|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Test nosečnosti: 7 razlogov za lažen rezultat

Helena Primic, 21.3.2022
Čeprav so domači testi nosečnosti zelo zanesljivi (kar v 97 do 99 odstotkih so povsem natančni), v enem do treh odstotkov vendarle lahko pokažejo lažen rezultat.

image
Lažen plusek lahko povzročijo tudi zdravila za plodnost, zdravila proti anksioznosti, antipsihotiki, diuretiki, antihistaminiki, antiepileptiki, metadon in zdravila za Parkinsonovo bolezen. (Arhiv Ringaraja.net)
/11


Nosečniški testi za domačo uporabo se lahko pohvalijo s 97- do 99% natančnostjo.

Kar pomeni, da je le ena do tri odstotke možnosti, da boste na testu nosečnosti zagledali plusek, pa vendarle ne boste noseči. Ali zagledali minus, pa boste vendarle noseči. Ali pa bo test lažno pokazal nejasen rezultat - ko je okence za rezultat prazno.

 

Pogostejši je lažno negativen

Ko gre za lažen rezultat testa nosečnosti, je pomembno poudariti, da je lažno negativen rezultat pogostejši od lažno pozitivnega rezultata. To se zgodi predvsem takrat, ko ženska nosečniški test naredi še prehitro in v njenem urinu še ni dovolj nosečniškega hormona, da bi ga test lahko zaznal.

Medtem, ko lahko pride do lažno pozitivnega rezultata, ko vam test nosečnosti pokaže, da ste noseči, a čez nekaj dni dobite menstruacijo. V tem primeru je možno tudi to, da ste vendarle bili noseči, a je prišlo do spontanega splava, ki ste ga zamenjali za menstruacijo.

In kateri so tisti najpogostejši razlogi, da pride do lažnega rezultata nosečniškega testa?

 

PREBERITE TUDI:  Test za nosečnost - Kako ga pravilno uporabiti?

 

1. Nepravilna uporaba testa

Najpogostejši razlog za lažen rezultat testa nosečnosti je nepravilna uporaba testa. Vsak test ima namreč svoja navodila, ki se jih je potrebno dosledno držati, če želite čim bolj zanesljiv rezultat.

Med najpogostejše napake spadajo nesterilna skodelica za urin (celo detergent za posodo lahko vpliva na rezultat!), pozabljen vzorec urina oziroma neupoštevanje časovnih navodil, shranjevanje vzorca na vročini ali vlagi ter splošno neupoštevanje navodil testa.  

 

2. Okvarjen nosečnostni test

Ja, tudi to je lahko razlog, da pride do lažnega rezultata - da gre za okvarjen nosečniški test. Še posebej, če ste ga uporabili po roku uporabe. Kar se dogaja zelo pogosto, ko se ženska testira večkrat in ima zato doma cel paket testov.

Zato je vendarle bolje, da si teste nosečnosti kupujete sproti, kot pa jih imate doma na zalogi, kjer se lahko hitreje okvarijo kot v preverjenih lekarniških pogojih.

 

PREBERITE TUDI: Kako ostati pozitivna medtem, ko se trudiš zanositi?

 

3. Vpliv določenih zdravil

Na lažen rezultat testa nosečnosti lahko vplivajo tudi določena zdravila, ki vsebujejo hCG (ta se v zgodnji nosečnosti poveča več tisočkrat).

Med njimi so zdravila za plodnost, zdravila proti anksioznosti (na primer Valium in Xanax), antipsihotiki, diuretiki, antihistaminiki, antiepileptiki, metadon in zdravila za Parkinsonovo bolezen.     

Na srečo pa večina zdravil vendarle ne more povzročiti lažnega rezultata nosečniškega testa.   

 

4. Nedavna nosečnost in hCG

Če ste pred kratkim rodili ali bili noseči in imeli splav (spontan ali načrtovan), je možno, da bo v vašem telesu še vedno dovolj visok hCG, da bo test nosečnosti zaznal nosečnost, saj so ti testi zelo občutljivi, da lahko zaznajo tudi zelo zgodnjo nosečnost. 

Po končani nosečnosti namreč hCG ne pade v trenutku, temveč telo potrebuje nekaj časa (nekaj dni ali tudi tednov, odvisno od tega, kako visoko noseči ste bili), da se hormonsko stanje spet postavi nazaj v stanje pred nosečnostjo.   

Če torej sumite na nosečnost kmalu po splavu ali porodu, je veliko bolj zanesljivo, da se odpravite do ginekologa, da vam on naredi zanesljivejše testiranje.  

 

PREBERITE TUDI: Vgnezditev ali splav?

 

5. Tako imenovana "kemična nosečnost"

Obstaja tudi ta možnost, da vam domači test nosečnosti pokaže nosečnost, četudi tehnično še niste zares noseči.

V tem primeru tako imenovane "kemične nosečnosti" je prišlo do oploditve jajčeca (in rahlo povišanega hCG, ki ga je test nosečnosti zaznal in vam pokazal pozitiven rezultat), toda jajčece se ni uspelo pravilno vgnezditi in se zato ne more razvijati.

Po takšni "kemični nosečnosti" ženska normalno dobi menstruacijo, četudi je test že zaznal nosečnost, zato ginekologi po navadi priporočajo, da s testiranjem nosečnosti počakate vsaj teden dni po izostali menstruaciji.

 

6. Ektopična ali zunajmaternična nosečnost

Za lažen oziroma v tem primeru niti ne lažen temveč zavajajoč test nosečnosti je lahko kriva tudi ektopična ali zunajmaternična nosečnost, ko se oplojeno jajčece vgnezdi izven maternice.

Po navadi se oplojeno jajčece "zatakne" v jajcevodih, kjer se začne plod normalno razvijati in povzročati vse simptome nosečnosti (vključno z višanjem hCG in pozitivnim rezultatom nosečniškega testa), četudi ne gre za "veljavno" oziroma možno nosečnost.

Pravzaprav gre pri izvenmaternični nosečnosti za zelo nevarno stanje, ki se lahko konča ne samo z odvzemom maternice in okoliških organov, temveč tudi s smrtjo, če jajčnik poči in ženska ne pride pravočasno do zdravniške pomoči.

 

PREBERITE TUDI: Ektopična (zunajmaternična) nosečnost

 

7. Posebna zdravstvena stanja

Tudi določena posebna zdravstvena stanja so lahko kriva za to, da vam bo test nosečnosti pokazal tisti magičen plusek, čeprav v resnici niste noseči. Najpogostejši razlog je prisotnost krvi (recimo zaradi vnetja sečil) ali beljakovin v urinu (beljakovine nakazujejo resno težavo z ledvicami).

Za lažno pozitiven rezultat nosečniškega testa so lahko kriva tudi naslednja bolj redka zdravstvena stanja: bolezni ledvic, tumorji in ciste na jajčnikih, rak jajčnikov in težave s epifizo. (Tukaj preverite, kaj je najpogostejši vzrok endometrioze, ki pogosto ovira zanositev!)

Lažen rezultat testa nosečnosti je vsekakor stresen, zato v primeru kakršnegakoli dvoma obiščite ginekologa, ki vam bo pomagal priti do zanesljive informacije, ali ste noseči ali ne.

#2: Faulty test

Every test kit has an expiration date, which means you shouldn’t use it after this date has passed.

It’s common to buy multiple test packs, only use one or two tests, then leave the rest sitting in the bathroom cupboard.

By the time you need to use another, it’s likely the test has passed its expiration date.

It’s best to buy a test as you need it, rather than use one that’s been sitting in your bathroom cupboard for ages.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

11 dih jemajočih fotografij PORODA DOMA!
Porod doma pomeni absolutno prevzemanje odgovornosti, vračanje k naravi in ??izkazovanje ženske moči – te fotografije to...
35
Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
9
7 znakov, da se maternični vrat aktivno od...
Ko otrokova glavica potuje po porodnem kanalu navzdol, se na zadnjici pojavi rdečo-vijolična ali rjavkasta črta. Bolj ko...
8
Nosečnost in služba: Ob teh znakih zaključ...
Preverite, kateri so tisti znaki, ob katerih je nujno, da se s svojim delodajalcem in ginekologom dogovorite za predčasn...
5



Kako se računajo tedni in meseci v nosečno...
Dnevi, tedni, meseci, tromesečja? Če ste zmedeni, niste edini. Medtem ko nekateri govorijo o nosečnosti, ki traja 9 mese...
To se zgodi v možganih nosečnice in mamice
Kadar so nosečnice in mamice po porodu pozabljive, zmedene in občutljive, radi rečemo, da jih dajejo hormoni, ponekod ce...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?