Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na materin glas."
Nekaterih stvari se spomnimo iz otroštva, nekatere pa poznamo samo iz zgodb. Znanstveniki so izvedli raziskavo, da bi ugotovili, pri kateri starosti otroci začnejo resnično razumeti, kaj se dogaja okoli njih, in kdaj se začnejo spominjati dogodkov "za vse življenje".
Otroci si vedno zapomnijo mamin glas
Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na mamin glas. Dojenčki se začnejo zelo zgodaj odzivati ??na mamin glas in takoj, ko mama spregovori - so veseli. Ne vemo, koliko časa so dojenčki poslušali ta glas že pred rojstvom, vendar je očitno, da si ga zapomnijo.« Za PopSugar pravi dr. Renee Spencer, ki preučuje otroški spomin.
Devet mesecev nosečnosti je čas »spoznavanja« in »pogovarjanja« z dojenčkom, očitno pa to vpliva tudi nanj, saj mamo »prepoznajo« že ob rojstvu.
PREBERITE TUDI: Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih bojim
Mlajši otroci in otroci predšolske starosti
Dr. Spencer priporoča ponavljajočo se rutino za vse otroke, zlasti med tretjim in sedmim letom. Ta ponavljanja otrokom omogočajo, da si zapomnijo in shranijo informacije skozi čas. Otroci, ki so jim starši pripovedovali o pomembnih dogodkih, s katerimi so se o teh dogodkih pogovarjali, si nekatere stvari lažje zapomnijo. Ustvarjanje spominov je pomembno predvsem pri otrocih, mlajših od pet let: "Njihovi možgani so kot spužva in pri tej starosti dobesedno 'vpijejo' vse. Bolj ko jim to ponavljate, bolje si bodo zapomnili," pojasnjuje dr. Spencer.
Spomin na dogodke in fotografije
Otroke je pomembno fotografirati, saj jih bodo te fotografije nekoč spominjale na otroštvo, ob skupnem gledanju fotografij pa si bodo lažje zapomnili dogodke.
Travme se zelo dobro spominjajo
Predšolski otroci si bolje zapomnijo slabe stvari. "Grde stvari si bolje zapomnimo, ker nas prizadenejo. Želimo se spomniti, kaj točno smo naredili, kar nas je prizadelo, ker želimo preprečiti, da bi se to ponovilo," pravi dr. Spencer.
PREBERITE TUDI: Še poznate stare igre? Se jih še igrate?
Šolska doba je najboljša
»Ko otroci vstopijo v osnovno šolo, med sedmim in desetim letom, se začne razvijati del možganov, ki je odgovoren za dolgoročni spomin (hipokampus), in si informacije bolje zapomnijo,« pojasnjuje dr. Spencer.
Pri tej starosti si otroci začnejo bolje, natančneje zapomniti in takrat kratkoročni spomin preide v dolgoročnega.
Vir: mondo.rs / Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
23
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
11
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
11
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
11