Nova študija je pokazala, da je t.i. vaginalno sejanje močno pripomoglo k prenosu dobrih bakterij na dojenčka, rojenega s carskim rezom in tako k razvoju mikrobioma.
Dojenčki se ne rodijo z razvitim črevesnim mikrobiomom. Pridobijo ga s prenosom t. i. dobrih bakterij z matere na otroka, ki se zgodi med vaginalnim porodom. Toda pri dojenčkih, ki so bili rojeni s carskim rezom tega ni, dojenček ni koloniziran z materinimi bakterijami, kar lahko posledično upočasni razvoj njihovega mikrobioma in lahko povzroči večje tveganje za kronične bolezni v nadaljevanju.
Zdaj so naredili prvo raziskavo in dokazali, da lahko tehnika "vaginalnega sejanja" močno pripomore pri razvoju mikrobioma, čeprav so bili dojenčki rojeni s carskim rezom.
Kaj je vaginalno sejanje?
Vaginalno sejanje je postopek, ko po rojstvu novorojenčka njegov obraz obrišejo s kosom gaze, ki je bil nasičen z materinimi vaginalnimi tekočinami, s čimer poskušajo prenesti bakterije, ki bodo pomagale pri razvoju mikrobioma dojenčka.
PREBERITE TUDI: VIDEO: Novorojenček se rodi s posebnim nagonom, da se sam priplazi do dojke (breast crowl)
Po besedah ??ginekologa Avive Romm, dr. med., je postopek precej preprost: »Sterilno gazo zložimo v obliko pahljače. Tega nato navlažimo s sterilno vodo in vstavimo v nožnico ter pustimo eno uro "kolonizirati". Gazo nato odstranimo in damo v zaprto vrečko do rojstva otroka. Ob rojstvu se z brisom obriše otrokov obraz, da posnema prehod skozi porodni kanal,« piše v objavi na blogu. Sejanje se običajno izvede takoj po porodu in pred začetkom stika koža na kožo z materjo.
Raziskava pokazala učinkovitost
Klinična študija, objavljena v reviji "mBio", je pokazala, da je tehnika učinkovita. V študiji 20 dojenčkov, rojenih z elektivnim carskim rezom, so raziskovalci odkrili, da so imeli dojenčki, ki so bili podvrženi vaginalni setvi, v telesu prisotne nove seve materinih bakterij.
"Ti sevi običajno ne bi bili prisotni pri novorojenčkih, ker med carskim rezom dojenčke neposredno izvlečejo iz maternice matere, mimo vaginalnega kanala," so zapisali avtorji študije. Raziskovalci še naprej spremljajo dojenčke do 3. leta starosti, da bi še naprej ocenjevali vpliv na njihov mikrobiom.
PREBERITE TUDI: Verniks pustite vsaj 24 ur po porodu na novorojenčku
"Kljub nekaterim omejitvam v tej zgodnji študiji, vključno z majhno velikostjo vzorca in samo dvema vzorcema, odvzetima skozi čas, smo opazili pomembne učinke vaginalne setve na neonatalno mikrobioto," je povedala Maria Gloria Dominguez-Bello, avtorica študije in Henry Rutgers, profesor mikrobioma in zdravja na Oddelku za biokemijo in mikrobiologijo na Rutgers School of Environmental and Biological Sciences (SEBS), v sporočilu za javnost. Dominguez-Bello je vodilni raziskovalec pri preučevanju mikrobioma dojenčkov.
Vir: Mother.ly
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Je res potrebno že v nosečnosti utrditi br...
Ali se s pravo pripravo bradavic lahko izognemo bolečim, razpokanim in kdaj celo krvavečim bradavicam? Preverite mite in...
14
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
6
Sedem razlik med nosečnostjo in PMS
Simptome, kot so povečan apetit, občutljive dojke in razdražljivost pogosto povezujemo s PMS, a zelo podobni simptomi se...
6
Kako bodočemu očku razkriti veselo novico?
Preverite osem romantičnih in zabavnih idej, kako partnerju razkriti, da ste noseči. Tudi, če ne gre za prvo nosečnost, ...
5