Kartonska embalaža za mleko in sokove« oziroma »embalaža Tetra Pak« je embalaža, v katero polnimo tako imenovana tekoča živila. Kljub temu, da je večinoma sestavljena iz kartona, jo moramo po uporabi odložiti v zabojnik za odpadno embalažo.
Umetnine iz odpadne embalaže Tetra Pak
Umetnine iz odpadne embalaže Tetra Pak
Z izrazom »kartonska embalaža za mleko in sokove« oziroma »embalaža Tetra Pak« označujemo vso embalažo, v katero polnimo tako imenovana tekoča živila. Kljub temu, da je večinoma sestavljena iz kartona, jo moramo po uporabi odložiti v zabojnik za odpadno embalažo ali v rumeno vrečo. S takšnim ravnanjem prispevamo k zmanjševanju količin končno odloženih odpadkov na odlagališčih, zmanjšujemo obremenitve okolja in ohranjamo naravne vire.
V Sloveniji smo v lanskem letu ločeno zbrali več kot 1.000 ton odpadne kartonske embalaže za mleko in sokove. Omenjena količina predstavlja samo 14-15 % vse tovrstne embalaže na slovenskem trgu, zato si moramo prizadevati, da z njo pravilno ravnamo tudi, ko jo izpraznimo.
Iz česa je sestavljena?
Embalažo Tetra Pak najbolj pogosto sestavljajo:
• karton, ki ji daje obliko in trdnost,
• polietilen (plastična masa), ki varuje embalažo in izdelek v njej pred vlago ter hkrati povezuje različne plasti v embalaži, ter
• aluminij, ki varuje izdelke pred svetlobo, mikroorganizmi (npr. škodljivimi bakterijami) in zrakom.

|
Embalaža Tetra Pak |
Pravilno zložena odpadna embalaža Tetra Pak zavzame do 20-krat manj prostora
Ko je embalaža Tetra Pak popolnoma prazna, je priporočljivo, da jo izperemo z vodo, nato odvihamo robove in jo stisnemo. Če ima pokrovček, jo tudi zapremo. Tako zavzame do 20-krat manj prostora kot embalaža, ki je ne zložimo. Odložimo jo v zabojnik za odpadno embalažo na ekološkem otoku ali v rumeno vrečo in tako omogočimo recikliranje vseh sestavnih materialov embalaže ter izdelavo novih izdelkov. Odpadna embalaža Tetra Pak torej ne sodi v zabojnik za papir, četudi je večinoma sestavljena iz papirja oziroma kartona.
 |
Zlaganje embalaže Tetra Pak |
Kaj nastane iz odpadne embalaže Tetra Pak?
S pravilnim odlaganjem odpadne embalaže omogočimo recikliranje vseh njenih sestavnih delov. V postopku recikliranja v papirnicah pridobimo recikliran papir in karton, ki ju je mogoče nadalje uporabiti za proizvodnjo različnih izdelkov: lepenke, kartona, valovitega kartona, kartonske embalaže za jajca, papirnate vrečke, papirnate brisače, tulce, pisarniški papir in drugo.
Projekt Eko-paket
Ozaveščanju o pravilnem ravnanju z odpadno embalažo Tetra Pak je namenjen tudi projekt Eko-paket, ki poteka v sodelovanju s programom Ekošola v slovenskih vrtcih, osnovnih in srednjih šolah. Tudi letos je razpisan nagradni natečaj v štirih starostnih skupinah na temo kreativnega ustvarjanja iz tovrstne embalaže. Otroci, učenci in dijaki lahko svojo ustvarjalnost s pomočjo mentorjev dokažejo z izdelovanjem skulptur, maket in plakatov. Več o projektu in nagradnem natečaju: www.eko-paket.si.
Preberi še:
Eko pranje
Krepimo energijo Vranice
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
9
3D/4D ultrazvočni pregled obraza
Kaj lahko vidimo s 3D/4D ultrazvočnim pregledom obraza pri plodu?
9
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
9
Beremo: Refleksologija za začetnike
Težave z maternico ter menstrualne in menopavzne težave lahko omilite tudi z refleksno samomasažo.
7