|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Prezgodaj rojeni otroci: Kako jim pomagati na začetku njihove poti?

Uredništvo Ringaraja.net, 17.11.2024
Vsako leto se v Sloveniji prezgodaj rodi 1400 otrok. Nedonošenčki potrebujejo posebno nego in podporo. Projekt Junaki prvega nadstropja povezuje starše in prinaša upanje ter pomoč družinam nedonošenčkov.



Vsako leto se v Sloveniji prezgodaj rodi okoli 1400 otrok – majhnih borcev, ki že od prvega dne življenja potrebujejo posebno skrb. Rojstvo pred 37. tednom nosečnosti za starše prinese veliko strahov, a tudi upanje, saj sodobna medicina omogoča preživetje celo tistim, ki tehtajo manj kot kilogram.

 

Zakaj se otroci rodijo prezgodaj?

Razlogi za prezgodnji porod so lahko zdravstvene težave pri nosečnici, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen ali okužbe, pa tudi težave s posteljico ali večplodne nosečnosti. Pogosto pa natančnega vzroka ne poznamo.

Prezgodaj rojeni otroci potrebujejo intenzivno nego, saj njihovi organi še niso dovolj razviti. Težave z dihanjem, hranjenjem in odpornostjo na okužbe so najpogostejše, a z ustrezno podporo zdravstvenega osebja večina teh otrok uspešno premaga začetne izzive.

 

Kako podpreti nedonošenčke in njihove starše?

Za starše je rojstvo nedonošenčka čustveno zahtevno obdobje. Občutki strahu, nemoči in krivde so pogosti, zato je pomembno, da vedo, da niso sami. Eden od projektov, ki staršem ponuja podporo, je Junaki prvega nadstropja, ki prek zgodb na družbenih omrežjih povezuje družine nedonošenčkov, jih spodbuja in osvešča širšo javnost.

Posebej priljubljen je projekt Hobotnica, kjer prostovoljci pod vodstvom Tjaše Bevc kvačkajo mehke hobotnice za nedonošenčke v inkubatorjih. Lovke hobotnic otrokom dajejo občutek varnosti, staršem pa prinašajo nasmešek v najtežjih trenutkih.

 

Nasveti za starše nedonošenčkov

- Sprejemajte pomoč: Pogovarjajte se z zdravstvenim osebjem in drugimi starši, ki so šli skozi podobne izkušnje.

- Dajte si čas: Občutki tesnobe in negotovosti so normalni. Poiščite oporo v družini in prijateljih.

- Praznujte male zmage: Vsak gram pridobljene teže in vsak dan brez zapletov je razlog za veselje.

 

Če ste starši nedonošenčka ali poznate koga, ki se spopada s tem izzivom, obiščite projekt Junaki prvega nadstropja in si preberite navdihujoče zgodbe, ki dokazujejo, da tudi najmanjši junaki premagujejo največje ovire.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zgodbe malih junakov: Ko tvoj otrok ne mor...
Partner me je odložil pred porodnišnico, prepričan, da bo mene in najinega princa pobral tri dni kasneje. V porodnišnici...
12
16 razlogov, zakaj si boste zaželeli še en...
Če še kolebate ali bi otroku rodili bratca oziroma sestrico, si poglejte te fotografije - prepričani smo, da se boste ta...
10
5 trikov za bolj sproščeno porodniško
Otroku je popolnoma vseeno, ali ga objema in ljubkuje mama v raztegnjeni trenerki ali lepo urejena mamica. Prav tako mu ...
9
Ko duda pade na tla …
Če ima vaš malček tolažilno dudo, ki ga spremlja povsod, morate biti pozorni, da jo redno čistite in da z njo v usta ne ...
6



Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...




Notranja naravnanost


Jaz sem...

pozitivka (50%)

negativka (3%)

nekaj vmes (47%)


Število vseh glasov: 252

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!