Vstop v novo leto pogosto razumemo kot mejnik v življenju. Vanj vstopamo polni upanja z zastavljenimi cilji in željami po spremembah, ki smo jih sprejeli ob koncu leta.
Da navdušenje za uresničevanje zastavljenih ciljev ne bo zbledelo že na začetku leta moramo poskrbeti takoj. Zastavljene cilje si je treba zapisati na list papirja, da jih ne pozabimo.
Držite se pregovora »Počasi se daleč pride«.
Cilje, ki smo si jih zastavili je vedno treba razvrstiti glede pomembnost in fazo življenjskega cikla v katerem se nahajamo. Razvrstimo in rešujemo jih od tistega, ki nam v življenju največ pomeni, do tistih manj pomembnih.
Preden se lotimo zastavljenih ciljev varčevanja si najprej pripravimo načrt, v katerem cilje opredelimo časovno in vrednostno (npr. do konca 2011 želim privarčevati 10.000 EUR za nakup novega avtomobila). Cilji morajo biti postavljeni realno v okviru naših finančnih zmožnosti.
Na seznam lahko zapišemo kratkoročne in dolgoročne cilje. Ko imamo cilje enkrat zapisane jih razdelimo na manjše podcilje, ki nas bodo postopoma v majhnih korakih pripeljali do končnega cilja.
Dolžina varčevanja in tveganje
Posamezne cilje uresničujemo z različnimi finančnimi instrumenti, ki se razlikujejo po stopnji tveganja in pričakovanega donosa. V osnovi velja da kratkoročne cilje rešujemo s kratkoročnimi instrumenti (kratkoročne bančne vezave, skladi denarnega trga), dolgoročne pa z bolj dolgoročnimi inštrumenti (dolgoročne bančne vezave, obveznice, vzajemni skladi, delnice,…).
Pri opredeljevanju ciljev moramo biti zelo pozorni, ker lahko napačna opredelitev cilja (vrednostno ali časovno) povzroči napačno izbiro finančnega inštrumenta, kar lahko povzroči, da tvegamo več ali manj kot je potrebno.
Če se je med vašimi cilji, ki jih nameravate v letu 2010 uresničiti znašel tudi začetek varčevanja vam bomo v prihodnjih prispevkih podali koristne nasvete in prava orodja, ki jih boste lahko s pridom izkoristili za dosego zastavljenih ciljev varčevanja.
Po nasvet k finančnim svetovalcem Vzajemcev
Vprašanja povezana z varčevanjem nam lahko postavite preko naložbenega telefona Vzajemcev 080 35 08 ali preko elektronske pošte info@vzajemci.com. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
V osmih letih delovanja spletnega mesta www.vzajemci.com smo svetovali več tisoč vlagateljem. Naša ključna prednost je kapitalska neodvisnost. Edino tako vam lahko svetujemo resnično nepristransko in v vašo korist.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nasveti za nakup žara
Kljub temu da je peka na žaru priljubljeno in prijetno opravilo, pa lahko piknik na prostem hitro uniči slabo izbrana ku...
4
Težave enostarševskih družin
V Sloveniji narašča število enostarševskih družin, med njimi je največ mater z otroki.
4
Vedno potrebujemo košček Amerike!
Naj bo film, popularna kultura ali globalne blagovne znamke, brez Amerike skorajda ne gre. Podobno je pri naložbah.
3
Cilji varčevanja v letu 2010
Prihranki pomenijo določeno stopnjo varnosti, ki jo v tem, času še kako potrebujemo, za kar pa moramo poskrbeti sami. Pr...
3