Kaj narediti, ko otrok ne želi v vrtec? Ko zavlačuje z jutranjim oblačenjem in ne želi od doma, nam pa se mudi v službo in že zamujamo? Kaj storiti, ko začutimo otrokovo stisko, vendar ne vemo, kako pristopiti?
Otrok potrebuje predvsem nekoga, ki vidi njegovo stisko. (Arhiv Ringaraja.net)
V času uvajanja je zavračanje vrtca nekaj popolnoma normalnega. Toda včasih se zgodi, da otrok noče v vrtec tudi potem, ko je uvajanje že mimo. Ker smo se že navadili na vsakodnevno odhajanje od doma in pomirili s tem, da se otrok v vrtcu dobro počuti, nas njegova sprememba vedenja lahko pretrese, razjezi, prestraši in vznemiri. Kaj torej storiti, ko nam otrok z besedami ali vedenjem kaže, da ne želi več v vrtec?
Kaj se skriva za otrokovim vedenjem
Zadovoljstvo posameznika najbolj pogosto in najmočneje zaznamujejo odnosi. Kako se ob določenih ljudeh počutimo in kaj v nas prebujajo? In če čutimo, da otrok v vrtcu ni zadovoljen, se ne počuti dobro, mu dovolimo o tem govoriti in ugotoviti, kaj doživlja. Pri tem lahko tudi ugotovimo, ali ima samo slab dan ali gre za nekaj bolj obremenjujočega.
Saj se lahko tudi zgodi, da gre za nekaj popolnoma drugega, pa se izraža ravno tako, da pomislimo na dogajanje v vrtcu. Na primer otroci lahko jutranje oblačenje in odhod doma podaljšujejo zato, ker imajo takrat stik s tistim staršem, ki je pogosto odsoten. Tako nam želijo pokazati, da nas pogrešajo.
Povprašajmo ga, kaj ima v vrtcu rad in česa ne. Kako se počuti med vrstniki? Pri tem so nam lahko v veliko pomoč vzgojiteljice. Saj so v času naše odsotnosti kot »naše podaljšane rok«, ki ga usmerjajo, skrbijo zanj in opazujejo, kaj se z njim dogaja. Da lahko z njimi sodelujemo, je zelo pomembno za našega otroka. Začuti zaupanje, ki ga imamo v njih, s čimer mu omogočimo, da se ob njih počuti varno in lahko tudi sam zaupa.
PREBERITE TUDI: Novorojenček: naj gre starejši sorojenec v vrtec?
Bistvena je čustvena podpora
Karkoli otrok doživlja vzamemo zares in se o tem pogovorimo. Da občuti varnost in sprejetost, da smo mu na voljo, ko nas potrebuje. Več čustvene opore kot mu jo nudimo, bolj samostojno bo zmogel razrešiti kakšno drugo socialno stisko.
Ob neprijetnih dogodkih z vrstniki mu lahko pomagamo razumeti, kako se je sam počutil in kako so se ob njegovem vedenju počutili drugi. Da se bo lažje izrazil na primeren način in spoštoval meje ter pravila, ki se od njega zahtevajo. Potem pa ga usmerimo v reševanje morebitne težave. Starejši otroci lahko že sami predlagajo, kaj menijo, da bi bilo dobro narediti.
Omogočimo sebi in otroku zaupanje v vzgojiteljice
Delo vzgojiteljev in vzgojiteljic je resnično dragoceno. Iz dneva v dan spremljajo razvoj naših najmlajših, jim pomagajo razvijati odnos do sebe in okolja. Hkrati pa pomagajo tudi nam, da lahko umirjeni izpolnjujemo še druge osebne poti poleg starševstva.
Če se sami ne počutimo dobro ob delu vzgojiteljice ali nas določeni načini jezijo, je pomembno, da skupaj z njo poiščemo rešitev. Dovolimo si vzeti čas, ko otroka ni zraven, se pogovoriti in izpostaviti svoje strahove. Vzgojiteljice so pomembne osebe v življenju otrok, saj z njimi preživijo precej časa. Zato je naše zaupanje v njihovo delo ključnega pomena. Prav tako pa želimo otroku pokazati, na kakšen način poskrbimo zase ob lastnem nemiru in stiski.
PREBERITE TUDI: Pomen vrtca pri razvoju otroka
Učimo spoštovanja z vzgledom
Otroke učimo, da spoštujejo odrasle. Zato se potrudimo spoštljivo govoriti o osebah, ki so za njega pomembne, pa čeprav nas njihovo vedenje kdaj razjezi. Kot velja to za partnerja, ki je otrokov oče, babici in dedka, pa tudi za vzgojiteljice. V njegovi prisotnosti poiščemo skupni jezik, če pa se ob njem ne počutimo dobro, si vzamemo čas za pogovor brez otrokove prisotnosti. Včasih je to zelo težko, saj nas čustva preplavijo in se počutimo kot matere levinje. Bolj kot razumemo, da bi otroku onemogočali spoštovanje odraslih in zaupanje v osebe, ki so del njihovega vsakdana, če bi pred njim nespoštljivo vzkipeli, lažje se nam je v takšnem trenutku umiriti in zdržati do ustreznejše priložnosti.
Dr. Petja Kovačevič je doktorica zakonske in družinske terapije ter univerzitetna diplomirana komunikologinja. V zavodu Igrivi svet se ukvarja z vprašanji o vzgoji in starševstvu. Več informacij o njihovih programih dobite na www.igrivisvet.si, info@igrivisvet.si in 040 818 122.
Dr. Petja Kovačevič na portalu Ringaraja.net odgovarja na vprašanja o vzgoji in starševskih stiskah ter zakonskih in družinskih težavah. Svoje vprašanje ji lahko zastavite TUKAJ.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: