Če ste ženska, ne hitite z zaključkom, da vas je vaše telo razočaralo - obstaja veliko drugih dejavnikov, kot so kakovost sperme, starost, hormonsko neravnovesje in celo življenjski slog, ki zdaj vpliva na plodnost veliko bolj kot včasih.
Res je, da se kakovost in količina jajčec s starostjo zmanjšujeta, vendar je to le del zapletene uganke.
(Freepik.com)
Za mnoge pare je resničnost boleča, vztrajno poskušajo imeti otroka, vendar poskusi ne prinašajo rezultatov. Po zadnjih raziskavah se 1 od 6 parov sooča z neplodnostjo, to število pa naj bi se v bližnji prihodnosti povečalo.
Ženske se pogosto krivijo za neplodnost, vendar to sploh ni njihova krivda. Pogosto slišimo razlago, kako se plodnost z leti zmanjšuje in današnje ženske zavlačujejo z rojstvom otroka.
Res je, da se kakovost in količina jajčec s starostjo zmanjšujeta, vendar je to le del zapletene uganke.
Če ste ženska, ne hitite z zaključkom, da vas je vaše telo razočaralo - obstaja veliko drugih dejavnikov, kot so kakovost sperme, starost, kakovost jajčec, hormonsko neravnovesje in celo življenjski slog, ki zdaj vpliva na plodnost veliko bolj kot v času tvojih staršev.
PREBERITE TUDI: V petek, ob 16. uri, sem doživela spontani splav
Mnogi od teh dejavnikov niso pod vašim nadzorom in zavedanje, da ti vidiki vplivajo na vašo plodnost, vam bo pomagalo, da se znebite bremena, ki ga nosite.
Kakovost in količina sperme se drastično zmanjšujeta
V tretjini primerov je moška neplodnost koren problema. Pravzaprav je to glavni razlog, zakaj številni pari ne morejo imeti drugega otroka - mnogi moški živijo v iluziji, da je z njimi vse v redu, saj je partnerki že enkrat uspelo zanositi.
Vendar reproduktivni status ni statičen. Spreminja se glede na življenjske navade, stres in prehrano. Poleg tega je danes število semenčic pri moških precej nižje kot prej.
Verjeli ali ne, po kriterijih, ki so veljali šele pred dvema generacijama, danes veljajo vsi moški za neplodne. To postaja resen problem - leta 1940 je imel povprečen moški 113 milijonov spermijev na mililiter sperme; Leta 1990 se je to število zmanjšalo na 66 milijonov (kar kar za 45%manj), danes pa je le 20 milijonov.
Razlog za to upadanje so po mnenju strokovnjakov toksini, prisotni v našem okolju, debelost in slaba telesna aktivnost.
PREBERITE TUDI: Kako je biti mama po treh splavih
Nenehno smo utrujeni in pod stresom
Nobenega dvoma ni, da človek še nikoli ni živel bolj stresno kot danes. To ima svoje posledice, vključno z neplodnostjo. Ko je vaše telo pod stresom, imate dejansko nižji progesteron; stres je odgovoren za izločanje kortizola, ki ga ima telo potem raje kot spolne hormone.
Kronični stres je tudi vzrok za težave s ščitnico, ki neposredno vplivajo na plodnost. Ko gre za pomanjkanje spanja, izpostavljenost svetlobi mobilnih telefonov, tabličnih računalnikov, televizije in računalnika zvečer popolnoma moti naravo teme, kar lahko odloži in celo ustavi ovulacijo.
Toksinom smo izpostavljeni bolj kot kdaj koli prej
In to je problem, ki ga pred nekaj generacijami še ni bilo. Izpostavljenost toksinom v zraku, tleh, hrani in vodi lahko povzroči različne kronične bolezni, vključno z neplodnostjo. Avtoimunske bolezni so v porastu in neuspešni poskusi zanositve.
Glede na to, da je spekter toksinov, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni, ogromen ali celo neskončen, je težko ugotoviti, kaj povzroča neplodnost.
Dokazano je, da čistila, herbicidi in različne druge kemikalije povzročajo spremembe v menstrualnem ciklu, povečajo tveganje za endometriozo in zmanjšajo število semenčic pri moških.
PREBERITE TUDI: Z leti tudi plodnost moškega upada
Fizična aktivnost je čim manjša
Naš »sodoben« način življenja in dela omejuje naše naravno gibanje, največja žrtev pa je spet plodnost. Debelost počasi postaja epidemija, ženske s prekomerno telesno težo pa imajo zaradi maščobnega tkiva več estrogena, kar vodi v nereden menstrualni cikel.
Ni se mogoče zaščititi se pred tako imenovanimi »prednostmi« sodobnega življenja. Da, na mnogih področjih nam je življenje olajšano, a ali je cena, ki jo plačujemo, previsoka?
Vir: Ringeraja.rs
PREBERITE TUDI: Čustvene blokade, ki lahko ovirajo zanositev
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: