|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 11:46:07   
frutela
A je katera imela podobno težavo, oz. kaj je za narediti....??
Sem samozaposlena. Pred nastopom 2. porodniške sem koristila polovični delovni čas zaradi starševstva. 1 mesec po nastopu porodniške je tudi starejši otrok dopolnil 3 leta (rojstna dneva otrok sta blizu, da koga ne zmede).
Zdaj, ko sem pa na dopustu za "nego in varstvo otroka, 260 dni v obliki polne odsotnosti z dela", pa mi na CSDju trdijo, da pa se vseeno moram prijaviti za 20 ur, ker sem pred nastopom porodniške bila zavarovana tako, čeprav mi je pravica za krajši delovnik po starejšem otroku že pretekla. Na ZZZS so potrdili, da sem zavarovana za 20 ur tedensko in ne za 40.
Jaz bi polno porodniško, oni trdijo, da je to zame polna, ker sem dan pred nastopom porodniške bila tako zavarovana??????? gre pa se samo za ure, ker imam itak minimalno.

Bom zelo hvaležna kakšnega pametnega nasveta...
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 13:27:46   
ZmajTolovaj
Jaz ti lahko povem svojo izkušnjo.
Isto kot ti sem bila prijavljena z 20-urni delovnik, prav tako sem s.p. Ko sem šla na CSD urejat papirje, mi je rekla gospa, da med porodniško SPLOH NE MOREM BIT prijavljena samo za 20 ur, zato naj grem zadnji delovni dan na Zavod za zavarovanje, naredim ODJAVO od 20 ur in PRIJAVO na 40 - se pravi naj grem nazaj na "normalni" delovnik, en dan pred nastopom porodniške. In sem to tudi naredila, gospa na ZZZS se je pa tudi obnašala kot da je to kul, da drugače itak ne more bit. Mislim, ji je bilo kristalno jasno, da se moram pač nazaj za 40 ur prijavit.
Zdaj se mi porodniška izteka, pa je vse tako, kot mora bit - vvsak mesec oddam obrazec OPSVZ za 40-urni delovnik, pač prazen, a ne - odstotnost z dela po zakonu o starševskem varstvu. Ampak niti enkrat ni bilo nič narobe.
Jaz nisem velik spraševala, kako in kaj, ker se res ne spoznam, sem čist zaupala po mojem mnenju za to usposobljenim (kar na CSD bi itak morale bit, a ne). In je vse kul. Kaj piše v zakonu, tako ne vem, ampak po moje so pri teb neki zabluzili.

_____________________________

The only man who had his work done by Friday was Robinson Crusoe.

(odgovor članu frutela)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 13:30:38   
janapan
Moj post ti ne bo nič pomagal...ampak moram prav napisat. jaz v bistvu teh naših centrov, zavodov, zakonodaje in podobnega kar se tiče socialnih transferjev, brezposelnosti in tega sra... ne razumem več nič. Če si na porodniški si na porodniški. konec koncev si na porodniški tudi če si pred tem brezposelen. Pač zaradi tega imaš tako ali tako najnižjo možno porodniško. Še nisem slišala, da bi bil nekdo na porodniškem samo 20 ur.....Kar nekaj. da ne govorimo o npr. znižanju plačila vrtca po novem ob izgubio službe. Ker sem lani imela dokaj dobro službo in seveda plačo so mi naračunali pač nek razred vrtca. Med tem je šlo podjetje v stečaj imam sicer še nekaj mesecev podpore zavoda(v višini mal več kot minimalne plače), naš družinski budget se je zminimiziral- ker sem pač prej jaz mela kao glavno plačo.....vrtec pa ostaja na visoki ravni......in ne morem prav nič. Rekli so, da mi bodo poračunali drugo leto, ko moj otrok sploh ne bo več v vrtcu. Bolano

(odgovor članu frutela)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 14:01:45   
Tasika
Če koristiš polovični dč zaradi starševstva, si res na svoje stroške zavarovana samo za 20 ur, za preostalih pa ti država plačuje prispevke za starševsko varstvo, torej ti pripada polna porodniška (40 ur). Saj se tudi pri izračunu porodniškega nadomestila upošteva zavarovalna osnova za 4 ure in min.plača za 4 ure.  Pri KDČ zaradi starševstva pa država ne plačuje prispevkov za npr. zdravstvo, zato imaš bolniško samo polovično.

Tudi jaz sem s.p., po prvem začela z KDČ. Rodila drugega, samo podaljšala KDČ do 6.leta mlajšega otroka, drugega nič. Mislim da sem celo dobila odločbo o zamrznitvi pravice do KDČ (4 ure) ker sem dobila pravico do porodniške (8 ur). 
Glede na to s kakšno lahkoto in  hitrostjo se pri nas spreminjajo zakoni in pravilniki pa je res možno, da moraš sama posredovat podatke na ZZZS, ker vem da še pred kratkim niso imeli izmenjave podatkov. Pojdi in popravi ure, ne pozabi pa pred iztekom porodniške dat nove vloge za KDČ, da ti bo tekla od prve dne dela naprej.  

A znesek porodniške pa štima, ali imaš tudi zneskovno samo polovično? Po moje je to samo birokratska zadeva, ampak uredi, da bo vse ok za pokojnino.

_____________________________

Lep pozdrav
tasika

(odgovor članu janapan)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 15:48:33   
frutela
Hvala za hitre odgovore:)
Morda bi se res morala dan pred nastopom porodniške odjaviti in prijaviti nazaj za 40 ur, ampak kljub vestnemu klicarjenju, me noben ni na to opozoril, papirje itak oddaš bistveno prej kot dan pred porodniško, svoje naredijo še nosečniški možgani, pa smo tam...
Prvih 105 dni (prav porodniški dopust) me na to sploh niso opozorili, zdaj ko je pa preostalih 260 dni pa so me obvestili, da naj se za 20 ur prijavim - čeprav trenutno nimam osnove za 20 urni delovnik, kar oni vejo, ker so mi poslali vmes tudi obvestilo, da ker sem na porodniški v obliki polne odsotnosti z dela mi tudi pravica do KDČ miruje. Na zzzs pa mi je rekla (citiram!): "Gospa, jaz tega zakona ne poznam, mi samo poštemplamo, kar dobimo s CSDja in damo naprej." Ona na CSDju pa tudi prelaga odgovornost.
Za nazaj pa tega za več kot 8 dni baje itak ne gre spreminjati...

(odgovor članu Tasika)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 17:28:16   
Tasika
Jaz se s temi 8 dnevi ne bi pustila pregnat. Vse se da. Tudi vem da so popravljali podatke (stornirali obrazec) za več kot 8 dni nazaj. Opozarjaj, da ni tvoja krivda, da je samo birokracija, da nič ne spremeni denarno.... in naj kar lepo zrihtajo. Pa ne pozabi bit prijazna, saj veš, lepa beseda lepo mesto najde. Mogoče referentka ne more popravit za več kot 8 dni, vodja pa sigurno lahko.
Srečno in poročaj.

_____________________________

Lep pozdrav
tasika

(odgovor članu frutela)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Porodniška za 20 ur?
28.8.2012 21:21:54   
liliana
Torej pri skrajšanem delovnem času zaradi starševstva zavarovalna doba ne teče "polno", ampak samo polovično
user posted image ....ne glede na to, da Republika Slovenija plačuje prispevke za socialno varnost od minimalne plače....?

Torej se bo skrajšan delovni čas tudi pri obračunu pokojninske dobe štel "polovično"....?

Izgleda, da so pri tem skrajšanem delovnem času zneski sorazmerni s plačilom prispevkov....zavarovalna doba je pa zgolj šteje po "dejanskem delovnem času"......




(odgovor članu Tasika)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Porodniška za 20 ur?
29.8.2012 9:55:57   
Tasika
Ampak liliana, to ne more držat. Kopiram iz strani CSD Šiška:

 Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino.

Če so prispevki za PIZ plačani, potem teče tudi delovna doba polno. Po moje gre samo za birokratski 'dodatek', da je potrebno 'ročno' popraviti obrazec M1/M2. Ne vem no, meni je to čudno. Jaz res nisem javljala nobenih sprememb, so vse naredili avtomatsko.

_____________________________

Lep pozdrav
tasika

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Porodniška za 20 ur?
29.8.2012 12:31:29   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Tasika

Ampak liliana, to ne more držat. Kopiram iz strani CSD Šiška:

 Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino.

Če so prispevki za PIZ plačani, potem teče tudi delovna doba polno. Po moje gre samo za birokratski 'dodatek', da je potrebno 'ročno' popraviti obrazec M1/M2. Ne vem no, meni je to čudno. Jaz res nisem javljala nobenih sprememb, so vse naredili avtomatsko.


Se prej nisem dobro izrazila, obstaja delovna doba in obstaja pokojninska dobo....na polno teče torej pokojninska doba......delovna pa teče sorazmerno opravljenemu delu....torej polovično......torej ti država plačuje pokojninsko dobo.....

(odgovor članu Tasika)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Porodniška za 20 ur?
30.8.2012 0:19:06   
trnuljčica

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: Tasika

Ampak liliana, to ne more držat. Kopiram iz strani CSD Šiška:

 Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino.

Če so prispevki za PIZ plačani, potem teče tudi delovna doba polno. Po moje gre samo za birokratski 'dodatek', da je potrebno 'ročno' popraviti obrazec M1/M2. Ne vem no, meni je to čudno. Jaz res nisem javljala nobenih sprememb, so vse naredili avtomatsko.


Se prej nisem dobro izrazila, obstaja delovna doba in obstaja pokojninska dobo....na polno teče torej pokojninska doba......delovna pa teče sorazmerno opravljenemu delu....torej polovično......torej ti država plačuje pokojninsko dobo.....

Ja. Pokojninska doba in delovna doba...Poznam primer, ko je 1 leto delala dlje, zaradi tega (imela je torej 6 mes manj na leto delovne dobe ).

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Porodniška za 20 ur?
30.8.2012 10:48:14   
Tasika
No, človek vsak dan izve kaj novega user posted image  , se v detajle res nisem nikoli poglabljala.

Sicer pa, to vpliva samo na upokojitev in višino pokojnine, če nimaš izpolnjenega pogoja. Zame je to še svetlobna leta daleč (pa nisem več rosno mlada), na pokojnino pa tudi ne računam. Tako da odtehta to da grem po mulca lahko prej, da smo kakšno uro več skupaj.

_____________________________

Lep pozdrav
tasika

(odgovor članu trnuljčica)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Porodniška za 20 ur?
30.8.2012 13:03:52   
frutela
Jao, punce, to je kot da se pogovarjaš s kom z drugega planeta... Nobena nič ne ve, ampak plačane pa so....??? user posted image Še ni porihtano....
Hvala za opozorilo med pokojninsko in delovno dobo.
Se pa strinjam s teboj, Tasika, glavno je, da smo lahko več časa z otroci zdaj, penzija je itak čisto imaginarna :)

(odgovor članu Tasika)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Porodniška za 20 ur?
1.9.2012 12:05:31   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: frutela

A je katera imela podobno težavo, oz. kaj je za narediti....??
Sem samozaposlena. Pred nastopom 2. porodniške sem koristila polovični delovni čas zaradi starševstva. 1 mesec po nastopu porodniške je tudi starejši otrok dopolnil 3 leta (rojstna dneva otrok sta blizu, da koga ne zmede).
Zdaj, ko sem pa na dopustu za "nego in varstvo otroka, 260 dni v obliki polne odsotnosti z dela", pa mi na CSDju trdijo, da pa se vseeno moram prijaviti za 20 ur, ker sem pred nastopom porodniške bila zavarovana tako, čeprav mi je pravica za krajši delovnik po starejšem otroku že pretekla. Na ZZZS so potrdili, da sem zavarovana za 20 ur tedensko in ne za 40.
Jaz bi polno porodniško, oni trdijo, da je to zame polna, ker sem dan pred nastopom porodniške bila tako zavarovana??????? gre pa se samo za ure, ker imam itak minimalno.

Bom zelo hvaležna kakšnega pametnega nasveta...



Včasih ne morem verjeti, kaj vse se dogaja. user posted image

Če si bila na KDČ, so na ZZZS-ju (in ZPIZ-) morali v svojih evidencah po tistem, ko so od CSD dobili sporočilo, da koristiš KDČ, morali spremeniti šifro tvojega zavarovanja v tisto, ki pomeni, da si 20 ur plačuješ sama in 20 ur država za KDČ, tako da si zavarovana za 40 ur. Če pa so zeznili, naj popravijo svojo napako, ne pa, da bi sedaj morala ti plačevati za njihove napake. user posted image

In pripada ti polna porodniška in odsotnost z dela za polni čas (40 ur). Prav tako tudi ob KDČ zaradi starševstva teče polna pokojninska doba.



Verjetno imaš vse dokumente, s katerimi lahko dokažeš svoj prav: odločbe CSD o koriščenju KDČ, o višini porodniškega nadomestila (tako da je razvidno, da se je izračunal iz tvojih prispevkov in prispevkov s strani države za KDČ) in o trajanju porodniškega dopusta - tam mora pisati, da ti pripada odsotnost za polni delovni čas.

Obrni se na Ministstvo za delo..., da ti povedo, kako postopati.

Srečno!

(odgovor članu frutela)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Porodniška za 20 ur?
1.9.2012 12:27:53   
petea
Ko to berem, se mi zdi, kot da gremo v informacijski dobi ekspresno nazaj v čas tablic in kred. user posted image V času, ko bi morale inštitucije biti povezane v čim bolj enotni sistem, kjer bi vnos informacije z ene strani avtomatično spremenil povezane zadeve pri drugih inštitucijah, bi naj ljudje jih sami obveščali, kako in kaj. user posted image Delati si delo namesto biti učinkovit. Groza.

IZVIRNO SPOROČILO: ZmajTolovaj

Jaz ti lahko povem svojo izkušnjo.
Isto kot ti sem bila prijavljena z 20-urni delovnik, prav tako sem s.p. Ko sem šla na CSD urejat papirje, mi je rekla gospa, da med porodniško SPLOH NE MOREM BIT prijavljena samo za 20 ur, pa saj pri KDČ nisi prijavljena samo za 20 ur, ampak za 40 (20 + 20)!
zato naj grem zadnji delovni dan na Zavod za zavarovanje, naredim ODJAVO od 20 ur in PRIJAVO na 40 - se pravi naj grem nazaj na "normalni" delovnik, en dan pred nastopom porodniške. In sem to tudi naredila, gospa na ZZZS se je pa tudi obnašala kot da je to kul, da drugače itak ne more bit. Mislim, ji je bilo kristalno jasno, da se moram pač nazaj za 40 ur prijavit. Mislim, da to čisto tako ne bi smela narediti - glede na to, da se mora o nameravanih spremembah KDČ vedno obveščati CSD, ki potem izda novo odločbo in oni sporočijo spremembe ZPIZ-u in ZZZS. Kako lahko brez kakršnih koli dokumentov spremenijo zavarovalni čas?

Zakaj pa si se pravzaprav morala iti sama odjaviti na ZZZS oz. jim osebno sporočiti spremembe? Saj gre to pri nastopu porodniške samodejno, ali ne? Je je pri s.p. kakšna izjema?


Zdaj se mi porodniška izteka, pa je vse tako, kot mora bit - vvsak mesec oddam obrazec OPSVZ za 40-urni delovnik, pač prazen, a ne - odstotnost z dela po zakonu o starševskem varstvu. Ampak niti enkrat ni bilo nič narobe. Meni pa se zdi zelo narobe, da mora človek v času, ko ne dela zaradi starševstva, vsak mesec oddajati obrazec OPSVL, namesto da bi pristojni imeli v svojih bazah šifro, ki bi jim dala vedeti, da se ti npr. do 1.10. 2013 ukvarjaš z drugimi stvarmi in se ne ubadaš z birokracijo in oddajanjem praznih papirjev.

Lahko, da bo narobe potem, ko boš končala s porodniško. Boš spet morala dokazovati, da si na KDČ.


Jaz nisem velik spraševala, kako in kaj, ker se res ne spoznam, sem čist zaupala po mojem mnenju za to usposobljenim (kar na CSD bi itak morale bit, a ne). In je vse kul. Kaj piše v zakonu, tako ne vem, ampak po moje so pri teb neki zabluzili.


(odgovor članu ZmajTolovaj)
Neposredna povezava do sporočila: 14
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?