Pediatri opozarjajo, da kar eden od petih otrok, mlajših od 6 let, jemlje zdravila za kašelj oziroma prehlad, čeprav v navodilih izrecno piše, da niso zanje.
Veliko staršev daje otrokom zdravila, ki niso namenjena otrokom
Glede na rezultate raziskave, ki so jo izvedli kanadski pediatri, 1 od 5 otrok, mlajših od 6 let, še vedno jemlje zdravila proti kašlju in prehladu brez recepta, kljub temu da v navodilih za uporabo teh zdravil izrecno piše, da so za otroke prepovedana. Takšna zdravila v tej starosti namreč lahko povzročijo stranske učinke, kot so močno razbijanje srca in porast krvnega tlaka, česar pa otroci ne znajo opisat oziroma povedati staršem. Za posebej neodgovorne so se izkazali mlajši starši (mlajši od 35 let) in tisti, ki imajo doma starejšega otroka, je pokazala raziskava. Pediatri zato predlagajo strožje ukrepe in manjšo dostopnost takšnih zdravil. Zdravila bi morala biti pod strožjim nadzorom zdravstvenega osebja, lekarn, hkrati pa bi bilo potrebno širšo javnost bolj ozaveščati o škodljivih posledicah uporabe takšnih zdravil pri otrocih.
Najnovejša raziskava, objavljena v kanadskem časopisu za javno zdravje (Canadian Journal of Public Health), je pokazala, da okrog 18 odstotkov otrok, mlajših od 6 let, še vedno uporablja določena zdravila proti kašelju in prehladu brez recepta, čeprav je uporaba teh zdravila starostno omejena in v navodilih jasno napisano, da niso primerna za mlajše otroke. Raziskovalci so v okviru programa TARGet Kids! (poseben program sodelovanja med pediatri in znanstveniki iz bolnišnice St. Michael ter bolnišnice za bolne otroke (The Hospital for Sick Children) iz Toronta, anketirali 3500 staršev otroke mlajših od 6 let glede uporabe določenih zdravil proti kašlju in prehladu. V programu so zajeli otroke od rojstva z namenom ugotavljanja in preprečevanja določenih težav v zgodnji dobi, s katerim bi te težave preprečili in s tem pozitivno vplivali na zdavje v kasnejši življenjski dobi.
Dodatna opozorila za določena zdravila brez recepta
Ker so statistične raziskave pokazale, da 22 odstotkov otrok, mlajših od šest let jemlje neprimerna zdravila, je kanadski inštitut za varovanje zdravja leta 2009 uvedel nova pravila za dodatno označevanje deklaracij/navodil za jemanje zdravil za tista kombinirana zdravila proti kašlji in prehladu, ki jih je mogoče dobiti brez recepta in niso primerna za otroke, mlajše od šest let. Nova opozorila in omejitev uporabe določenih zdravil brez recepta pri otrocih, mlajših od šestih let, so uvedli pred nekja leti, saj ni bilo dokazov o njihovi učinkovitosti, poročila pa so pokazala na možnost redkih in težkih nezaželenih stranskih učinkih.
Takšna zdravila (običajno so to sirupi), za katera so v Kanadi uvedli omejitev uporabe, vsebujejo kombinacijo antihistaminikov (zdravil proti alergiji), dekongestivov (zdravilo, ki zmanjša naval krvi in otekanje nosne sluznice ter s tem lajša dihanje skozi nos) in analgetikov/antipiretikov (zdravilo proti bolečini/povišani temperaturi). Prevelika doza takšne kombinacije lahko povzročicelo smrt.
Raziskovalci so poudarili, da kljub opozorilom veliko mlajših otrok še vedno dobiva takšna zdravila. Če bi starši vedeli, kako so lahko ta zdravila škodljiva za otroke, bi bili zgroženi, so prepričani raziskovalci, zato je potrebno javnost bolj obveščati o škodljivosti uporabe zdravil proti kašlju in prehladi pri otrocih, mlajših od šest let, če za ta zdravila izrecno piše, da niso primerna za otroke. Zanimivo je tudi, da so pri tem še posebej neodgovorni mlajši starši (mlajši od 35 let) in starši, ki imajo doma še kakšnega starejšega otroka.
Vedno se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom!
Farmacevti staršem svetujejo, da za zdravje svojih otrok vedno pred dajanjem določenih zdravil otrokom, vprašate za nasvet zdravnika ali farmacevta, ne glede na to ali gre za zdravilo na recept ali brez.
VIR:
- St. Michael's Hospital. "Stronger measures needed to deter use of cough and cold medicine in young children." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 March 2016. .
- DeGroot j. et al. Mandatory labeling requirements and over-the-counter cough and cold medication use in early childhood. Canadian Journal of Public Health. 2015; 106:8.
- http://journal.cpha.ca/index.php/cjph/article/view/5148
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...
43
BLOG: Pogovori z otrokom o seksu
Šestletnici pa res ne bom razlagala o vzburjenju, poželenju ter vseh užitkih in darovih, ki jih lahko prinese seks! Kako...
37
BLOG: Otrokom jemljemo možnost slabih izku...
Vzamemo jim izkušnjo padcev in bolečine, vzamemo jim izkušnje. Mislimo, da jim bomo s tem olajšali odraščanje, vendar ji...
33
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
32