|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Test: Oblačila z UV zaščito

Zveza potrošnikov Slovenije, 11.7.2016
Ali oblačila z UV zaščito res ščitijo pred soncem? Na testu, ki so ga opravili pri Zvezi potrošnikov Slovenije, so se kar 4 od 10 testiranih oblačil izkazala s slabšo stopnjo zaščite od navedene.

image
So UV oblačila res dobra zaščita pred soncem?
/11


Včasih smo mislili, da smo, če lahko oblečemo katero koli srajco ali majico, varni pred sončnimi žarki, a zadeva ni tako preprosta. Zaščitna sposobnost oblačil je zelo različna in odvisna od številnih vplivov. Ker danes o škodljivosti sončnih žarkov vemo precej več kot včasih, se številni odločajo tudi za nakup majic z UV-faktorjem. Na ZPS so tokrat preverili 10 otroških majic z deklarirano UV in izmerili stopnjo zaščite. Ugotovitve so presenetljive. Le 6 jih je doseglo na izdelku deklarirano zaščito. Ponovno pa se je potrdilo, da imajo pomembno vlogo pri zaščiti tudi barve oblačil. Svetla in bela oblačila bolj prepuščajo sončne žarke kot temnejša in intenzivno obarvana oblačila izpostavljajo na ZPS, medtem ko so meritve UV faktorja na suhih in mokrih vzorcih pokazale le manjša odstopanja, ki pa niso alarmantna.

 

Oblačila z UV-faktorjem so posebej označena 

Oblačila, ki naj bi varovala pred škodljivimi sončnimi žarki, so na trgu že več let. Podatek o stopnji zaščite, ki jo zagotavljajo oblačila, najdemo običajno na etiketi, način označevanja pa določata evropski in avstralsko-novozelandski standard. Prvi označuje največjo zaščito s faktorjem UZF 40+ (UZF - ultravijolični zaščitni faktor, angl. UPF - Ultraviolet Protection Factor), drugi s faktorjem UZF 50+.

»Pomen teh faktorjev je primerljiv z zaščitnimi faktorji pri sončnih kremah: čim višji je, boljša je zaščita,« je izpostavila Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »UV-oblačila, ki jih najdemo na trgu, so izdelana iz sintetičnih vlaken, v katera lahko že med procesom nastajanja vgradijo snovi, ki vpijajo ultravijolične žarke (titanov dioksid, cinkov oksid, srebro). Prednost sintetičnih vlaken pred naravnimi je tudi v tem, da so lahko izredno tanka, njihov prerez je pravilen, okrogel, zato lahko iz njih izdelujejo bolj goste materiale, tako da med nitmi praktično ni prostora, skozi katerega bi lahko sončni žarki dosegli kožo. Tkanine iz tankih niti so ne nazadnje tudi lažje in zato prijetnejše za nošenje v vročini, hitreje se tudi sušijo.«

 

Porazni rezultati glede zaščite

»Kar na štirih od desetih UV-majic smo izmerili slabšo stopnjo zaščite pred ultravijoličnimi žarki, kot je navedena na etiketi, kar je več kot porazna ugotovitev,« izpostavljajo na ZPS in dodajajo: »Najslabše so se izkazale majice v beli barvi oz. majice, ki imajo belo barvo na izpostavljenih delih. Najboljšo zaščito pa so na preverjanju višine UV faktorja zagotavljale UV-majice temnih barv.«

 

»Bombažna alternativa« - črna majica

ZPS je preverila tudi, kako dobro zaščitijo bele in črne bombažne majice. »Da bela majica ni primerna, ker sploh ne zagotavlja zaščite, je bilo bolj ali manj pričakovano, presenetili pa so nas odlični rezultati črne majice. S črnim barvilom obdana bombažna nit dobro vsrka sončne žarke, svoj delež pri zaščiti pa ima tudi material, ki smo ga izbrali posebej pozorno: pletivo z veliko gostoto in minimalno prepustnostjo (tanke niti),« izpostavljajo na ZPS. A pozor, bombažne majice imajo lahko dobre zaščitne sposobnosti, a le, če so temnih barv in iz neraztegljivih materialov, dovolj tanke in čim bolj gosto pletene.

 

Članek si lahko v celoti preberete v reviji ZPStest, julij-avgust/2016 in na tej povezavi.

 

VIR: Zveza potrošnikov Slovenije

 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Veste, kaj je SNOEZELEN?
Pomembna pridobitev za otroke v programih (re)habilitacije je prostor za sproščanje in spodbujanje občutenja.
4
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
3
Jutranje zavlačevanje
Jutra so za družine z majhnimi otroki poseben izziv, ki se ga starši lotevamo na različne načine, vendar večinoma neuspe...
3
Sramežljiv sin
Če starši z nagajivimi otroci sanjarijo o bolj umirjenih otrocih, se starši sramežljivih otrok vsakodnevno sprašujejo, k...
3



Nevarnosti, ki prežijo na otroke ob vodi
Za majhnega otroka je lahko igra ob reki, jezeru, morju ali bazenu zelo nevarna. Otrok se lahko utopi v nekaj trenutkih....
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...




Mobitel.
Admin

Ali ste zagovornik nakupa mobilnih telefonov za otroke, stare 2, 3, 4 leta ...?