|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kaj in koliko lahko jedo doječe mame?

Uredništvo Ringaraja.net, 28.11.2024
Okus mleka se spreminja skupaj s hrano, ki jo zaužije doječa mati. A brez skrbi, vse te okuse je dojenček že okusil v devetih mesecih nosečnosti v trebuščku. Ali ostajajo živila, ki naj jih doječa mama ne bi uživala?

image
Ob dojenju so najboljši manjši obroki, ki vsebujejo vse hranilne snovi, mešanico beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob ter zdravi prigrizki. (Freepik.com)
/11


Dejstvo je, da lahko nekatera živila spremenijo okus mleka, vendar je mnogim dojenčkom ta raznolikost okusov všeč. Verjetno zato, ker so te okuse med nosečnostjo občutili že v maminem trebuhu.

Plod namreč pred rojstvom pogoltne del plodovnice. Možno je, da je dojenček med dojenjem nemiren ali pa ima po zaužitju določene vrste hrane močne vetrove.

 

Če opazite, da se to dogaja po določeni hrani, se ji nekaj dni izogibajte.

Najbolj pogoste so: čokolada, začimbe, kot so cimet, česen, curry, čili, jagode, kivi, ananas, čebula, zelje, cvetača, brokoli, kumare, paprika in sadje z odvajalnim učinkom, kot so borovnice, maline in slive.

Citrusi in sokovi citrusov lahko dražijo otroški želodec in povzročijo krče, bruhanje, drisko ali kožne izpuščaje. Kravje mleko in mlečni izdelki, jajca, pšenica, koruza, ribe, arašidi in lešniki lahko povzročijo alergijsko reakcijo.


PREBERITE TUDI: Je dojenček lahko alergičen na materino mleko?


Če sumite, da ima vaš otrok težave zaradi hrane, ki ste jo zaužili, je to verjetno nekaj, kar ste pojedli dve do šest ur pred dojenjem. Posvetujte se s svojim zdravnikom o tem, ali bi morali umakniti nekatera živila z jedilnika. Če lahko dolgotrajno izogibanje določenim živilom povzroči neravnovesje hranil v telesu, boste morda morali jemati prehranska dopolnila.


Ob tem se zastavi logično vprašanje: kaj in koliko lahko jedo doječe mame?

Telo doječe mame ima notranjo uro, ki spremlja obdobja hranjenja otroka, zato je možno, da občutite povečano lakoto. Najboljša rešitev so manjši obroki, ki vsebujejo vse hranilne snovi, mešanico beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob ter zdravi prigrizki. Dajte prednost polnozrnatim žitom, svežemu sadju in zelenjavi. Tako ne boste stradali in boste imeli dovolj energije za skrb za otroka. Pri maščobah je priporočljivo uživati olive, repično in ribje olje, med zdrave maščobe pa sodijo tudi avokado, olive, lešniki, mandlji, sezam in sončnična semena.

V prehrani je treba omejiti nasičene maščobe, kot so polnomastno mleko, palmovo in kokosovo olje, maslo in mast.


PREBERITE TUDI: Pomen dojenja za posameznika in družbo


Skupno število dnevnih kalorij ne sme presegati 2500, vendar se ne obremenjujte s številkami, temveč sledite potrebam svojega telesa. Upoštevati je treba vašo običajno telesno težo, količino gibanja, metabolizem in pogostost dojenja.

Če je mogoče, jejte čim bolj raznoliko in izberite ekološko pridelana živila ter poskušajte čim bolj zmanjšati izpostavljenost pesticidom in insekticidom ter drugim kemikalijam v hrani, ki jo jeste.

Dokazano je, da je največ pesticidov v jabolkih, zeleni, jagodah, breskvah, špinači, nektarinah, grozdju, krompirju, borovnicah in solati, najmanj pa v čebuli, koruzi, ananasu, avokadu, beluših, grahu, mangu, jajčevcih, kiviju, zelju, lubenici, sladkemu krompirju, grenivkah in gobah.


VIR: Ringeraja.ba


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Najtežje stvari v materinstvu
To so resnične in prav nič olepšane izpovedi novopečenih mam. Občutek krivde, nenehna utrujenost in težave z dojenjem. D...
4
Moški in očetje potrebujemo svojo "jam...
Moški je v psihološkem in energijskem smislu najbolj ranljiv prav v predelu srca. V praksi to pomeni, da moški v odnosu ...
4
Starši, ne bojte se umazanije in mikrobov!
Kaj storiti, če dojenčku pade dudica na tla? Jo je res treba očistiti z vodo? In ali je za otroka zares lahko nevarno, č...
3
Astma: Najpogostejša kronična bolezen v ot...
Bronhialna astma ali naduha je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni dihal, pri kateri se ponavljajo napadi težkega...
3



Koliko mleka popije dojenček?
Najpogostejše vprašanje mamic je, koliko mleka popije njihov dojenček in ali je to dovolj, preveč ali premalo. Naj bo do...
Nočno hranjenje dojenčka
Na začetku je ritem hranjenja približno enak podnevi in ponoči. Kasneje pa dojenček začne ponoči delati vedno daljše raz...




Brrrr...
пеперутка16

Ste že kdaj naleteli na kaj neznanega, nam ljudem karkoli nadnaravnega?! Duhovi, hudič, šejtan......