Starševski dodatek je denarna pomoč staršem, kadar po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.
Starševski dodatek je denarna pomoč staršem, kadar po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.
Kdo ima pravico do starševskega dodatka?
Pravico do starševskega dodatka ima mati pod pogoji, da je državljanka Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki SLoveniji in da je otrok državljan Republike Slovenije.
Oče ima pravico pod enakimi pogoji kot mati, če mati:
- sklene pogodbo o zaposlitvi oziroma začne opravljati kmetijsko ali drugo samostojno dejavnost,
- zapusti otroka,
- trajno ali začasno ni sposobna za samostojno življenje in delo (na podlagi mnenja pristojnega zdravnika),
- umre.
Druga oseba ima pravico pod enakimi pogoji kot mati, če dejansko neguje in varuje otroka.
Kje se pravico do starševskega dodatka uveljavlja?
Pravico uveljavlja mati, pod zgoraj navedenimi pogoji pa tudi oče oziroma druga oseba pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen po materinem stalnem prebivališču.
V katerem roku je potrebno pravico uveljavljati?
Mati:
* mati mora pravico uveljavljati 30 dni pre predvidenim datumom poroda, najkasneje pa 30 dni po rojstvu otroka, da pridobi pravico z dnem otrokovega rojstva, torej v celotnem trajanju 365 dni;
* če uveljavlja pravico po tem roku, se pravica prizna od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.
Oče:
* Najkasneje 30 dni po nastanku razloga za pridobitev pravice;
* če uveljavlja pravico po tem roku se pravic prizna od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.
Koliko časa traja pravica do starševskega dodatka?
Primer: mati rodi 10. marca 2002
- Če pravico mati uveljavlja najkasneje 30 dni po rojstvu otroka (to je do vključno 9. aprila 2002), se ji pravica prizna z dnem rojstva otroka in traja 365 dni (do vključno 9. marca 2003).
- Če mati pravice ne uveljavlja v zgornjem roku, ampak npr. 10. aprila 2002, se pravica prizna od 1. maja 2002 do vključno 9. marca 2003 – traja torej le 313 dni.
Pravica v polnem obsegu traja 365 dni od rojstva otroka, če se pravico uveljavlja v zgoraj navedenih rokih (30 dni pred predvidenim datumom prooda oziroma najkasneje 30 dni po rojstvu otroka).
Če se pravico uveljavlja kasneje kot v navedenih rokih, je pravica sorazmerno krajša, in se prizna od prvega dne naslednjega meseca, ko je vloga vložena in traja, dokler otrok ne dopolni 365 dni starosti.
Kakšna je višina starševskega dodatka?
Starševski dodatek znaša v letu 2002 35.000,00 SIT mesečno in se usklajuje enkrat letno z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin.
Kdo nima pravice do starševskega dodatka?
- Oče, mati ali druga oseba, ki prejema nadomestilo plače oziroma delno plačilo za izgubljeni dohodek,
- otrokova mati ali oče, katere zakonec oziroma zunajzakonski partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka za istega otroka.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Domača opravila za otroke: Od 2 do 12 let
Preverite, katera so tista hišna opravila, ki jih lahko naložite otroku glede na njegovo starost. Presenečeni boste, kaj...
5
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
4
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
4
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
4