Mame se ob prihodu novega družinskega člana večkrat sprašujemo, ali naj med našim materinskim dopustom starejši sorojenec še naprej hodi v vrtec ali naj ostane doma z nami.
Kljub temu da so novorojenčki bolj dovzetni za okužbe, ni nujno, da se bodo vedno nalezli. Precej je odvisno od otrokovega in dojenčkovega imunskega sistema.
(Freepik.com)
V pričakovanju novega družinskega člana, se mamice večkrat sprašujemo ali naj po rojstvu dojenčka starejši sorojenec nadaljuje z vrtcem ali ga obdržimo doma.
Ob prihodu se družinska dinamika spremeni, naenkrat imamo dva bitja, ki zahtevata našo pozornost. Pri starejšemu se lahko razvije ljubosumje, saj je mlajši bolj odvisen in bolj nebogljen, hkrati pa lahko iz vrtca starejši prinese različne viroze, respiratorne viruse in vnetja oči, ki jih novorojenček težje preboleva. Kako se torej odločiti?
"Bolje oba zdrava, kot oba bolna"
Nekatere mamice zagovarjajo dejstvo, da je bolje, da je starejši otrok doma, saj lažje funcionirajo z dvema zdravima otrokoma, kot pa z enim bolnim in enim zdravim in potem obema bolnima in spet z drugim zdravim.
Otroci, ki obiskujejo vrtec, so stalen stik z okužbami. Sploh v jesenskem in zimskem obdobju, ko so na pohodu respiratorne bolezni, ki jih novorojenčki še posebej težko prebolijo - kot na primer bronhiolitis.
Vendar moramo vedeti, da kljub temu da so novorojenčki bolj dovzetni za okužbe, ni nujno, da se bodo vedno nalezli. Precej je odvisno od otrokovega in dojenčkovega imunskega sistema.
PREBERITE TUDI: Bronhiolitis pri dojenčkih
Poleg tega pa starejši sorojenci niso edini vir okužb. Veliko jih domov prinesemo tudi starši - očka iz službe, mamica iz trgovine, itd.
Pediatri sicer večkrat priporočajo, da če je le mogoče, naj starejši otrok ostane doma do dojenčkovega šestega meseca, saj s tem zmanjšamo možnost okužbe novorojenčka. Vendar starši vemo, da je to v praksi večkrat nemogoče, saj vrtec ne bo kar čakal šest mesecev.
Ljubosumje in stiska starejšega otroka
Starejši bratec ali sestrica se mora na novo družinsko situacijo prilagoditi. Lahko, da bo v vrtec želel sam, saj bo ugotovil, da se ob igranju s sovrstniki bolj zabava, kot doma z dojenčkom, ki samo spi.
Po drugi strani, pa morda v vrtec ne bo želel, saj mama ostaja doma z "novim dojenčkom" in se počuti zapostavljenega.
Definitivno bomo starejšega otroka na bolj prijazen način vpeljali v novo družinsko situacijo, če bo vsaj malo časa ostal z nami doma, vendar to ni vedno mogoče.
PREBERITE TUDI: Ko otrok noče v vrtec …
Zato morda v začetnih mesecih otroka pojdite v vrtec iskati malo prej, kdaj imejte "prost dan". Predvsem pa si poskušajte dinamiko družinskega življenja organizirati tako, da potem kasneje, popoldne, več časa namenite starejšemu otroku.
Kaj pa mamica?
Ne smemo pozabiti upoštevati tudi vidika mame. Imeti novorojenčka je naporno. Seveda si ne želimo, da se starejši otrok počuti zapostavljenega, zato se včasih mama počuti krivo, ko starejšega otroka pusti v vrtcu.
Vendar, če očka prihaja iz službe domov pozno, stari starši pa ne morejo pomagati, je lahko taka situacija za mamo izjemno naporna. Veliko mamic družinsko življenje raje organizira tako, da gre starejši sorojenec v vrtec in se dopoldne posvetijo novorojenčku, potem pa ga popoldne malo bolj prevzame očka in tako se one lahko osredotočijo na starejšega otroka.
Na koncu vi najbolj poznate svojega otroka, sebe in vašo družinsko dinamiko in na podlagi tega se lahko odločite, ali bo boljše, da gre starejši otrok v vrtec ali ostane doma z vami.
PREBERITE TUDI: Pomen vrtca pri razvoju otroka
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...
8
Ura in otrok
Že zelo majhne otroke je treba učiti, da obstaja ura; naprava, ki nam meri čas. Tako jo bodo opazili in lažje sprejeli. ...
6