo je kar težko očistiti z novorojenčkove ritke. Ja, kar takoj se bo treba navaditi na izločke. Ko pride črevesje v stik s prvimi bakterijami, ki ga tudi naselijo, dojenčkovo blato začne oddajati malce neprijeten vonj, v času uvajanja normalne hrane pa je že pošteno smrdeč. A pravijo, da starši vedno prenesejo vonjave lastnega otroka, pa če so še tako neprijetne. Narava s starševskim nagonom poskrbi za vse.

Nekaterim mamicam se zdi, da v tem obdobju otroka v trebuhu ne čutijo več dovolj. Plod je namreč zdaj že tako velik, da ima v maternici zelo malo prostora, kar pomeni, da se ne more več tako premikati, kot se je še pred dnevi. Kljub temu pa morate našteti vsaj 10 premikov na dan, ponavadi med 8. in 17. uro, sicer se oglasite pri svojem zdravniku ali v porodnišnici.

Imunski sistem plodu je še vedno precej nezrel, zato protitelesca zdaj dobiva še preko plodovnice, po rojstvu jih bo prejemal preko materinega mleka. Zato je dojenje tako pomembna prednost, saj najboljša popotnica za zdravo življenje priteka prav iz maminih prsi. Zato se je vredno potruditi.

Povprečen plod v tem tednu tehta 3,3 kilograme in je dolg okoli 50 do 51 cm. Posteljica tehta približno toliko kot plod, pa tudi popkovina je približno tako dolga.

ALI STE VEDELI?

Plodovnica se zamenja vsake tri ure, tudi med porodom. Strokovnjakom še vedno ni uspelo natančneje razvozlati, kje se tvori plodovnica. Znano je, da je sestavljena iz urina, znoja in ostalih tekočin, ki jih izloča plodek.


Preberite še


>>  Mami v 39. tednu
>>  Očka v 39. tednu




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?