To nedeljo, 22. aprila 2018, bo ob 10. uri v Arboretumu potekala delavnica Izdelava herbarija, na kateri bomo izvedeli, kako pravilno izdelati herbarij.
Na lov za rastlinami vzemite tudi knjigo o rastlinah.
Ste se skupaj z otrokom že lotili izdelave družinskega ali otroškega herbarija? Pomladno-poletni meseci, ko narava (za)cveti, so idealni za družinski potep v naravi, ki ga lahko združite tudi z zabavnim učenjem o rastlinah.
To nedeljo, 22. aprila 2018, bo ob 10. uri v Arboretumu, ki je že poln cvetočih in dišečih rastlin, potekala delavnica Izdelava herbarija.
Delavnica je sicer namenjena otrokom, starejšim od 11. let, in odraslim, vendar so zagotovo dobrodošli tudi mlajši bodoči botaniki, ki se želijo naučiti, kako pravilno izdelati herbarij - od nabiranja in pravilnega sušenja rastlin do koristnih napotkov, kateri so ustrezni podatki, ki jih mora vsebovati herbarijska etiketa.
Otroški herbarij lahko seveda nekoliko prilagodite, toda bolj, ko bo "kot pravi", bolj bodo otroci navdušeni.
Knjiga o rastlinah in zvezek
Na izdelavo herbarija se je tako kot za vse "resne" reči seveda treba dobro pripraviti. Skupaj z otrokom se odpravite v knjižnico po knjigo o rastlinah, ki rastejo v Sloveniji, in si že vnaprej oglejte ter izberite rastline, ki jih boste iskali. Pri tem upoštevajte tudi letni čas, otroku pa ne pozabite še razložiti, zakaj so nekatere rastline zaščitene in jih ne smemo nabirati.
Če boste družinski člani med seboj tekmovali, kdo bo nabral več rastlin, naj ima vsak svojo knjižico oz. zvezek iz nepovoščenega papirja, kamor boste zapisovali osnovne podatke, ki morajo biti zapisani v herbariju (kdaj, kje in kdo je našel rastlino), in zlagali najdragocenejše rastlinske "zaklade". Manj občutljive rastline lahko shranjujete tudi v vrečko, vendar pazite, da se rastline ne poškodujejo.
Na lov za rastlinami je dobro vzeti tudi knjigo o rastlinah, da lahko na licu mesta preverite, ali ste našli pravi primerek oz. sproti preverite, kaj iščete, kaj ste našli ali katere rastline lahko samo občudujete in fotografirate, ne smete pa jih nabirati.
Izdelava herbarija z mlajšimi otroci
Če je otrok še majhen, se izdelave herbarija lotite bolj igrivo. V herbarij na primer zapišite: "Tole rožico je Miha nabral za mamico." ali "To rastlino je Ana našla pod velikim drevesom v gozdu." Seveda lahko otroku zraven tudi poveste, kako je ime rastlini ali si celo izmislite zgodbico oz. pravljico o tej "čudežni" rastlini. Ali otroku morda zaupate kakšen svoj otroški spomin, ki vam ga zbujajo rastline, travnik, gozd in narava.
Iz nabranih in posušenih rastlin lahko namesto klasičnega herbarija, v katerem so nanizane posamezne rastline, skupaj z otrokom oblikujete tudi kakšno žival ali drugo obliko in tako ustvarite edinstven herbarij, ki ga lahko tudi uokvirite in obesite na steno. Ali otroka spodbudite, da poleg rastline tudi kaj nariše - kaj o rastlini ali kar meni, da bi moralo biti zraven te rastline. Na primer: če rastlina potrebuje veliko sonca, lahko otrok nariše sonce, kako sije nanjo.
Da bo izdelava herbarija lažja, pa se nam pridružite na nedeljski delavnici Izdelava herbarija v Arboretumu, kjer je april mesec cvetočih narcis in tulipanov. Ali ste vedeli, da je v Arboretumu več kot 350 sort tulipanov? Pridite in jih skupaj z otroki spoznajte!
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
9
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
9
Duhovito pismo nenaspane mame
Kako ukrasti malo časa zase in se končno naspati, je težava mnogih staršev. Preberite pismo mame, katera je poskusila - ...
9
BLOG: Ko ti gredo otroci vse bolj na živce...
Ne morem več, je kričalo vse v meni. Nimam vam več kaj dati, je odzvanjalo v meni. Pa sem se še kar gnala. Nisem hotela ...
9