Kako ravnati v primeru, da letalo zamuja ali je let odpovedan. Kakšne so vaše pravice, če prevoznik izgubi prtljago? Evropski potrošniški center in Mreža ECC-Net vam lahko brezplačno pomagata.
Težave s prevozi med najpogostejšimi težavami potrošnikov
V letu 2011 je imel vsak četrti potrošnik, ki se je po pomoč obrnil na mrežo Evropskih potrošniških centrov ECC-Net, težave s prevozi.
Pravice letalskih potnikov v EU
V EU so pravice letalskih potnikov v primeru zamude letala, odpovedi leta, premestitve potnika v nižji razred in v primeru zavrnitve vkrcanja na letalo enotno urejene že od leta 2005. Potnikom so zagotovljene tudi pravice v primeru poškodovane ali izgubljene prtljage. Vendar pa bi morale države članice EU zagotoviti učinkovitejše razreševanje pritožb letalskih potnikov pri nacionalnih nadzornih organih, ki jih predvideva Uredba (ES) št. 261/2004, ali v postopkih izvensodnega razreševanja potrošniških sporov, saj se pritožbe rešujejo predolgo.
S pravimi informacijami na pot
Potrošnikom svetujemo, da pred odhodom na pot poiščejo informacije, ki jim bodo pomagale reševati morebitne potrošniške zagate. Podatki mreže ECC-Net kažejo, da potrošniki še vedno ne poznajo v zadostni meri svojih pravic, ko na primer zamuja letalo, ko se izgubi njihova prtljaga oziroma jih na letališču pričaka poškodovana. Če se potrošniku zgodi katera izmed omenjenih situacij, naj začne urejati zadeve takoj na letališču.
Kakšne pravice mu zagotavlja zakonodaja si lahko prebere v priročniku o pravicah letalskih potnikov, za brezplačno pomoč pa se lahko obrne na Evropski potrošniški center v Sloveniji. Brezplačni priročnik lahko potrošniki dobijo na Evropskem potrošniškem centru na Frankopanski ulici 5 v Ljubljani ali pa si ga natisnejo s spletnih strani www.epc.si.
O mreži Evropskih potrošniških centov (ECC-Net):
Mrežo sestavlja 29 centrov v državah članicah EU, na Islandiji ter na Norveškem. Glavna naloga centrov je povečati zaupanje potrošnikov v notranji trg EU ter zagotavljati brezplačne informacije in pomoč potrošnikom pri uveljavljanju njihovih pravicah pri nakupovanju blaga ali storitev v drugi državi članici EU, na Islandiji in na Norveškem. Centre sofinancirata Evropska komisija in države članice. V letu 2011 je mreža ECC-Net pomagala več kot 70.000 potrošnikom.
Več informacij na:
http://ec.europa.eu/ecc-net
http://epc.si
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zmagovalna kombinacija za popolne zimske p...
Veselje na snegu, vrhunski wellness, gurmanski užitki, aktivnosti za vso družino in nepozabna doživetja so nas navdušila...
8
Čigave so stopinje v snegu?
Prepoznavanje stopinj v snegu je zanimiva in poučna igra, o stopinjah se lahko pogovarjamo kar na sprehodu.
4
Jama Vilenica
Jama Vilenica pri Lokvi je najstarejša turistična jama v Evropi s prečudovitim raznobarvnim kapniškim okrasjem. Svoje i...
3
Čudovita Slovenija: Pomurje
Tematski sklop "Čudovita Slovenija" vam prinaša prispevke o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih...
3