|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako otroka motivirati za domača opravila in šolo?

Dr. Petja Kovačevič, Zavod Igrivi svet, 1.4.2017
Se sprašujete, kako bi kar najbolje spodbudili otroka k opravljanju svojih dolžnosti. Da vam ne bi bilo potrebno vsako stvar, ki mu jo naročite ponoviti večkrat. In se v lastni nemoči oprijemati groženj, ob katerih čutite, da izgubljate spoštovanje.

image
Spodbudimo otroka, da nam pomaga pri hišnih opravilih.
/11


Občutek odgovornosti: »To boš uredil sam.«

V različnih razvojnih obdobjih so otroci zmožni poskrbeti za določene stvari, opravila in naloge. Ko opazimo, kaj jih v določenih trenutkih zanima, je pomembno, da jih spodbudimo, da vztrajajo. Če je le nekaj, kar so razvojno zmožni, hkrati pa jim je v izziv. Tako lahko že hodeči malček pomaga pripraviti mizo, štiriletnik z našo pomočjo posesa stanovanje, zloži v pomivalni stroj ali vzame perilo iz pralnega stroja.

Otroci so zelo radi v naši bližini med opravljanjem gospodinjskih opravil, če pa so še aktivni pri tem, jim omogočimo, da se čutijo z nami močneje povezani in bolj pripadni družini. Ponosni so nase, da smo jih prepoznali kot »naše sodelavce« pri vsakodnevnih opravilih. Prav tako tudi ponosni, ko jim neka naloga uspe in jih pohvalimo. Da imajo svojo odgovornost. Nekaj za kar morajo poskrbeti sami. Tako dobijo izkušnjo, kako se počutijo ob tem, ko nekaj dobro opravijo. Pa naj bo to skrb za odnašanje smeti ali domačo nalogo.

 

Občutek zaupanja vase: »Verjamem, da zmoreš.«

Ker vsak starš najbolje pozna svojega otroka in prepozna, kaj zmore sam urediti, verjame vanj, da bo to tudi utrdil. S tem daje dovoljenje otroku, da si zaupa, kaj zmore. Pridejo pa tudi trenutki, dnevi ali tedni, ko je upora s strani otroka več. Ko nekaj ne želi in noče opraviti. Takrat nas potrebuje, da še bolj verjamemo vanj, ga slišimo v njegovem uporu, jezi, strahu, hkrati pa ga spodbudimo in vztrajamo. Če čutimo, da potrebuje našo pomoč smo mu na voljo, vendar pazimo, da mu ne odvzemamo zaupanja vase.

Ob večjih izzivih so otroci (tako kot odrasli) polni strahu in negotovosti, vendar če vemo, da zmorejo, jim najprej dovolimo izraziti svoja čutenja, jih začutimo, razumemo, potem pa spodbudimo, da vztrajajo. Tudi mi kdaj potrebujemo nekoga, da verjame v nas, takrat ko sami ne zmoremo.

 

Dovolimo otrokom, da nam pomagajo, tudi, če bo šlo počasneje

 

 

Ob tem pa starši pogosto doživljamo, da je določene stvari mogoče hitreje ali učinkoviteje opraviti. Posebno če jih opravljamo sami. Takrat stopimo korak nazaj in dovolimo učeči proces, ki zahteva več časa in lastno izkušnjo. Ob utrjevanju notranje motivacije, občutkov veselja, ponosa in zadovoljstva, bodo otroci dobili motivacijo za vztrajnost, s čimer pa bodo tudi oni hitreje in učinkoviteje opravljali naloge.   

Večje zadovoljstvo jim lahko omogočimo z lastnim doživetjem uspešno opravljene naloge, gospodinjskega opravila ipd., kot če jim obljubljamo zunanjo nagrado (sladkarijo, igračo …).

Če opazimo, da smo medtem »čakanjem« sami nemirni, nemočni in negotovi, pa si dovolimo poskrbeti za svoja čutenja v varnem odraslem odnosu, ali partnerskem ali prijateljskem ali terapevtskem. Izberimo podporo, ki bo tudi nam omogočala zaupanje ob lastnih izzivih.

 

Dr. Petja Kovačevič je doktorica zakonske in družinske terapije ter univerzitetna diplomirana komunikologinja. V zavodu Igrivi svet se ukvarja z vprašanji o vzgoji in starševstvu. Več informacij o njihovih programih dobite na www.igrivisvet.siinfo@igrivisvet.si in 040 818 122.

Dr. Petja Kovačevič na portalu Ringaraja.net odgovarja na vprašanja o vzgoji in starševskih stiskah ter zakonskih in družinskih težavah. Svoje vprašanje ji lahko zastavite TUKAJ.

 

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
19
Ganljiva fotografija sestre in bolnega brata
Mamica štiriletnega Backetta, ki so mu diagnosticirali levkemijo je delila fotografijo, zaradi katere je ganjen vse svet...
6
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
5
"Otrokov dolgčas predstavlja tretjino ...
Psihologi trdijo, da je dolgčas največji vir vseh težav tudi pri odraslih, še posebej pa pri otrocih.
5



Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...
Spočiti ali utrujeni iz družinskega dopusta?
Dopustovanje z majhnimi otroki je za starše lahko zelo naporno obdobje. Nikakor si ga ne morejo predstavljati kot »oddih...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?