Ko se dojenček rojeva, največ težav mamici povzroča prav njegova glava. K sreči pa je ta mehkejša, bolj prilagodljiva in zato lažje potuje kot vodilni del med porodom iz maternice skozi medenično dno.
Novorojenčkova glavica je med porodom mehka in upogljiva. Če bi bila lobanja dojenčka trdna struktura, bi bil porod zelo boleč. Med porodom je glavna naloga glavice, da se ustrezno preoblikuje ter prebije skozi materino medenično dno in nožnico. V življenju pa mora kasneje služiti kot trdna, neprebojna čelada, ki varuje možgane pred poškodbami.
Poleg upogljivosti je za novorojenčkovo lobanjo značilno, da so kosti razdeljene v več plošč, na tak način, da se sosednji plošči lahko prekrijeta. To pa naredi dojenčkovo glavico bolj ozko in koničasto, ko je na poti skozi porodni kanal.
Zaradi fleksibilnosti glavice pa je lahko dojenček, takoj ko pride na svet, videti nekoliko pomečkan, njegova glavica ni lepo sorazmerna. Ampak, nikar se ne prestrašite, to je popolnoma normalno, glavica se kmalu po porodu spremeni, dobiva svojo pravo obliko. Tudi pri porodih, ki so zelo težki, ki se morda končajo z vakuumom, se glavica normalizira v nekaj tednih, če ne že prej.
Še najbolj popačena in nepravilna glavica novorojenčka je, kadar mamica rodi prvič. Pri drugem, tretjem porodu, gre dojenček že lažje skozi porodni kanal in glavica se ne popači več toliko.
Da otrokova lobanja postane trda, pa traja kar nekaj mesecev. V zgodnjih mesecih življenja je tako še posebno občutljiva za poškodbe, zato morate biti previdni in dobro varovati dojenčka.
Ploščati deli novorojenčkove lobanje ostanejo razmaknjeni še nekaj časa po rojstvu. Manjše vrzeli med njimi so prekrite s čvrstim vezivnim tkivom, to je odporno proti poškodbam vseh vrst (razen na sunke z ostrimi predmeti9. Na šestih delih na glavici dojenčka se te vrzeli združijo v manjša polja, imenujemo jih mečave ali fontanele.
Glavni mečavi sta na vrhu glave, sprednja je na vrhu čela, zadnja proti koncu temena. Preostale štiri so parne. Sprednji par leži levo in desno na sencih, zadnji par pa na zatilju. Včasih lahko na sprednji glavni mečavi opazite otrokov pulz.
Z rastjo dojenčka pa se tudi deli lobanje počasi bližajo drug drugemu. Na mestih, kjer se plošči stakneta, nastane lobanjski šiv. Te povezave postajajo vse močnejše, dokler otrokova lobanja ni enotna. Kako hitro se bo to zgodilo, pa je odvisno od otroka do otroka. Najhitreje se zgodi v štirih mesecih, najpozneje pa pri otrokovih štirih letih. V večini primerov pa se lobanjske plošče združijo med 18. in 24. mesecem starosti.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zgodbe malih junakov: Ko tvoj otrok ne mor...
Partner me je odložil pred porodnišnico, prepričan, da bo mene in najinega princa pobral tri dni kasneje. V porodnišnici...
40
16 razlogov, zakaj si boste zaželeli še en...
Če še kolebate ali bi otroku rodili bratca oziroma sestrico, si poglejte te fotografije - prepričani smo, da se boste ta...
21
5 trikov za bolj sproščeno porodniško
Otroku je popolnoma vseeno, ali ga objema in ljubkuje mama v raztegnjeni trenerki ali lepo urejena mamica. Prav tako mu ...
11
Zgodbe malih junakov: Roditi bi se morala ...
7. 11. 2019, ob 9.34 se je rodila naša Klara, v 25. tednu nosečnosti, težka 730g in velika 34cm. Teh podatkov si nisem m...
8