|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Okužbe s salmonelo pri otrocih

P.L., 28.6.2012
Salmonele so najbolj poznane bakterije, ki povzročajo prebavne težave pri ljudeh, zlasti v teh poletnih mesecih. Okužbe s temi bakterijami pa najbolj pogosto prizadenejo majhne otroke, zato je še kako potrebna previdnost pri pripravi hrane.

image
/11


Poletje je letni čas, ko moramo zaradi vročega vremena še posebno skrbeti za zadosten vnos tekočin, da se naše telo ne izsuši oziroma dehidrira. Nevarnost izsušitve je še večja, kadar otrok izgublja več tekočin, kot jih popije, kar se zgodi, kadar ima drisko in/ali bruha.

 

Okužba s salmonelo

Do okužbe običajno pride ob zaužitju živil živalskega izvora (perutnina, govedina, ribe, jajca, mlečni izdelki). Občasno se lahko oseba okuži tudi preko sadja, zelenjave ali peciva, ki se je kontaminiralo ob stiku z živalskimi izdelki. Do okužb pride tudi ob pitju okužene vode in ob stiku z okuženimi domačimi ljubljenčki (želve, kače, kuščarji in drugi plazilci).

 

Razvoj bolezni

Inkubacija (čas od stika do izbruha bolezni) traja 6 do 72 ur. Število zaužitih bakterij, ki povzročijo bolezen pri odrasli osebi je od 1 do 10 milijonov, pri otrocih in kroničnih bolnikih pa je to število bistveno nižje in lahko pride tudi do neposrednega prenosa okužbe z osebe na osebo.

 

Tatjana Mrvič, dr. med., specialistka na bolnišničnem oddelku za otroke na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, je povedala: »Večinoma se okužbe s salmonelo kažejo kot akutni gastroenteritis. Pri otroku se pojavi driska, bolečine v trebuhu, lahko tudi bruhanje in povišana telesna temperatura. nad 38,5°C. Včasih je prisotna mrzlica. Driska je lahko vodena ali krvava s sluzjo. Težave pri večini otrok postopoma izzvenijo v 7 dneh, pri novorojenčkih, dojenčkih in otrocih, ki imajo kronične bolezni, pa lahko težave vztrajajo več tednov. Redko pride v poteku črevesne okužbe s salmonelo do zapletov – bakterija pride v kri, lahko povzroči sepso, gnojni meningitis ali pa vnetje kosti, sklepov oziroma pride do nastanka abscesov v notranjih organih. Po okužbi se salmonele izločajo v blatu v povprečju 5 tednov. Pri otrocih, mlajših od 5 let, je čas izločanja bakterij še daljši; približno 40 % teh otrok izloča bakterije do 20 tednov po okužbi.«

 

Zdravljenje

Črevesnih okužb, ki jih povzročajo salmonele, ne moremo ločiti od okužb z drugimi bakterijami, ki povzročajo krvavo drisko. Driske, ki jih povzročajo salmonele, praviloma ne zdravimo z antibiotiki, ker le-ti lahko še podaljšajo čas izločanja bakterij v blatu. Zdravljenje z antibiotiki je potrebno, če dokažemo bakterijo v krvi, ali če ima otrok dokazano okužbo s salmonelo izven črevesja (npr. v kosti, sklepu) ali če zboli dojenček, ki je mlajši od 3 mesecev.

 

Otroke s salmonelno drisko zdravimo simptomatsko – skrbeti je potrebno za zadosten vnos tekočine, potrebno je zniževati povišano telesno temperaturo. Posebne diete niso potrebne; otroci naj uživajo običajno lahko hrano, sladkan čaj oz. redčene sadne sokove. Potrebna pa je stroga higiena – natančno umivanje rok in redno čiščenje sanitarij oz. površin, ki se lahko onesnažijo s kontaminiranimi izločki.

Zelo pomembno je tudi, da otroci ostanejo doma, dokler imajo prebavne težave. Ponovno se lahko vključijo v kolektiv (vrtec, šola) šele, ko odvajajo povsem normalno blato.

 

Preprečevanje okužbe

Okužbe s salmonelami preprečujemo predvsem z dobrimi higienskimi postopki pri pripravi hrane (ločene površine, deske za rezanje, posebni noži za pripravo mesa) ter rednim umivanjem rok. Živila živalskega izvora morajo biti ustrezno hranjena v hladilniku. Hrano je potrebno tudi dobro toplotno obdelati.

Otroci si morajo po stiku in igri z živalmi, posebej kuščarji in želvami, vedno umiti roke.

 

PREBERI ŠE:

Driska pri otroku

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Države prepovedujejo uporabo mobilnih tele...
Potem ko je lani prepovedal uporabo mobilnih telefonov v osnovnih šolah, je italijanski minister za šolstvo Giuseppe Val...
4
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
4
Alergija na sonce: Kako se je lotiti?
Alergijo na sonce pogosto zamenjujemo za poliformno reakcijo na sonce, ki jo doživlja več kot 25 odstotkov mladih žensk,...
4
Intervju z Markom Macuro, dr.med.
Marko Macura je zdravnik travmatolog, ki mu je življenjsko pot zaznamovala družinska tradicija. Košarka je zanj usodna t...
4



Canon podprl ustvarjanje vsebin v znakovne...
Canon je Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana doniral video opremo ter izvedel izobraževanje za dijake, da bi okrepili ...
Nevarnosti, ki prežijo na otroke ob vodi
Za majhnega otroka je lahko igra ob reki, jezeru, morju ali bazenu zelo nevarna. Otrok se lahko utopi v nekaj trenutkih....




Recepti za otroke
ksenija12

Kje dobite ideje za kuhanje za otroke?

portali- ringaraja, kulinarična slo... (34%)

kuharske knjige(za otroke..) (12%)

v revijah (6%)

drugo (49%)


Število vseh glasov: 286

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!