|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   odpoved med porodniško
1.3.2012 20:53:10   
Bluebell
Mogoče bo moja zgodba pomagala komu v podobni situaciji.

Podjetje, v katerem sem bila zaposlena, je šlo v stečaj medtem ko sem bila na porodniški. Prejela sem odpoved pogodbe o zaposlitvi, kjer je tudi napisano, da pri pristojnem zavodu lahko vložim zahtevo za priznanje pravice do denarnega nadomestila. Na zavodu so takrat rekli, da se lahko prijavim ko končam s porodniško.

Po končani porodniški, sem vložila vlogo za denarno nadomestilo. Želeli so, da k vlogi priložim tudi potrdilo inšpektorja za delo, da mi je bila lahko v času porodniške odpovedana pogodba o zaposlitvi (skladno s 3. odstavkom 115. člena).

115. člen(starši)
(1) Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela.
(2) Delavcem v času iz prejšnjega odstavka ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca. Če delodajalec ob izreku odpovedi ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po prenehanju le-teh obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
(3) Ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.

Tega potrdila si moj delodajalec ni pridobil. Jaz sem takrat sicer prebrala ta zakon, vendar delodajalca o tem ali si je pridobil potrdilo res nisem spraševala. Po pošti sem dobila obvestilo o nameravani odpovedi in sem podpisala. In ker to potrdilo ne obstaja meni ne pripada pravica do denarnega nadomestila. Na zavodu pravijo, da res nisem nič kriva, da mi je bila pogodba dana nezakonito ampak nič ne morejo.
Jezi me samo to, da ko pomislim, da če takrat ne bi bila na porodniški, bi mi ta pravica brez problema pripadala, tako pa…. Toliko o varovanju posebnih kategorij delavcev.

Tako da če ste noseče, na porodniški ali dojite, dobro raziščite situacijo preden karkoli podpišete!
Lp

< Sporočilo je popravil Bluebell -- 1.3.2012 20:59:42 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 21:30:31   
mika
Kakšno potrdilo? Zdaj sem brala in sploh ne razumem. A soglasje od inšpektorata?

Bom vprašala jutri, kaj so naredili v primeru nekdanje sodelavke, ki je bila v porodniški v času stečaja.

Je pa še druga stvar, da si na zavodih referenti predpise oz. zakone razlagajo različno. Ko je šlo naše podjetje v stečaj, je ena sodelavka šla na zavod v njeni občini, kjer so jo skoraj prikrajšali za nekaj mesecev nadomestila. Potem je šla na drug zavod, kjer so ji izračunali pravilno.

Na tvojem mestu bi šla vprašat še na drug zavod,mogoče obstaja rešitev. Vprašaj, če lahko pridobi potrdilo stečajni upravitelj. Vprašaj na inšpektoratu.... V takšnih situacijah nastane cel papirološki kaos in so tvoj primer očitno spregledali. Ne pusti se kar tako odpravit.

Ti pa jutri javim, kako je bilo v sodelavkinem primeru.

< Sporočilo je popravil mika -- 1.3.2012 21:31:45 >

(odgovor članu Bluebell)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 21:50:08   
Bluebell
Ja, delodajalec ni pridobil soglasja inšpektorja za delo.

Sem klicala tudi na inšpektorat za delo, pa ravijo da za nazaj nič ne morejo narediti, če pa bi takrat zaprosili za potrdilo, bi ga tudi brez problema dobili. Govorila sem tudi s pravnikom, so klicali svetovalko na Zavod, pa se ni dalo nič zmenit. Glede prenosa vloge na drugo območno enoto, se moram pa jutri pozanimat ker v četrtkih nimajo uradnih ur.

Kakršne koli informacije bi bila zelo vesela.
Hvala!

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 22:00:34   
petea
Bluebell,
na zavodu za zaposlovanje imajo tudi telefonsko številko 080 1998, kamor je vsako dopoldne od ponedeljka do četrtka med 9. in 11. uro možno poklicati njihovega pravnega svetovalca

morda bo on znal podati kakšno rešitev

(odgovor članu Bluebell)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 22:16:20   
Bluebell
Tudi njega sem že klicala, pa pravi da mi res ne pripada denarno nadomestilo.
Sem ga vprašala tudi, kaj naj naredim v zvezi s tem, ker mi je bila nezakonito podana odpoved, pa pravi da nič ker je bilo to že eno leto nazaj...
Prav po pogovoru z njim sem vidla, da mi situacija nikoli ne bo jasna. Baje padem v eno luknjo v zakonuuser posted image .

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 22:20:08   
petea
hm

(odgovor članu Bluebell)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 22:39:28   
mika
Zakaj pa delodajalec potrebuje soglasje inšpektorat za odpoved del. razmerja, če podjetje gre v stečaj. A če ne bi dal soglasja, bi bila pa še vedno zaposlena v podjetju, ki ne obstaja več?

To je pa zgodba za medije, drugače luknja v zakonu ne bo zakrpana.

< Sporočilo je popravil mika -- 1.3.2012 22:42:08 >

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 22:52:47   
Bluebell
Kaj pa vem. Pol pa še rečejo na inšpektoratu, da tega potrdila pa res ni problem pridobit. Samo res, zakaj ga pa potem sploh rabjo?
Luknja.. jaz sem že padla noter, upam da boste ostale bolj previdne.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: odpoved med porodniško
1.3.2012 23:00:27   
Oceania



IZVIRNO SPOROČILO: mika

Zakaj pa delodajalec potrebuje soglasje inšpektorat za odpoved del. razmerja, če podjetje gre v stečaj. A če ne bi dal soglasja, bi bila pa še vedno zaposlena v podjetju, ki ne obstaja več?

To je pa zgodba za medije, drugače luknja v zakonu ne bo zakrpana.
 
Potrdilo inšpektorja se rabi zato, ker gre v konkretnem primeru za odpoved delavki, ki je varovana v okviru starševskega varstva. V bistvu je zvisela zato, ker je varovana kategorija, na kar je vezano potrdilo kot pogoj. Ravno to se ne bi smelo zgoditi.
In če je bila odpoved nezakonita, je očitno edina še zaposlena v podjetju v stečaju. A vidite kam pelje takšna razlaga zakonov? V nesmisle.


(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: odpoved med porodniško
2.3.2012 7:52:55   
Paštetka
Jaz se pa sprašujem zakaj ljudje šele, ko je prepozno iščejo pomoč odvetnika, ko podpišejo papirje, potem se pa razburjajo.
Pomoč je treba poiskati preden kaj podpišeš!

(odgovor članu Oceania)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: odpoved med porodniško
2.3.2012 9:08:40   
TomTaylor

IZVIRNO SPOROČILO: Oceania




IZVIRNO SPOROČILO: mika

Zakaj pa delodajalec potrebuje soglasje inšpektorat za odpoved del. razmerja, če podjetje gre v stečaj. A če ne bi dal soglasja, bi bila pa še vedno zaposlena v podjetju, ki ne obstaja več?

To je pa zgodba za medije, drugače luknja v zakonu ne bo zakrpana.
 
Potrdilo inšpektorja se rabi zato, ker gre v konkretnem primeru za odpoved delavki, ki je varovana v okviru starševskega varstva. V bistvu je zvisela zato, ker je varovana kategorija, na kar je vezano potrdilo kot pogoj. Ravno to se ne bi smelo zgoditi.
In če je bila odpoved nezakonita, je očitno edina še zaposlena v podjetju v stečaju. A vidite kam pelje takšna razlaga zakonov? V nesmisle.




Točno tako.

Bluebell, res si v nezavidljivi situaciji in hvala ker si delila svojo izkušnjo, ki bo marsikoga opomnila, kako hudičevo natančno se je treba IZOBRAŽEVAT za SVOJE pravice. Glede tvojega primera: za nazaj res ne moreš več ničesar narest, vendar se vseeno pozanimaj o vseh možnih zastaralnih rokih (Upoštevaj datum, ko je podjetje razglasilo stečaj) Če gre za visok znesek nadomestila bi jaz mogoče razmišljala tudi v smeri poravnave odškodnine, navsezadnje tudi stečajni upravitelj nosi določeno odgovornost za svoje (preplačano) delo.

_____________________________

Nihče vam ne more dati več, kot vam jaz lahko obljubim.

(odgovor članu Oceania)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: odpoved med porodniško
2.3.2012 9:21:45   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Bluebell

Ja, delodajalec ni pridobil soglasja inšpektorja za delo.

Sem klicala tudi na inšpektorat za delo, pa ravijo da za nazaj nič ne morejo narediti, če pa bi takrat zaprosili za potrdilo, bi ga tudi brez problema dobili. Govorila sem tudi s pravnikom, so klicali svetovalko na Zavod, pa se ni dalo nič zmenit. Glede prenosa vloge na drugo območno enoto, se moram pa jutri pozanimat ker v četrtkih nimajo uradnih ur.

Kakršne koli informacije bi bila zelo vesela.
Hvala!



Po mojem boš težko kaj dosegla.....delodajalec te je nezakonito sicer res odpustil, vendar si ti imela možnost zgolj 30 dni, da se pritožiš na to, da te je delodajalec nezakonito odpustil oz. odjavil iz zavarovanja.....ker če te je odpustil, te je moral tudi odjaviti iz zavarovanja......

Ne vem zakaj pa pri odjavi iz zavarovanja ne zahtevajo potrdilo inšpektorata za delo, tako kot pri zavodu za zaposlovanje.......?


(odgovor članu Bluebell)
Neposredna povezava do sporočila: 12
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?