|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Pirsing v nosečnosti – da ali ne?

Metka Troha, 17.5.2018
Marsikatera ženska je na kožni nakit - pirsing nekoliko navezana in se brez njega počuti kar malce »gola«. Preverili smo, ali mora nosečnica takšen telesni dodatek odstraniti oz. ali si sploh lahko omislimo nakit na koži v obdobju nosečnosti.

image
V nosečnosti je bolje pirsing odstraniti. (F: fotolia)
/11


Če pirsing že imate

Dejansko ni nobenega zdravstvenega razloga, da bi si pirsing (ang. piercing) v začetku nosečnosti odstranili, če se z njim dobro počutite. Nosečnica lahko pirsing nosi v popku do 5. ali 6. meseca, nato pa se popek že preveč izboči in je primerno uhan odstraniti, so zapisali na spletni strani Piercing.si.

Vseeno se morate zavedati, da se v času nosečnosti koža na telesu spreminja, kar pomeni, da se lahko spreminja tudi področje okrog uhančka. Z rastjo trebuha in oprsja se koža širi, kar pomeni, da se lahko razširi tudi luknjica, ki se po porodu težko povrne v prvotno stanje. Oblačila, ki postajajo tesnejša, pa lahko dražijo mesto vboda in povzročijo okužbo, ki pa si je v nosečnosti ne želite. Uhanček v nosu ali jeziku je lahko v napoto tudi v primeru, da boste potrebovali splošno anastezijo – pri porodu ali že prej. 

 

Problematična področja

1. Popek

Veliko nosečk, tudi mnoge zvezdnice s trebuščki, pirsinge v popku brez težav nosijo vso nosečnost in še potem. Problematični so bolj "sveži" pirsingi, ki so bili narejeni pred kratkim, saj lahko pride do okužbe. V kolikor imate nakit v popku več kot eno leto in je rana lepo zaceljena, naj vas pretirano ne skrbi. Za večje udobje je mogoče dobiti tudi posebne pirsinge za nosečnice, ki so izdelani iz elastične in mehke plastike. Priporočamo, da svoj stari dodatek nadomestite s takšnim.


2. Prsne bradavice

Priporočljivo je, da vsaj za čas nosečnosti in dojenja te pirsinge odstranite, najpozneje nekje do 6. meseca. Lahko se zgodi, da boste imeli zaradi preluknjane bradavice težave pri dojenju, če so bili med prebadanjem slučajno prekinjeni mlečni vodi. Vsekakor pa ne smete dojiti z uhanom v bradavici, saj obstaja nevarnost, da ga bo dojenček med dojenjem pogoltnil.

 

3. Genitalije

Obvezno si takšen nakit odstranite takoj na začetku nosečnosti, saj je lahko moteč pri ginekoloških pregledih. Običajno predstavlja težavo tudi pri porodu in lahko povzroči nepotrebne raztrganine intimnega predela. Če boste z odstranitvijo kljub temu odlašali, vam bo pirsing mogoče postal nadležen kasneje, saj povečan krvni tlak v nosečnosti lahko povzroči oteklino v predelu genitalij.

 

Prebadanje telesa v nosečnosti

Vstavljanje pirsingov v nosečnosti odsvetujemo. S tovrstnim nakitom raje počakajte teh devet mesecev in še nekoliko po porodu, da se koža povrne v prvotno stanje. Če pa si res močno želite pirsing, se prej posvetujte z izbranim ginekologom in osebi, ki vam bo naredila luknjico, obvezno povejte, da ste noseči, da bo ravnala še bolj previdno.

Zavedati se morate tudi, da prebadanje kože pogosto povzroči okužbo prizadetega mesta, vsaka takšna okužba v nosečnosti pa pomeni tveganje za zdravje in razvoj bitja, ki ga nosite pod srcem. Veliko tveganje povzroča tudi neustrezna uporaba nesterilnih instrumentov – poveča se namreč verjetnost za okužbe s hepatitisom B in C ter HIV-om.

 

Pomembno!

Če je želja po telesnem okrasku kljub vsemu prevelika, bodite pozorni na naslednje:

  • Pirsing naj vam naredijo v studiu, ki ima vse ustrezne licence in dovoljenja. 
  • Bodite pozorni na higieno in opremljenost prostora. 
  • Pri prebadanju naj obvezno uporabijo sterilne igle za enkratno uporabo, shranjene v ovoju.
  • Vse igle, obliže in obveze naj izvajalec odpre pred vašimi očmi.
  • Tudi nakit (pircing), ki vam ga bodo vstavili, mora biti nov in sterilno zaprt.
  • Rano čim pogosteje zračite in čistite s sterilno gazo.
  • Če se luknjica ne celi in/ali je področje okoli vneto, rdeče in boleče oziroma se pojavi izcedek, si pirsing nemudoma odstranite.

 

Se luknjica po porodu zaraste?

Izdelovalec pirsingov Matija Ščurek je na svoji spletni strani Piercing.si zapisal, da boste, v primeru, če je bil popek prej že docela zaceljen, lahko uhan po porodu vstavili nazaj brez ponovnega prediranja. Za lažje ponovno vstavljanje pirsinga svetuje uporabo lubrikanta ali mazila (npr. bepanthen).

V kolikor pa je luknja preveč stisnjena, vam lahko pomagajo ponovno vstaviti nakit s posebnim orodjem brez poškodbe kože. Če ste si nakit odstranili le nekaj mesecev po predrtju kože, se vam bo rana najverjetneje zacelila. V tem primeru si boste morali kožo ponovno prebosti, če boste želeli pirsing tudi po porodu.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Je res potrebno že v nosečnosti utrditi br...
Ali se s pravo pripravo bradavic lahko izognemo bolečim, razpokanim in kdaj celo krvavečim bradavicam? Preverite mite in...
20
Kako bodočemu očku razkriti veselo novico?
Preverite osem romantičnih in zabavnih idej, kako partnerju razkriti, da ste noseči. Tudi, če ne gre za prvo nosečnost, ...
13
Nosečnost in služba: Ob teh znakih zaključ...
Preverite, kateri so tisti znaki, ob katerih je nujno, da se s svojim delodajalcem in ginekologom dogovorite za predčasn...
6
Vse, česar nisi vedela o spinalni anesteziji
Bolečino med porodom lahko učinkovito ublažimo ali popolnoma odstranimo z regionalno anestezijo, hkrati pa še vedno omog...
5



Sedem razlik med nosečnostjo in PMS
Simptome, kot so povečan apetit, občutljive dojke in razdražljivost pogosto povezujemo s PMS, a zelo podobni simptomi se...
Spremembe na dojkah v nosečnosti
Spremembe dojk so pogosto eden prvih znakov nosečnosti. Že v šestem do osmem tednu nosečnosti se lahko dojke opazno pove...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?