Pri nas imajo starši svobodno odločitev o tem, kako bodo svojega otroka poimenovali. Če to osebno ime ne škodi koristim otroka. Izbrano ime pa ni dokončno, saj ga lahko, če želite, spremenite.
Kakšne omejitve glede izbire osebnega imena otroku so pri nas, koliko imen in priimkov ima lahko otrok, kaj se zgodi v primeru, da starši takoj po rojstvu še nimajo izbranega imena za otroka, smo vprašali matičarko Matejo Švetak iz upravne enote Ljubljana.
Ali pri nas obstajajo določene omejitve pri izbiri osebnega imena za otroka? Bi starši pri nas lahko poimenovali otroka Facebook ali Like, kot se je to, po poročanju medijev, zgodilo v Izraelu?
Osebno ime državljanu zagotavlja identiteto, varstvo njegove osebnosti in dostojanstva. Pravica do svobodne izbire osebnega imena se sme omejiti le, če je to nujno za zavarovanje javne varnosti, morale ali pravic in svoboščin drugih ljudi. Če pristojni organ ugotovi, da bi izbrano osebno ime škodovalo koristim otroka, starše na to opozori. Ovir za spremembo osebnega imena v neko že obstoječo ime v naši zakonodaji ni.
Kakšna je omejitev imen in priimkov pri nas? Koliko imen starši lahko dajo svojemu otroku?
Osebno ime je lahko sestavljeno iz največ dveh besed ali nedeljivih celot za priimek in iz največ dveh besed ali nedeljivih celot za ime.
Kaj se zgodi, če starši takoj po rojstvu še nimajo izbranega imena za otroka? Koliko dni imajo časa, da to naredijo?
Osebno ime morajo starši določiti in ga prijaviti kateri koli upravni enoti najpozneje v 30 dneh od otrokovega rojstva.
Kaj naj naredijo starši, ki dajo otroku ime, pa bi ga radi čez nekaj mesecev preimenovali? Kako lahko to naredijo? Ali lahko to naredijo večkrat?
Mladoletni osebi se lahko spremeni osebno ime na prošnjo zakonitih zastopnikov, ki jo lahko vložijo pri kateri koli upravni enoti. Če se spreminja osebno ime mladoletni osebi, ki je že dopolnila devet let, je potrebno tudi njeno soglasje. Po zaključenem ugotovitvenem postopku upravna enota izda odločbo o spremembi osebnega imena, ki jo vroči obema staršema otroka in postane veljavna z datumom dokončnosti. Sprememba osebnega imena se po dokončnosti odločbe evidentira v matičnem registru, starši pa so dolžni otrokom urediti vse osebne dokumente na novo osebno ime. Upravna taksa za prvo spremembo osebnega imena na podlagi prošnje znaša 50,36 evrov, za vsako naslednjo spremembo pa se taksa podvoji.
Preberi še:
Bi poimenovali svojega otroka Facebook?
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Niti strije, niti stanje vagine zanjo ni v...
V svojih objavah redno prikazuje predele na trebuhu, zadnjici in nogah, dele telesa, ki jih večina drugih vplivnežev skr...
9
Spiš med dojenjem? Na to moraš paziti!
Na internetu lahko najdeš veliko napačnih informacij o spanju in dojenju ter o tem, da je to vedno nevarno.
8
Zeleno blato: kdaj je čas za zaskrbljenost?
Otroško blato je visoko na seznamu skrbi novopečenih staršev. Kaj pomenita barva in konsistenca? Kdaj je treba biti zask...
6
Kako dojenčku in malčku čistiti ušesa?
Ušesno maslo ali cerumen izločajo žleze, ki obdajajo bobnič. Je mastno in rumeno rjave barve, običajno ga starši vidimo ...
5