Menopavza je zadnja naravna menstrualna krvavitev. Določimo jo retrogradno, ko krvavitev izostane eno leto. Klimakterij zdravniki označujejo kot obdobje pet do deset let okoli menopavze.
Menopavza je zadnja naravna menstrualna krvavitev. Določimo jo retrogradno, ko krvavitev izostane eno leto. Klimakterij zdravniki označujejo kot obdobje pet do deset let okoli menopavze. Klimakterične težave zaradi pomanjkanja spolnih hormonov so kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne. Jajčnika kot aktivni žlezi z leti usihata, količina spolnih hormonov, predvsem estrogena in porgesterona je zato manjša.
Med zgodnje oziroma kratkoročne težave štejemo navale vročine, nočno znojenje, vrtoglavice, glavobole, utrujenost in nespečnost, razdražljivost, depresivno razpoloženje, motnje koncentracije in pozabljivost. Po ocenah nekaterih strokovnjakov se kar osemdeset odstotkov žensk ob prehodu v meno sooča z neprijetnim oblivanjem oziroma nočnim znojenjem. Če ima ženska omenjene težave, naj obišče ginekologa in se z njim pogovori. Zdravljenje je potrebno začeti čim bolj zgodaj ob nastopu klimakteričnih težav in sicer z nadomestno hormonsko terapijo. Koncentracije hormonov, ki jih predpisujemo danes, so najnižje,a še učinkovite da menopavza postane znosna. Preden ginekolog izbere zdravilo, izmeri krvni tlak, telesno težo in izključi kronična obolenja, kot so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, povišane maščobe v krvi, avtoimune in jetrne bolezni. Pri ginekološkem pregledu odvzeme bris materničnega vratu, ročno pregleda notranja rodila in opravi ultrazvočni pregled. »Tako izključimo ginekološka obolenja kot so miomi, endometrioza, hiperplazija maternične sluznice, bolezenske krvavitve iz maternice, rakava obolenja ali morebitno nosečnost. Ta stanja predstavljajo kontraindikacijo za uvajanje hormonske nadomestne terapije, » pojasni ginekologinja dr. Darija Strah. Ginekolog še pregleda in pretipa obe dojki, svetuje redno samopregledovanje in mamografsko kontrolo slikanje prsi vsake dve leti. Šele nato se odloči ali je ženska s težavami primerna za uvedbo hormonskega nadomestnega zdravljenja. Ženskam, ki za znižanje krvnega tlaka uživajo tablete, predpisujejo zdravniki zdravila za hormonsko nadomestno terapijo v raje obliki obližev in ne tablet. Po potrebi žensko naroči na kontrolo čez nekaj mesecev. Vsekakor pa naj bo ginekološko pregledana vsako leto.
Srednjeročni znaki pomanjkanja estrogena se pojavijo približno dve do pet let po nastopu menopavze. Označujemo jih s skupnim imenom urogenitalna atrofija. Nožnica postaja občutljiva, srbeča, žgoča. Izrazitejše se nožnične spremembe kažejo pri spolnem odnosu, saj je zaradi manjšega vlaženja sluznice odnos boleč in neprijeten. Prizadetost sečnega trakta se kaže kot pogostejše, pekoče, neprijetno odvajanje vode. Nekatere ženske na vodo sili tudi ponoči,« opisuje pogoste težave žensk sogovornica. Urogenitalna atrofija lahko v času menopavze prizadene vsako žensko, ne glede na to ali občuti splošne znake prehoda v menopavzo ali ne. Ženske te svoje težave zdravniku ne zaupajo vedno. Nekaterim je o njih težko govoriti, druge pa so prepričane, da jim zdravniki ne morejo pomagati. Tako sprejemajo težave nožnice in mehurja kot del naravnega staranja, podobno kot sivenje las ali gubanje kože. Strokovnjaki vedo, da je to pogost bolezenski pojav. Dr. Darija Strah poziva ženske, naj o svojih težavah spregovorijo z ginekologom: Urogenitalno atrofijo lahko zelo omilimo in dolgotrajno zdravimo brez kakršnih koli posledic na ostalo telo. Zdravljenje teh težav ne vpliva na pojav rakastih obolenj na prsih. Po krivici je to tema, ki v ginekoloških ordinacijah še vedno prinaša zadrego. Vprašanje ginekologa o težavah pri mokrenju ali spolnih odnosih je namenjeno ravno težavam, ki jih urogenitalna atrofija prinaša.
Nožnica predstavlja del notranjih rodil, je nagubana, njena površina se spreminja glede na mesečni ciklus, saj vsebuje receptorje za estrogen. Njena značilnost pred menopavzo je kislo okolje z nizko vrednostjo pH med tri in pol do štiri in pol. V takem okolju se glikogen iz celic spreminja v mlečno kislino, ki ščiti nožnico pred okužbami in razmnoževanjem bakterij, ki lahko povzročajo neprijetne bolezenske izcedke. Med nebolezenskimi bakterijami, ki jih najdemo v normalni nožnični flori, prevladujejo laktobacili. Če je estrogena dovolj, je sluznica dobro prekrvavljena in ženska zazna le fiziološki, normalen izcedek. Dovolj estrogena zagotavlja tudi primerno vlaženje in čustveno zadovoljivo odzivanje na mehansko draženje. Ob prehodu v meno, ko koncentracija estrogena upade, tudi kislo okolje v nožnici izgineva. Pojavijo se druge bakterije, več streptokokov in stafilokokov. Ti lahko zaradi zmanjšanja naravne obrambe povzročijo pojavljanje zelenega, bolezenskega izcedka, ki ga lahko spremljajo druge omenjene težave in celo slabo počutje. Ginekolog pri pregledu opazi tanko, bledo sluznico, polno pikčastih krvavitev. S preprostim testom izmeri kislost, ki znaša več kot pet. »Če ob težavah nožnice ženska pove, da občuti tudi siljenje na vodo, jo celo težko zadrži in ob tem občuti pekočine, potem vemo, da sta poleg nožnice prizadeta tudi sečnica in mehur, kajti od estrogena je odvisna tako sluznica nožnice kot sečnice in mehurja, » razloži dr.Strahova. Drugi pokazatelj napredovane urogenitalne atrofije je tanka maternična sluznica, ki jo ob ginekološkem pregledu lahko ginekolog izmeri s pomočjo ultrazvoka.
Suhost nožnice ni vedno znak napredovane menopavze z izgubo estrogena. Podobne težave lahko nastopijo ob operativno odstranitvi jajčnikov, po porodu po odstranitvi posteljice, ki sama izloča visoke količine hormonov. Suhost nožnice se lahko pojavi tudi ob dojenju, po kemoterapiji, jemanju antidepresivov, nekaterih antibiotikih, kajenju, spolni neaktivnosti, nepravilni uporabi mil za higieno spolovila. Ravno padec estrogena je najpogostejši vzrok suhosti nožnice, nikakor pa skupaj z zdravnikom ne smemo zanemariti ostalih stanj, če opažate takšne težave. Raziskave kažejo, da ima kar 17 odstotkov žensk šest tednov po porodu bolezenske znake atrofije. Kar 45 odstotkov jih toži, da so spolni odnosi boleči, težave pa lahko vztrajajo tudi ves čas dojenja. Kako pogosta je urogenitalna atrofija ,ki nastane zaradi hormonske kontracepcije ni znano, dejstvo pa je, da kar nekaj žensk opaža težave, ki so nastopile po uživanju tablet za preprečevanje neželene nosečnosti. Če ženska ob tem kadi, so težave še večje, saj se poveča predelava estrogena v manj aktivne produkte in je aktivnega spolnega hormona še manj, kot sicer. Nemalokrat se težave z urinarnim traktom stopnjujejo do urinske inkontinence, kar žensko dodatno prizadene.
Ženska s težavami in znaki urogenitalne atrofije naj se pri svojem izbranem ginekologu naroči na pregled in mu zaupa svoje težave. Zdravnik ob pregledu in po pogovoru lahko predlaga primerno zdravljenje. Estrogenska terapija preko nožnice je najugodnejša, saj popolnoma pozdravi sluznico in odpravlja vse neprijetne znake. »Pozorni moramo biti le na morebitne kontraindikacije, ki so enake kot pri sistemski uvedbi nadomestne hormonske terapije, to so rak dojke ali maternične sluznice, nepojasnjena krvavitev iz rodil, venska ali arterijska trombembolija, jetrna bolezen, porfirija, nezdravljena arterijska hipertenzija.
Možnosti, med katerimi se bosta z zdravnikom odločala je več. Vaginalna estrogenska tabletka vsebuje 17-beta estradiol, ki je naraven hormon in najbolj podoben nam lastnemu estrogenu. Pomembno je natančno odmerjanje, ki je zaradi dodanega aplikatorja, v katerem je tabletka, ki jo vstavimo globoko v nožnico, varno in enostavno. Najprej si ženska dva tedna vsak dan zvečer vstavi tabletko v nožnico pred spanjem. Štirinajstdnevni terapiji sledi vstavitev tabletke le še dva krat na teden. Zdravljenje lahko traja zelo dolgo. Težave izginejo, sluznica postane zopet zdrava. V nožnico se tableto vstavi z aplikatorjem za enkratno uporabo, potem se zavrže, zato je tudi najbolj higienična.
Estrogenska krema je najmanj priljubljena tako med ženskami kot med zdravniki. Kljub navodilom uporabljajo ženske kremo nedosledno, so premalo vztrajne in jo težko pravilno dozirajo. Ravno pri lokalnem zdravljenju s kremami naj bi bilo največ stranskih učinkov, kot so krvavitve iz sluznice in zadebelitev maternične sluznice, ki vodi v predrakava obolenja. Estrogenskih obročkov zaenkrat v Sloveniji ni moč dobiti, v tujini pa so med priljubljenimi zdravili. Po vstavitvi obročka okrog materničnega vratu le ta tri mesece sprošča majhne doze estrogena, žensk ne moti ne pri spolnih odnosih ne pri delu. Pacientke ga prenašajo bolje kot kremo in tudi priljubljenost je večja.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: