Močenje postelje pri otrocih je od njihovega tretjega pa vse do petega leta popolnoma normalno. Če je po tej starosti še vedno pogosto, je potrebno poiskati njegov vzrok. Zakaj do tega sploh pride in kako otroku pomagati?
"Joj ne, spet sem lulal/-a v posteljo. Zakaj se mi to dogaja?" se sprašujejo prestrašeni malčki, ko se sredi noči zbudijo v mokri postelji. Močenje postelje ponoči ali nočna emureza, je pojav nehotenega uhajanja urina, za katerega je potrebno poiskati razloge ter ga pravočasno odpraviti.
V Sloveniji ima kar 10 % otrok po petem letu nočno emurezo, ki je pogostejša pri fantih. V primeru, da se tudi vaš otrok sredi noči prebuja v mokri postelji, se nikar ne prestrašite preveč, temveč čim prej skupaj s pediatrom poiščite razlog za to.
Zakaj se otroku to dogaja?
Nočna emureza je med otrokovim tretjim in petim letom precej pogost in normalen pojav. Razlogi zanjo so zelo različni. Pri večini otrok je razlog nezrel ritem izločanja hormona vazopresina, pri nekaterih je kriv nezrel mehanizem zbujanja ob občutku polnega mehurja in spet pri drugih majhna prostornina mehurja.
Pravočasen obisk zdravnika je zelo pomemben, saj bi lahko v nasprotnem primeru težave trajale precej dlje kot brez njegove pomoči. S pediatrom se boste lahko pogovorili o morebitnih razlogih, predlagal vam bo možne začasne ukrepe. V primeru, da se stanje v določenem času ne bi izboljšalo, vas bo najverjetneje poslal na nadaljnje preiskave.
Razlogi za močenje postelje pa so lahko tudi psihičnega izvora. Otroci med odraščanjem pogosto doživljajo notranjo stisko, ki se lahko odraža skozi močenje postelje, ker je ne znajo izraziti drugače.
V primeru, da se otrok ponoči le občasno polula v posteljo, je to lahko razlog prehrane in pijače v večernih urah, lahko da se je v sanjah česa ustrašil ali pa podoživlja dnevne dogodke. Zgodilo se je, da je otrok trpel zaradi pomanjkanja pozornosti, ko se je njihova družina povečala in je večji del otrokove pozornosti prevzel novorojenček. Z močenjem postelje je starejši otrok iskal pozornost svojih staršev.
Vzroki so lahko zelo različni, kljub temu pa je potrebno o njih dobro razmisliti in najti ustrezen način, kako bi jih lahko preprečili.
Kako rešiti oziroma zdraviti problem močenja postelje?
V primeru, da gre za fizične težave omenjen zgoraj je pomembno, da z zdravljenem začnete čim prej, saj lahko v nasprotnem primeru le-to pri otrocih povzroči psihične težave. Zato morate biti zelo pozorni, da kljub neprespanim nočem zaradi preoblačenja postelje, svoje jeze ne prenesete na otroka oziroma ga v skrajnem primeru celo kaznujete. To bi ga le še dodatno prizadelo, svoje težave pa bi še težje premagoval.
Kako lahko pomagate starši sami?
V primeru, da so izvidi pokazali, da močenje postelje ni posledica fizičnih težav, lahko otroku na svoj način pomagate premagati problem lulanja v posteljo. Razmislite, kaj je tisto, kar bi ga najbolj motiviralo. spodaj vam ponujamo nekaj predlogov:
- Poskusite ugotoviti približno uro, ko se otrok polula v posteljo. Nastavite si budilko in ga zbudite nekoliko prej ter ga pospremite na stranišče. Kmalu se bo navadil na nočno rutino in se sam ali s pomočjo budilke, odpravil na stranišče.
- Ena izmed taktik motiviranja, ki je pri otrocih precej pogosta, je lahko tudi nova igrača, ki mu bo pomagala premagati nočne težavice.
- Ne pozabite pa seveda na veliko mero razumevanja in spodbujanja, ki ju otrok potrebuje, da premaga svojo težavico.
Lulanje v posteljo je za otroka zelo stresno, zato se resnično izogibajte kaznovanjem in tudi jeznim nočnim reakcijam. Raje kot to, se poskusite domisliti načina, ki bo pri vašem otroku pomagal uspešno premagati nočno močenje postelje. Pri tem bodite potrpežljivi, saj takšni procesi zahtevajo svoj čas.
Ne pozabite! Večin otrok lula v posteljo zaradi zdravstvenih problemov, ki pa so ozdravljivi. Zato le čim prej obiščite otrokovega pediatra.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Vedenjska motnja pri otrocih
Otroci, ki imajo to motnjo, so trmasti, maščevalni, zlahka izgubijo potrpljenje, imajo stalno potrebo po prepiru in nasp...
5
8 lastnosti otrok, rojenih v maju
Če imate doma otroka, rojenega v maju, se verjetno velikokrat znajdete na čustvenem vrtiljaku. Včasih so zasanjani, včas...
4
Uši se vračajo: spomladanski porast med ot...
S toplim vremenom se poveča tudi pojavnost uši med otroki, predvsem v vrtcih in šolah. Pravočasno ukrepanje in preventiv...
4
5 glavnih nalog vsake družine
Katere so tiste glavne naloge, ki jih mora opraviti zdrava družina? Pa ni važno, ali gre za tradicionalno družino, samoh...
4