Zadnja čistilna akcija Očistimo Slovenijo je združila več kot 280.000 Slovencev oziroma 14 % prebivalcev, kar je pomenilo rekordno udeležbo. Bomo letos dosegli nov rekord in tudi tako otrokom pokazali, da nam je mar za njihovo prihodnost?
Otroci so po naravi ekološko osveščeni.
Tretjo soboto v septembru, 15. septembra 2018, bo vsaj pet odstotkov prebivalstva sveta iz več kot 150 držav en dan oziroma 24 ur čistilo ceste, parke, plaže, gozdove in rečne bregove ter z roko v roki širilo močan zeleni val, ki se bo raztezal od Fidžija do Havajev.
Starši, ki nam je mar, v kakšnem svetu bomo zapustili svoje otroke in vnuke, se bomo tej odlični akciji, ki v Sloveniji poteka pod imenom Očistimo Slovenijo, seveda pridružili tudi letos.
Rekordna udeležba Slovencev
Slovenija je z društvom Ekologi brez meja na čelu na področju organizacije enodnevnih čistilnih akcij in beleženja pozitivnih okoljskih praks med bolj izkušenimi na globalni ravni. Do sedaj smo lahko z enodnevno čistilno akcijo srbeli za zares zeleno Slovenijo dvakrat - leta 2010 in leta 2012. Zadnja čistilna akcija je združila več kot 280.000 Slovencev oziroma 14 % prebivalcev, kar je pomenilo rekordno udeležbo.
Kot je povedal Rainer Nolvak, član nadzornega sveta gibanja Let's Do It World!, so bile izvedene čistilne akcije v Sloveniji ne le med največjimi in najboljšimi, temveč služijo za dober vzor ostalim državam.
Plastika naša vsakdanja
Aktivnosti društva Ekologi brez meja pa niso omejene le na čistilne akcije, temveč se vsakodnevno posvečajo tudi spodbujanju sistemskih rešitev na štirih ključnih področjih delovanja: ponovna uporaba izdelkov/surovin, preprečevanje smetenja, zmanjševanje količin zavržene hrane in zero waste alternativa.
Po zaključku akcije Očistimo Slovenijo 2018 se bodo Ekologi brez meja v sklopu projekta "Plastika naša vsakdanja" intenzivno posvetili plastičnim odpadkom, ki vsako leto ocean napolnijo s 4,8 do 12,7 milijoni ton plastičnih odpadkov.
S takšno količino plastike bi lahko napolnili toliko vrečk, da bi vsak meter vseh obal na svetu prekrili s 15 vrečkami plastičnih odpadkov. Če bi pa te odpadke naložili na tovornjake, ki bi se postavili drug za drugim vzdolž obale, bi tovornjaki svet zaokrožili 24-krat! In to so le plastični odpadki, ki jih ustvarimo v enem letu.
Začnimo že danes!
Se torej vidimo 15. septembra pri čiščenju okolice doma in domačega kraja. Do takrat pa lahko družine z otroki za bolj zelen svet veliko naredimo že doma:
- Prenehajmo uporabljati plastične slamice in druge plastične izdelke za enkratno uporabo.
- Živila raje kupujmo v papirnatih in steklenih embalažah kot plastičnih.
- Otrokom izbirajmo raje lesene igrače in igrače iz drugih naravnih materialov namesto plastičnih igrač, ki prav tako onesnažujejo planet.
- Otrokom pokažimo kakšen video o onesnaženosti planeta s plastiko in jih tudi tako osveščajmo.
- Otrokom z vzgledom pokažimo, kako je možno zmanjšati uporabo plastike v vsakodnevnem življenju.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
EKOVRTEC za male ustvarjalce
Knjiga EKOVRTEC prikazuje pet simpatičnih zgodbic o petih slovenskih vrtcih.
4
Doma narejena razna čistila
V tem članku so zbrani recepti za številna čisitla. Za vse primere uporabite univerzalno čistilo za tla, torej malo kisa...
4
Stara igra z vrvico - Mačja zibka
Za staro igrico z vrvico – mačja zibka – potrebujemo meter dolgo mehko in prožno vrvico iz bombaža, volne ali konoplje, ...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2