|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Ozempic: zdravilo za sladkorno ali za hujšanje?

Uredništvo Ringaraja.net, 8.7.2025
Zdravilo Ozempic, namenjeno sladkornim bolnikom, vse pogosteje uporabljajo tudi tisti, ki želijo shujšati. V Sloveniji število predpisov hitro narašča – tudi med mladimi starši.

image
Ozempic se v Sloveniji vedno pogosteje predpisuje, a se poraja vprašanje, ali ga vsi uporabniki res potrebujejo – tudi v kontekstu hujšanja po porodu. (Foto: Freepik.com)
/11


Ozempic je zdravilo, ki ga uporabljajo pri zdravljenju sladkorne bolezni tipa 2. Deluje tako, da znižuje krvni sladkor, upočasnjuje praznjenje želodca in zmanjšuje apetit. Prav ta stranski učinek – zatiranje lakote – pa je razlog, da zdravilo postaja izjemno priljubljeno tudi kot sredstvo za hujšanje. Predpisuje se v obliki tedenskih injekcij in je v Sloveniji na voljo na tako imenovani "zeleni" (krit iz zavarovanja) ali "beli" recept (samoplačniški).

 

Številke rastejo: kdo vse jemlje zdravilo?

V zadnjih štirih letih je število izdanih receptov za Ozempic v Sloveniji naraslo za več kot šestkrat. Leta 2020 je bilo izdanih nekaj sto receptov mesečno, danes pa gre ta številka v tisoče. Lani je bilo skupaj predpisanih kar 63.943 zelenih receptov in 13.745 belih.

Tak porast porabe sproža vprašanje: ali je res toliko novih sladkornih bolnikov ali pa zdravilo postaja tudi sredstvo za obvladovanje telesne teže pri tistih, ki imajo težave z odvečnimi kilogrami – tudi po porodu?

 

Ozempic in mlade mamice

Po porodu se mnoge ženske soočajo z izzivi, kako povrniti telesno kondicijo in telesno težo. V tem občutljivem obdobju je pritisk lahko velik – še posebej v svetu družbenih omrežij, kjer "idealna postava" pogosto ni realna.

Nekatere mamice se zato po nasvetu prijateljic ali zdravnika odločijo za uporabo Ozempica, čeprav niso nujno sladkorne bolnice. Čeprav je zdravilo uradno namenjeno le določenim skupinam (sladkorni bolniki ali osebe z uradno diagnozo debelosti), obstajajo primeri, ko ga ljudje uporabljajo predvsem za hitro izgubo teže.

Strokovnjaki opozarjajo, da je Ozempic resno zdravilo in ne pripomoček za hujšanje po porodu. Pri doječih materah se njegova uporaba celo odsvetuje, saj varnost med dojenjem ni raziskana.

 

Neželeni učinki in opozorila

Tako kot vsako zdravilo ima tudi Ozempic lahko stranske učinke. Najpogostejši so prebavne motnje, slabost, bruhanje, driska in zaprtje. Manj pogosti, a resni, so vnetje trebušne slinavke, povišan srčni utrip in – kot je opozorila Evropska agencija za zdravila – zelo redka, a mogoča izguba vida zaradi motnje v vidnem živcu (NAION).

Zato naj se za uporabo zdravila vedno odločimo skupaj z zdravnikom, na podlagi medicinskih dejstev in ne le želje po lepši postavi.

 

Kaj lahko storimo drugače?

Namesto hitre rešitve v obliki injekcije zdravniki priporočajo postopne in zdrave spremembe življenjskega sloga: več gibanja, manj predelane hrane, redni obroki in dovolj počitka. Čeprav je hujšanje po porodu za marsikatero mamo izziv, pa naj bo cilj predvsem zdravje – ne številka na tehtnici.

Na portalu Ringaraja.net vas spodbujamo, da se ne primerjate z drugimi in zaupate svojemu telesu. Če čutite pritisk, se o tem pogovorite z izbranim zdravnikom ali svetovalcem. Zdravje in dobro počutje morata biti na prvem mestu – zase in za vašega otroka.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
3
VIDEO: Ganljivo slovo od ravnokar rojenega...
Mlada mamica Hannah je ob rojstvu sina spoznala, da zanj ne bo mogla skrbeti tako, kot bi si zaslužil, zato je sprejela ...
3
7 misli staršev, ko na njih spi dojenček
Je tudi vam poznano premlevanje, medtem ko vaš otrok zaspi v vašem naročju? Preverite 7 najpogostejših misli staršev v t...
3
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
3



Kopanje med menstruacijo – triki za sprošč...
Večkrat se nam zgodi, da nam točno med poletnim dopustom zagode menstruacija. To so triki, kako boste te dni preživeli b...
Vsaki mami, ki je kdaj pomislila, da je za...
Vsem mamam, ki včasih mislijo, da jim ne uspeva ali da niso dovolj dobre, in čutijo krivdo, ker niso takšne, kot bi po m...




Pranje ritke.
пеперутка16

Ali vaš mož preoblači otroka, mislim pranje ritke in menjavanje plenic?