|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Mikrosporija - mačja bolezen
1.10.2007 20:47:57   
Anonimen
a za to bolezen obstaja preventiva?
z mucom smo bile zadnjič pri veterinarki,pa sem pozabila rečt,če ga presveti s tisto lučko,ki pokaže,če je okužen.
zdej ga imamo ves čas v stanovanje,ker noče ven! ves čas je z nami,še ko grem v pisarno dol,gre z mano in potem leži na mizi.ko grem na wc,gre z mano,ko se tuširam,je z mano,ko gledamo tv,je v dnevni...no,edino za lulat zateži,da mu odprem vrata.
ok,sem malo zašla s teme...
torej...glede na to,da je skozi z nami,da je po celem stanovanju,da ga punce skoz božajo,ne bi rada,da se česa nalezejo.
za gliste je dobil pasto,za bolhe mu je tud dala ampulo.skrbi me tale mikrosporija.s čim bi recimo razkužila stanovanje,če je to potrebno,če je slučajno okužen?

< Sporočilo je popravil ribicaRR -- 7.10.2007 15:56:02 >
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: mikrosporija
5.10.2007 10:16:19   
Nota
a za to bolezen obstaja preventiva?
z mucom smo bile zadnjič pri veterinarki,pa sem pozabila rečt,če ga presveti s tisto lučko,ki pokaže,če je okužen.
zdej ga imamo ves čas v stanovanje,ker noče ven! ves čas je z nami,še ko grem v pisarno dol,gre z mano in potem leži na mizi.ko grem na wc,gre z mano,ko se tuširam,je z mano,ko gledamo tv,je v dnevni...no,edino za lulat zateži,da mu odprem vrata.
ok,sem malo zašla s teme...
torej...glede na to,da je skozi z nami,da je po celem stanovanju,da ga punce skoz božajo,ne bi rada,da se česa nalezejo.
za gliste je dobil pasto,za bolhe mu je tud dala ampulo.skrbi me tale mikrosporija.s čim bi recimo razkužila stanovanje,če je to potrebno,če je slučajno okužen?


Če je muc okužen, se znaki bolezni običajno pokažejo in izbruhnejo v dveh do treh tednih po okužbi ali stresni situaciji.
 
Mikrosporija zna biti zoprna zato, ker gre za - jaz temu pravim 'spečo obliko' okužbe, to pomeni, da je muc (pa tudi ostale živali in človek)  lahko le prenašalec okužbe in na njen ni vidnih znakov obolenja, se pa tudi zgodi, da bolezen lepo miruje in izbruhne ob stresnih situacijah (padec imunskega sistema, novo okolje, prehlad, zdravljenje z AB itd .. ).
 
Dokler okužba ni potrjena kaj veliko ne moreš storiti.
Lahko preventivno vsak dan presesaš stanovanju in ga obrišeš z raztopino Domestosa (sevada le površine, ki to dovoljujejo - ploščice, topli pod, bognedaj pa kake tekstilije  - Domestos je v bistvu varikina) ali Sagrotanom (tega lahko razredčenega uporabiš na tekstilijah - ampak za vsak slučaj vseeno najprej preskusi na kakem skritem kotičku )
 
Če se jemlje mucka iz ceste ali nepreverjenega okolja, je tako in tako - še preden mucka prinesemo domov - prva pot do veterinarja,  da opravi prvi pregled, ga po potrebi razbolha, ga razglisti, pogleda ali ima muc ušesne garje, je prhlajen, velikokrat se opravi tudi test za mačjo levkozo in mačji aids, dobro pa je tudi mucka vsaj presvetliti z woodovo lampo ali še bolje vzeti ostružek dlake in jo dati na gojišče. Woodova lampa daje samo dobrih 50-60 % zadovoljiv rezultat.
 
Tudi če se bo pokazalo, da je muc obolel za mikrosporijo, se da okužbo popolnoma sanirati in pozdraviti.
Zdravljenje je sistematsko - torej zdravimo žival lokalno (kopanje/namakanje z Zoniton raztopino) in oralno (Sporanox kapsule) nekaj tednov (4-6 je običajna doba), hkrati pa razkužujemo stanovanje (Domestos, Sagrotan, mislim, da ubija spore tudi Aerosol ampak za tega zadnjega nisem prepričana).
Preventivno kopanje npr. s oronazolom (ketoconazolum) ima svoje pluse in minuse - lahko se zgodi da prikriješ prve znake okužbe. torej je veliko bolje da - če je okužba prisotna - pustiti da le ta jasno pokaže svoje znake in se potem TAKOJ lotiti zdravljenja.
 
Če je muc v tvojem domu le kak teden ali dva, ga vsekakor pozorno opazuj in če boš opazila na dlaki ali koži kakšne spremembe, hitro do veterinarja.
Mikrosporija ni smrtna, je pa malce zoprna in dolgotrajna za zdravljenje in zahteva nekaj discipline in precej zoprna na pogled. Odkrita in sanirana v zgodnji fazi ne zahteva pretiranega napora, bolj zoprno je, kadar je okužba zastarana ali napravilno in nedokončno zdravljena.
 
Mimogrede - za okužbo z mikrosporijo niso vedno krivi mački. Spore znajo preživeti tudi do 2 leti in poznani so primeri, ko so se ljudje in živali okužili na javnih prevoznih sredstvih, ambulantah, ob stiku s travo ali površinami, kjer so se pač zadrževali okuženi osebki.
 
 
 

_____________________________

Simona
SI*MuSiCat - Silver/Golden Persian Cats
Felinološko društvo Ljubljana

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: mikrosporija
5.10.2007 10:21:54   
Anonimen
zakaj pa naj bi bil okužen? a ste enga potepuškega mačka dobl al kva? mikrosporijo more nek staknt ne more kr bit okužen sploh če je skos v stanovanju.

(odgovor članu Nota)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: mikrosporija
5.10.2007 15:23:45   
Anonimen
Nota tenx za odgovor!

smo bili včeraj z muckom pri vet.,je bil cepljen proti kugi. pasto za gliste in ampulo za bolhe je dobil že prejšnji teden.ga je tudi presvetila z lučko in ni pokazalo nič.nam je pa rekla,da ga lahko preventivno z oronazolom skopam.
ampak je še malo preveč divji,da bi ga kopala.me lih celo spraska najbrž.

Lara -ja,muc je prišel kdo ve od kod in zdej je z nami v stanovanju.


(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: mikrosporija
7.10.2007 15:57:58   
Anonimen
mala_princeska
Otrok v vrtcu v isti skupini je bil okužen z mačjo boleznijo, ker je božal sosedovo mačko user posted image user posted image

Mene zanima kaj sploh je mačja bolezen - vem da se pojavijo fleki po telesu,lahko še kaj???
kako se prenaša, pa ali je nevarna???

Potrebujem pa preprostejšo razlago, ne kakšne zelo znanstvene.
Hvala.

A je mačja bolezen - mikrosporija??? ki se prenaša na človeka???

Več o mikrosporiji tukaj

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=640.0

Nota
Ja.
Mikrosporija imenujejo tudi "mačja bolezen".

Tule je nekaj krasnih informativnih linkov
http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=1494

http://www.tristokosmatih.si/sl/informacija.asp?id_meta_type=88&id_informacija=50

http://sl.wikipedia.org/wiki/Mikrosporija

Okužimo se lahko tudi na avtobusu, vlaku ob dotiku z ljudmi, živalmi, ki že imajo ali so prenšalci te bolezni.

Bolezen se zdravi (pri ljudeh in pri živalih)  in ni smrtno nevarna. Le malce dalj časa traja zdravljenje.


(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?