|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dojenje po carskem rezu

Ksenija Šoster Olmer, 7.6.2022
Carski rez ni zaželen način rojstva otroka. Čeprav ste rodili s carskim rezom, se bo v vaših prsih prav tako začelo proizvajati mleko. Le mogoče bo proces stekel kakšen dan kasneje. V članku najdete nasvete, kako vam bo zagotovo uspelo.

image
Po carskem rezu je za uspešno dojenje potrebno malce več truda. (Freepik.com)
/11


Čeprav se bo po vsej verjetnosti na začetku potrebno malce bolj potruditi, bo lahko uspešno dojila svojega novorojenčka.


Novorojenček po carskem rezu ima šibkejši sesalni refleks

Čeprav ste rodili s carskim rezom, se bo v vaših prsih prav tako začelo proizvajati mleko. Ker pa so novorojenčki, rojeni s carskim rezom, zaradi vpliva anestezije večinoma bolj zaspani, bo začetek dojenja počasnejši, saj bo imel vaš dojenček nekaj dni šibkejši sesalni refleks in ga bo verjetno tudi težko zdramiti. Vendar vztrajajte.

Če je le mogoče, mu ne ponudite stekleničke, kajti tako boste njegov že tako šibki sesalni refleks le še obremenili z drugačno vrsto sesanja. Samo pristavljanje bo sicer težje, saj bodo sveži šivi na trebuhu boleči na dotik in jih boste morali pred težo ali morebitno nenamerno brco dojenčka zaščiti z zloženo brisačo, odejo ali blazino.

Takoj ko morete, kar jasno in glasno izrazite željo, da bi čim prej dojili, saj pogosta stimulacija prsi pomeni, da se bo prej pojavilo poleg mleziva tudi "pravo" mleko. Obenem pa naj vas ne bo sram poprositi za pomoč babico ali sestro, da vam ob vsakem dojenju pomaga z namestitvijo in pristavljanjem.

 

PREBERITE TUDI: Carski rez je zahtevna operacija

 

Dojenje v ležečem položaju

Na začetku vam bo verjetno laže, če boste dojili leže. Prosite za dodatne blazine ali pa naj vam jih prinese mož od doma. Položite si jih pod glavo, med pokrčene noge in za hrbet. Počasi se obrnite na bok in se udobno namestite, tako da boste s hrbtom naslonjeni v blazine. Preden vam položijo dojenčka v pregib komolca, si trebuh prekrijte z brisačo ali zvito odejico, da si zaščitite šive.

Ko boste končali s podojem na eni strani, se boste morali previdno prevaliti na drugi bok. V pomoč vam bo posteljna ograja, ki se je lahko oprimete, ali pa močne moževe roke ali prijazna sestra. Ko se bo brazgotina že bolj zacelila, se boste lahko obrnili z otrokom vred, tako da ga boste položili na prsni koš in ga tesno objeli.

 

Dojenje v položaju nogometne žoge

Če vam bolj odgovarja sedeči položaj, se s pomočjo dodatnih blazin namestite v postelji tako, da boste imeli rahlo pokrčene noge in podporo pod rokami. Na trebuh si položite blazino, ki bo zaščitila šive in obenem dvignila otroka v višino prsi.

Še posebej pripraven način dojenja po carskem rezu je "položaj nogometne žoge", saj pri njem ni pritiska na trebuh, ker otrok počiva na blazini ob vašem boku. Z zunanjo roko objemite dojenčka, tako da vaša podlaht leži na njegovem hrbtu, dlan pa objema glavico, ki je v višini bradavice. Z notranjo roko objemite dojko in se z bradavico dotaknite dojenčkove spodnje ustnice. Ko na široko odpre usta, pritisnite njegovo glavico bliže, da se bo lepo pristavil.


Vsekakor boste prve tedne doma potrebovali več pomoči, saj boste morali več počivati, pa tudi vstajanje in vsakdanja opravila bodo šla počasneje od rok. Vaša skrb naj bo v prvih tednih samo dojenje in - kadar to zmorete - ukvarjanje z dojenčkom, za vse ostalo pa naj poskrbi kdo drug.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako pomagati dojenčku ob premiku ure?
Spet se bo premaknila ura, kar pomeni zopet "nekaj zabave" za nas, starše, saj otroci premik močno občutijo.
5
Najlepše glasbene uspavanke za dojenčka
Klasika, pravljične uspavanke, uspavanke z zvoki iz narave, uspavanke s sproščujočo frekvenco 432 Hz in Mozartove uspava...
5
Angelska imena za deklice in dečke
Preverite seznam prelepih in zelo posebnih imen za dečke in deklice, ki nosijo angelski pomen.
5
VIDEO: Vaja za krepitev trebuščka pri doje...
Starši v svojem strahu pred napakami, prenežno in neodločno pristopajo do svojih dojenčkov. S pomočjo tega videa se bost...
4



Nočno hranjenje dojenčka
Na začetku je ritem hranjenja približno enak podnevi in ponoči. Kasneje pa dojenček začne ponoči delati vedno daljše raz...
Ali lahko materino mleko pogrevamo?
Ali lahko presežek mleka, ki si ga ob dojenju iztisnemo in shranimo v hladilniku ali zamrznemo, pogrejemo? Preverite, ka...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?