Objavljamo osebno izkušnjo rekreativnega športnika Janija Mekinca s problematiko dehidracije pri športu. Očitno dehidracija povzroča še precej težje posledice kot krče in zmanjšano koncentracijo.
Z namenom, da komu preprečim podobno ali enako poškodbo, sem se odločil, da opišem svoje težave s poškodbo sprednje križne kolenske vezi ter potencialnem vzroku za poškodbo. Slednji je povezan z dehidracijo pri aktivni aerobni telesni vadbi. Pri svojih 42 letih sem aktivni rekreativni športnik in se ukvarjam z različnimi športi. Če poleti veliko tečem in kolesarim, potem pozimi kolo zamenjam za deskanje na snegu, tek pa popestrim z vzponi po zasneženih hribih in gričih.
V decembru 2010 pa sem šel na eno najpriljubnejših rekreativnih točk v okolici Ljubljane, na Šmarno goro. Dan pred tem je zapadlo približno 25 cm snega in užitek v snežni idili je bil neizmeren. Ko sem se po več kot eni uri teka in hoje vrnil do vznožja, sem se želel na atletski stezi še »razteči«. Ne da bi narobe stopil ali da bi se zgodil zdrs, sem nenadoma začutil močno bolečino v levem kolenu. Zdravniški pregledi so ugotovili priščipnjen meniskus in strgano sprednjo križno vez. Seveda so sledili pregledi pri različnih specialistih in kasneje operacija ter dolgotrajna rehabilitacija.
Pri specialističnih pregledih sem zasledil zelo zanimivo mnenje o možnem oziroma potencialnem vzroku za poškodbo vezi. Specialist mi je namreč povedal že znano dejstvo, da je potrebno pri aktivnem aerobnem treningu še posebej paziti na primerno količino zaužite tekočine oziroma na pojav dehidracije. Pretirana dehidracija lahko po njegovem mnenju neposredno vpliva na prožnost tkiv, kar pomeni, da so vezi manj prožne in se potencialno lažje natrgajo ali strgajo. Ta pojav je še posebej izrazit po 40 letu starosti.
Ko sem analiziral trening na katerem sem se poškodoval, sem ugotovil, da v času treninga (cca. 1 h, 15 min) nisem zaužil nobene tekočine, saj je bilo hladno in posledično nisem niti čutil potrebe po tekočini. Podobno sem počel tudi na treningih squosha, kjer sem aktivno igral med 45 min in 1 uro ter prav tako nisem užival tekočine. Namreč osnovna poškodba kolenske vezi se mi je zgodila pri igranju squosha, ki sem ga čez celo leto igral enkrat do dvakrat na teden, zadnjih 10 let.
Poškodba pri igranju squosha se je prav tako zgodila čisto na koncu treninga. To me je takrat presenečalo, saj se je zgodila, ko je bilo telo že popolnoma ogreto. Sedaj me to nič več ne preseneča, telo je bilo res v obeh primerih popolnoma ogreto, vendar tudi popolnoma dehidrirano. Verjamem, da dehidracija ni bila edini razlog za poškodbo, verjamem pa tudi, da je gotovo pripomogla k slabši raztegljivosti vezi, slednja pa je neposredno vplivala na nastanek poškodbe.
Jani Mekinc
*v prispevek nismo posegali ne vsebinsko ne slovnično in predstavlja osebno izkušnjo g. Mekinca. Ker je tema pomembna in neposredno povezana s pitjem vode bomo v bližnji prihodnosti objavili več podatkov in strokovnih raziskav na to temo.
www.flaska.si
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Eko torta
Vrtec Kolezija, Ljubljana, skupina B1, Adrijana Simončič, vzg., Katja Kamnar, pom.vzg.
4
Uvedba EU davka na plastične vrečke
Evropska komisija razmišlja o uvedbi davka na plastične nakupovalne vrečke ali kar njihove prepovedi.
3
Pismo Eko Vile - Zrak
Na majhni jasi na robu gozda stoji majhna hiša, zbita iz lesa in gline, z majhnimi okni in okrašena s pisanimi rožami. V...
3
Avokadova čokoladna pena
Pripravite si odlično, zdravo sladico iz avokada.
3