Verjetno je sedaj pravi čas, da se podučimo, kaj storiti, če kjerkoli na tleh najdemo ptičjega mladiča. Naj v takšnem primeru naravi pomagamo ali ne? Vsekakor ne!
Pomlad je že tu! Življenje se prebuja iz zimske otopelosti, vrste, ki so se jeseni umaknile v toplejše kraje se vračajo. Zgodne ptice gnezdilke že valijo jajca, prve imajo že tudi mladiče.
Verjetno je sedaj pravi čas, da se podučimo, kaj storiti, če kjerkoli na tleh najdemo ptičjega mladiča. Naj v takšnem primeru naravi pomagamo ali ne? Vsekakor ne!
Najbolje je, če se čim prej umaknemo, mladiča pa pustimo kjer smo ga našli. Osamljen mladič običajno ni tako nebogljen, kakor se nam zdi. Starša, ki skrbita za njega, nikoli nista daleč. Čim se bomo umaknili, bosta zanj skrbela naprej.
Zakaj ptičji mladiči na tleh ne potrebujejo naše pomoči?
Prvič moramo vedeti, da je kar nekaj vrst ptic, pri katerih je povsem naravno, da se njihovi mladiči zadržujejo na tleh in ne nekje visoko v drevesni krošnji.
Drugič, med iskanjem primernega kraja za najdenčka, lahko nehote odidemo predaleč. Če nas starši pri tem ne opazujejo, lahko mladiča nikoli več ne najdejo.
In tretjič, kakor pravi naš pregovor: »Vsaka šola nekaj stane«. V kolikor je mladič pobegnil z gnezda prezgodaj, je morda dobro, da te svoje navade ne zaseje med svoje potomce.
Če pa vam kljub vsemu samaritanska žilica ne da miru, naredite takole.
Poiščite mladičevo domače gnezdo. V kolikor so njegovi bratje in sestre še v gnezdu (preverite, ali so si mladiči med sabo podobni!) ga posedite mednje. A pozor! Kaj lahko se zgodi, da se bodo ob tem iz gnezda razbežali vsi mladiči. Akcija bo v tem primeru popolna polomija. Če gnezda ne najdete ali je že zapuščeno pa, kot rečeno, pustite ptico na tleh. V tolažbo, mladiči se včasih razbežijo iz gnezda, ker jih je napadel plenilec. Če jih vrnemo je tako, kakor bi jih položili plenilcu nazaj pod kremplje.
Kdaj pa najdenčku na tleh vseeno pomagamo? Zelo malo je takšnih primerov.
Če ga na primer najdemo ob prometni cesti, ali morda na vrtu, kjer kraljuje sosedova mačka. V tem primeru so mladič, pa tudi oba starša tako ogroženi, da je naše vmešavanje priporočljivo. In brez strahu. Zato, ker ste imeli mladiča v rokah, ga starša ne bosta zapustila.
Avtor nasveta: Davorin Tome
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Filtri za vodo, voda iz plastenke ali voda...
Svobodni raziskovalec Anton Komat odgovarja na vaša vprašanja Številni prijatelji uporabljajo v svojih domovih razne fil...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2
Strožja pravila za shranjevanje in recikli...
V EU so septembra z novelo direktive o baterijah (Direktiva 2006/66/ES, ki je bila sprejeta že leta 2006) začela veljati...
2