|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Zaključek šole: Otroku ne grozite, temveč ga spodbujajte

Helena Primic, 12.6.2023
Letošnje šolsko leto se bliža zaključku, zato so šolarji pod vse večjim pritiskom. Kako jim lahko starši pomagamo? Nasveti družinske psihoterapevtke, Veronike Podgoršek.

image
V zadnjih šolskih dneh otrok potrebuje pozitivno spodbudo. (Freepik.com)
/11


"Pritiski so veliki, še posebno pri otrocih, ki se v šoli ne znajdejo najbolje," je občutke otrok v času zaključevanja šolskih ocen opisala družinska psihoterapevtka Veronika Podgoršek in dodala: "Vsak otrok si želi ugajati sebi, staršem in okolici, zato si želi potrditve, da je dovolj dober tudi v šoli." In kako otroku pomagati, da bo ta stres čim bolje prenesel? "Otroka v tem napornem obdobju čim več spodbujajte in mu pomagajte iskati rešitve na področjih, kjer potrebuje pomoč," svetuje Podgorškova.


PREBERITE TUDI: Praznovanje konca šolskega leta - ideje


Čim več pozitivne spodbude

In tako kot je pri odraslih v stresnih obdobjih najboljša pozitivna motivacija, je pri otrocih prav tako. Zato družinska psihoterapevtka staršem priporoča, da ob zaključku šolskega leta zavestno uporabljajo čim več pozitivno naravnanih besed in ne kritizirajo, moledujejo ali grozijo v stilu Če ne boš odličen, se za nov računalnik kar obriši pod nosom!.

"Otroka raje spodbujajte z besedami Skupaj bomo zmogli! ali Mi smo družina in ti bomo pomagali. Seveda pomaga tudi objem in kakšen priljubljen priboljšek, še vedno pa je otrok tisti, ki bo moral opraviti dodatno delo," je razložila Podgorškova.  


Igra spraševanja

Otroku lahko veliko pomagate tudi tako, da se nekaj dni ali dan pred ustnim preizkusom z njim igrate igro spraševanja, v kateri vi prevzamete vlogo učitelja. Pred pisnim preizkusom organizirajte “generalko”, kjer naj bo vse čim bolj podobno šolskemu ritualu pri pisanju pisnih preizkusov, da se otrok čim bolj navadi sproščeno sprejemati tovrstno testiranje. "Več pozitivne potrditve, da obvlada snov, bo otrok prejel, bolj bo zaupal vase," je pojasnila sogovornica.

 

PREBERITE TUDI: Zlata družinska pravila ob začetku šolskega leta


Otrok naj sam stopi do učitelja


Zaključek šolskega leta pa ne prinese vedno želenega šolskega uspeha ne glede na otrokov vložen trud. "Neuspehi in padci so v življenju nekaj vsakdanjega, zato otroka, če mu spodrsne, ne kritizirajte, temveč mu povejte, da ga imate kljub neuspehu radi," svetuje sogovornica in dodaja: "Če je otrok razočaran nad svojimi šolskimi rezultati, skupaj z otrokom ovrednotite njegovo vloženo delo. Če je bilo delo primerno uspehu, bo otrok moral sprejeti odgovornost za neželen rezultat in tako dobil priložnost, da se v novem šolskem letu aktivneje loti učenja."

Kaj pa, če je otrok prepričan, da bi si glede na vložen trud in izkazano znanje zaslužil boljšo zaključno oceno? "Ne glede na to, kaj mislite vi kot starši, otroku stojte ob strani ter ga opogumite, da stopi do učitelja in se z njim odkrito ter na spoštljiv način pogovori oziroma poskuša najti rešitev", staršem svetuje Podgorškova, ki je prepričana, da za otroka ni dobro, če to namesto njega stori kateri od staršev. "To je namreč odlična priložnost, da se otrok nauči postaviti zase in ob tem uri veščine uspešne komunikacije. Če mu pogovor ne uspe in vas prosi za pomoč, lahko še vedno skupaj z njim obiščete učitelja," pojasnjuje družinska psihoterapevtka.


Vsekakor pa ne pozabite, da je vsak neuspeh priložnost za rast, zato otroku pomagajte, da bo morebitni letošnji neuspeh sprejel kot izziv za novo šolsko leto. Da pa bo neuspehov čim manj, otroka spodbujajte do zadnje ocene in mu ves čas pomagajte s pozitivno motivacijo.  


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Pozor: Čevlji z lučko v podplatu so lahko ...
Otroci obožujejo čevlje in športne copate, ki jim utripajo lučke v podplatih, medtem ko hodijo, vendar pozor: starši mor...
48
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
11
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
5
Počnite to, da se bo vsak vaš otrok počuti...
S temi preprostimi, a učinkovitimi načini boste zagotovili, da se bo vaš otrok (oziroma vsi vaši otroci) počutil nekaj p...
4



Top 5 notranjih aktivnosti za deževno vreme
Če bi otroci lahko izbirali, kje bodo preživeli deževen vikend, bi izbrali ...
Kdaj se vaš otrok začne spominjati?
Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na materin glas."




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?