Pomembno je, da veste, da otrokov imunski sistem kmalu po rojstvu še ni popolnoma razvit in da lahko spodbujate njegov razvoj. Imunost je treba graditi postopoma, pri čemer sta vloga črevesnih bakterij in pravilne prehrane ključnega pomena.
Prvih 1.000 dni vašega otroka, časovno okno od oploditve do 2. rojstnega dne, je obdobje, ko poteka najhitrejša rast imunskega sistema. Zakaj je imunost tako pomembna?
Močan imunski sistem je eden od gradnikov organizma. Vašemu dojenčku, kasneje kot odraslemu, lahko pomaga v boju proti okužbam in virusom, lajša simptome ali skrajša potek bolezni.
Pomembno je, da veste, da otrokov imunski sistem kmalu po rojstvu še ni popolnoma razvit in da lahko spodbujate njegov razvoj. Imunost je treba graditi postopoma, pri čemer sta vloga črevesnih bakterij in pravilne prehrane ključnega pomena.
Vloga črevesnih bakterij
Ko črevesje dozoreva, je za zdrav razvoj imunskega sistema ključno medsebojno delovanje številnih koristnih bakterij v črevesju.
Gradnja črevesne flore s temi pomembnimi bakterijami, kot so Bifidobakterije, se začne med vaginalnim porodom in kmalu zatem nadaljuje z dojenjem.
Med vaginalnim porodom dobi novorojenček začetno pomoč materine vaginalne flore, kot so bifidobakterije. Dojeni otrok ima posebno črevesno floro, sestavljeno predvsem iz bakterij, ki proizvajajo kislino in služi kot "hrana" za dobre bakterije, kot so Bifidobakterije v črevesju. Na ta način pomagajo pri zatiranju nezaželenih mikrobov in podpirajo razvoj imunskega sistema. Otrok, rojen s carskim rezom, nima Bifidobakterij in v njegovi flori je mogoče odkriti več kožnih bakterij.
Dojeni otrok ima posebno črevesno floro, sestavljeno predvsem iz dobrih bakterij. Moremo pa poudariti, da materino mleko ne vsebuje samo koristnih bakterij, ampak vsebuje tudi humane oligosaharide, ki predstavljajo »hrano« za te koristne bakterije v črevesju. Na tak način se dobre baterije prehranjujejo in razmnožujejo, presnovki (»izločki«) teh bakterij v črevesju pa ustvarjajo ugodno kislo okolje za njihovo še lažje razmnoževanje. Večje število koristnih bakterij onemogoča rast nezaželenih mikrobov ter tako podpirajo razvoj močnega imunskega sistema. Otrok, rojen s carskim rezom, ima pomanjkanje Bifidobakterij, v njegovi flori je namreč mogoče odkriti več kožnih bakterij.
Pomen pravilne prehrane
Prehrana igra pomembno vlogo pri izgradnji črevesne flore in s tem pri zdravem razvoju imunskega sistema. Če je vaš otrok iz nekega razloga rojen s carskim rezom in dojenje ni mogoče, lahko nadaljnjo kolonizacijo koristnih bakterij obvladate s hrano.
Zahvaljujoč raziskavam znanstvenikov so bile razvite mlečne formule, ki so bogate z edinstveno kombinacijo prebiotičnih oligosaharidov in s to koristno Bifidobakterijo.
Imunost je precej občutljiva in kompleksna tema. Verjamemo, da smo vam jo poenostavili in približali. Naš nasvet je, da se obrnete na svojo patronažno sestro ali pediatra, če se želite poglobiti v to temo. Zagotovo bo koristilo vam in vašemu malčku.
Nadaljevalno mleko za dojenčke po 6. mesecu starosti
Primerno tudi za DOJENČKE ROJENE S CARSKIM REZOM Ali ste vedeli, da narava dojenčkovemu imunskemu sistemu omogoči dodatno spodbudo, ko »potuje« skozi porodni kanal, saj njegovo črevesje obogati z bifidobakterijami? Naša predana ekipa znanstvenikov raziskuje ta naravni čudež in posreduje vse svoje znanje in izkušnje, tako da ste lahko prepričani o prehrani vašega malčka tudi po porodu s carskim rezom. Več o izdelku preberite tukaj: https://aptaclub.si/izdelki/prodajalna/aptamil-2-cesar-biotik/ |
Promocijsko sporočilo
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zakaj moj otrok (spet) joče?
Če se želimo naučiti razbrati, kaj nam otrok z jokom sporoča, ga moramo celostno opazovati in biti pripravljeni ne samo ...
8
Vodene koze ali norice: kako otroku pomagati
Preverite, kako dojenčku ali otroku pomagati (o)lajšati srbenje in pospešiti celjenje mehurčkov oziroma kože na povsem n...
5
Stari starši, ki skrbijo za vnuke, živijo ...
Znanstveniki so objavili novo študijo, ki potrjuje, da stari starši, ki skrbijo za vnuke, živijo dlje kot tisti, ki tega...
5
10 zapovedi za starše
Nihče ne more ostati ravnodušen ob zgodbi Janusza Kornjaka, ki se je boril za otrokove pravice. Leta 1942 je prostovoljn...
4