|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Nasilje med otroki

Uredništvo Ringaraja.net, 10.6.2024
Ne obupujte v smislu, le kaj sem storil-a narobe, da je moj otrok nasilen. Zavedati se morate, da je včasih tudi agresivnost del otrokove osebnosti, ki ga otrok preizkuša.



V življenju vsakega otroka enkrat nastopi čas, ko se prvič sooči s svojimi vrstniki. Za nekatere otroke nastopi ta čas šele ob vstopu v vrtec, za druge morda že prej. Res je, da so starši in sorojenci sicer najpomembnejši ljudje v njegovem življenju, saj so velik del okolja, v katerem se razvija otrokova osebnost. Vrstniki pa so tisti, s pomočjo katerih lahko otrok preizkuša in spozna različne plati svoje osebnosti. Pri tem pa seveda ne gre brez raznih konfliktov in ovir…


Kaj storiti, če se vaš otrok nasilno obnaša do drugih otrok?

Predvsem ne obupujte v smislu, le kaj sem storil-a narobe, da je moj otrok nasilen. Zavedati se morate, da je včasih tudi agresivnost del otrokove osebnosti, ki ga otrok preizkuša. Nekateri otroci v manjši, drugi v večji meri.

Morda se vaš malček nasilno obnaša do vrstnika s katerim se pogosto skupaj igrata na igrišču, vi pa ste zaradi tega že resno zaskrbljeni, saj ne veste, kaj je vzrok? In predvsem ne veste, kako problem rešiti. V takih primerih se poskusite vzdržati vmešavanja v otroško igro (razen seveda v skrajnih primerih, ko je to res potrebno), saj boste s tem nevede ustvarili situacijo, ki je pravzaprav usmerjena na odrasle. Vsak starš se namreč v takem primeru ponavadi zavzame za svojega otroka, kar lahko na koncu pripelje do konflikta odraslih, ne otrok. To pa otroke zmede. Če se otroka v igri nikakor ne ujameta, ker eden stalno prevladuje in je napadalen do drugega, je to verjetno znamenje, da se otroka značajsko preveč razlikujeta. V tem primeru je najbolje, da otroku poiščete drugega »prijateljčka«, s katerim se bo igral. Če je vaš otrok po naravi živahen in odločen, poskusite najti vrstnika, ki mu je podoben. Oba se bosta dobro počutila in tudi lažje shajala eden z drugim.


Kaj pa, če se otrok nasilno obnaša v vrtcu?

Vzgojiteljica se pritožuje, da se vaš otrok agresivno vede do drugih otrok v skupini in da so se ga zato otroci že začeli izogibati. Kako ukrepati? Poskušajte razumeti, da agresivnost ne izhaja vedno iz hudobije in da otrok najverjetneje še sam ne ve, zakaj se agresivno obnaša. Nasilje je najpogosteje znak, da je otrok negotov vase, da nima samozaupanja. Otrok preprosto ne ve, kaj naj počne z agresivnimi čustvi, oziroma kako naj jih obvlada. Otroci v vrtcu se ga začnejo izogibati, neradi se igrajo z njim, če je do njih nasilen. Otrok postaja vedno bolj osamljen, izoliran, s tem pa še bolj negotov. Z agresivnim vedenjem poskuša nekako prikriti, da je v resnici občutljiv in osamljen. Začaran krog je tako sklenjen.

Prav zato je pri agresivnih otrocih pomembno, da na njegovo obnašanje ne reagiramo s hudimi besedami ali še huje, s fizičnim kaznovanjem. Tako bomo njegovo nasilnost le še okrepili. Najbolje se agresije lotimo s pogovorom, saj bomo na ta način morda izvedeli, kaj otroka teži. Poskušamo se mu čimbolj približati in okrepiti njegovo samopodobo. Skupaj poiščite druge, bolj sprejemljive načine približevanja vrstnikom. Bodite potrpežljivi, saj je agresivnost znamenje, da se otrok ne počuti dobro v svoji koži, za kar ni kriv sam. Ko se ga zaradi nesprejemljivega vedenja začno izogibati vrstniki pomeni to zanj še večjo zavrnitev. Zato mu poskušajte do neke mere stati ob strani. Dajte mu vedeti, da ga na nek način razumete in podpirate, kljub temu pa jasno povejte, da ne odobravate njegovega vedenja. Če se vam kljub vsemu zdi, da bi moral biti otrok za svoje nasilno dejanje kaznovan, ne uporabite fizične sile, saj boste s tem agresijo le podkrepili. Domislite se kakšne bolj smiselne kazni, kot je na primer kakšno lažje domače opravilo, ali morda prepoved gledanja televizije (vzgojna kazen !). Pogovorite se seveda tudi z otrokovo vzgojiteljico; naj otroka ne izolira, ampak naj mu pomaga pri ponovnem vzpostavljanju normalnih odnosov z vrstniki. Sicer pa, če je vzgojiteljica razumevajoča in ozaveščena, bo tudi sama vedela, kaj je najbolje. Vsekakor spremljajte otrokovo obnašanje in njegov položaj v skupini. Če se stvari tudi sčasoma ne normalizirajo in otrokovo obnašanje ogroža druge otroke, je morda pametno poiskati strokovno pomoč.

 

PREBERITE TUDI: Nasilje v šoli - kako ukrepati?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zato bi se morali otroci več igrati
Igra spodbuja otrokov razvoj, od ustvarjalnosti in motoričnih spretnosti do logičnega razmišljanja in socialnih veščin. ...
31
Pravilo 3 minut, od katerega je odvisno za...
Koliko časa preživite s svojim otrokom?
22
BLOG: Decembrska evforija
Prava sreča je zares zelo skromna in ne potrebuje veliko, da jo začutimo. Toda včasih je pot do nje tudi ovinkasta ter o...
11
Starši, ali poznate pravilo 3-6-9-12?
V dobi sodobne tehnologije je zasvojenost z internetom žal vedno bolj prisotna, predvsem med mladimi. Kot vsaka druga bo...
7



Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
Otroke prezgodaj ločimo od mam
Več časa porabimo za treninge, jezike, tečaje in lekcije kot za objeme in poljube.




Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?