Odbor za izobraževanje je potrdil predvidena brezplačna kosila za vse osnovnošolce, a šele za september 2027. Jeseni 2024 pa naj bi razširili subvencioniranje šolskih kosil ter brezplačno kosilo omogočili več učencem.
Inštitut 8. marec je s podpisi volivcev vložil nova zakonska predloga o šolski prehrani, ki sta predvidevala brezplačna kosila za vse osnovnošolce. Odbor za izobraževanje je predloga sicer potrdil, vendar bodo brezplačna kosila uvedena šele v septembru 2027, kot je predlagala vlada.
Nimajo kapacitet za povečanje kosil
Vlada je kot razlog, da se izvajanje tega prestavi na leto 2027, navedla, da veliko šol prostorsko in kadrovsko ni pripravljenih na takšno povečanje števila kosil, ki bi se po uveljavitvi sprememb zgodilo. S tem zamikom jim želijo dati čas, da se na to pripravijo.
Vseeno več brezplačnih kosil
Odbor je vseeno, da bi ublažil socialno stisko še pred septembrom 2027, na predlog koalicije dvignil cenzus za subvencioniranje kosil. Tako bodo s septembrom 2024 do brezplačnega kosila upravičeni vsi otroci, katerih starši so uvrščeni do vključno četrtega dohodkovnega razreda. Otroci, katerih starši so v petem dohodkovnem razredu, pa bi imeli pravico do 50-odstotne subvencije.
PREBERITE TUDI: Kako zmanjšati stroške za hrano?
Posebna dopolnila
Ker gre pri predlaganih spremembah za 100% subvencioniranje od države, je vlada predlagala, da se uvede dopolnila, da bodo učenci brezplačno kosilo dobili le, če bodo nanj prijavljeni; ter, da bodo morali starši kosilo plačati, če ne bo pravočasno odjavljeno in ne bo prevzeto.
Vse te spremembe mora sicer na plenarni seji potrditi še državni zbor.
Raziskava pokazala, da veliko otrok pride v šolo lačnih
Mednarodna raziskava glede bralne pismenosti PIRLS, v kateri sodeluje tudi Slovenija, je pokazala, da je naraslo število otrok, ki vedno pridejo v šolo lačni, z dobrih 12 odstotkov na kar 25 odstotkov. Vsak dan ali skoraj vsak dan se ob prihodu v šolo počuti lačnih približno 40 odstotkov otrok. Koordinatorica raziskave Eva Klemenčič Mirazchiyski je povedala, da gre za naraščajoč trend tudi na mednarodni ravni, ki pa je v Sloveniji še nekoliko izrazitejši.
PREBERITE TUDI: Sprejet Akcijski načrt za jamstvo za otroke
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Izredni limit – le če ne gre drugače!
Marsikdo najame limit, da bi z njim prebrodil krajšo finančno stisko in poravnal nepričakovane stroške, nekateri pa »v m...
3
Zakaj so vzajemni skladi popularni?
Vzajemni skladi veljajo za enega najpopularnejših načinov varčevanja v razvitem svetu. Tudi v Sloveniji je v zadnjem čas...
3
Aktivno vodenje portfelja vzajemnih skladov
Volatilnost na finančnih trgih je v zadnjih letih pokazala na pomembnost predvidevanja cikličnih sprememb in pomen ustre...
3
Na dopust z varčevanjem ali s kreditom
Slovensko ali hrvaško morje, zdravilišča, gore ali obisk oddaljenih eksotičnih krajev... Letošnji dopust – sanje ali res...
3