|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 12:59:19   
lea23
zanima me sledeče:
če starš z darilno pogodbo podari vikend svoji hčerki, in čez nekaj let umre, ali ima pravico sin ( od hčerke brat ) zahtevat nujni delež od tega vikenda takrat ko je zapuščina od očeta? naj povem še to da je sin šele na očetovi zapuščini izvedel da vikenda ni v zapuščini ker je že 5 let lastnica hčerka.

torej da še enkrat mogoče bolj razumljivo vprašam..
oče podari vikend hčerki. čez 5 let umre. nato imamo zapuščino kjer se pač gre za očetovo premoženje ( vikend ni več pisan nanj ampak na njegovo hčerko ), torej a se lahko takrat njegov sin ( ki šele ko oče umre, izve da je bil očetov vikend pred 5 leti podarjen hčerki ) spomni da bi zahteval nujni delež od tega vikenda?? 

ker meni je pač logično da sin nima več nič pri tem vikendu katerega je lastnik je že 5 let hčerka. al se motim?      
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 13:34:13   
karamela
Nevem točno, vendar mislim, da je bolje, kupoprodajna pogodba, saj se darilna lahko  izpodbija. Vsekakor mislim, da lahko v obeh primerih zahteva svoj nujni delež po zakonu, seveda po smrti...



Nisem pravnik, zato ti pišem samo to kar vem, oz. mislim da vemuser posted image




(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 14:05:59   
lutka
Da , lahko zahteva nujni dlež. Edina varianta, ki obstaja je , da z očetom narediš pogodbo o dosmrtnem preživljanju, kjer ti on v zameno, da si skrbela za njega" poplača " z vikendom.

Tudi pri meni je podobna situacija, tako ,d a sva z očetom sklenila takšno pogodbo, kjer moj brat praktično nima nobenih možnosti, da zahteva nujni delež, razen če bi šel v tožbo, pa še tu je vprašanje če bi mu uspelo.

lp

_____________________________

Kdor hoče najde pot. Kdor noče najde izgovor

(odgovor članu karamela)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 14:45:43   
lea23
zelo trapasto se mi zdi zdej v pogodbi navajat ene nepotrebne neumnosti user posted image  kakšno preživljenje user posted image
kaj se ne da samo podarit in čao user posted image  ok razumem da zapuščina se gre po dedičih in ovzeznih deležih.. ok to se seveda strinjam. ampak kje je logika da starš nečesa ne more podarit komurkoli želi user posted image  da se povsod lahko obesi še tisti ki pri tem nima nič

(odgovor članu lutka)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 14:47:14   
lea23
potem je darilna pogodba ( nekaj let pred smrtjo ) čist isto ko da se v oporoki določi dediča user posted image

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 14:56:30   
Hator
Seveda ima sin oz. tvoj brat pravico izpodbijati to pogodbo-darilno, saj je bil prikrajšan pri nujnem deležu!!!!

Problem bi lahko rešili tudi na tak način, da bi ti in oče sklenila darilno pogodbo, sin oz. tvoj brat pa bi se odpovedal izpodbijanju. to pride ponavadi v poštev, ko oče vsakemu od otrok nekaj da. Ampak ker je pri vas oče že mrtev, žal prepozno za to.

Sin ima pravico tudi na tem premoženju, saj je bil nekako "izigran".

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 15:02:32   
Lory
Včasih je bilo, da tri leta po smrti tega ki ti je nekaj podaril, še vedno lahko zakoniti dediči terjajo svoje nujne deleže.
Ja tko to je.

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 15:09:31   
sazi
sicer nisem pravnica, ampak enkrat sem nekje prebrala, da se pri zapuščini upoštevajo tudi že dana darila - torej če en dobi prej nekaj z darilno pogodbo, potem drugi upravičeno lahko pričakuje več od polovice pri zapuščini - ampak kako je v deležih, pa točno ne vem

(odgovor članu Lory)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 15:54:16   
lea23
IZVIRNO SPOROČILO: Hator

Seveda ima sin oz. tvoj brat pravico izpodbijati to pogodbo-darilno, saj je bil prikrajšan pri nujnem deležu!!!!

Problem bi lahko rešili tudi na tak način, da bi ti in oče sklenila darilno pogodbo, sin oz. tvoj brat pa bi se odpovedal izpodbijanju. to pride ponavadi v poštev, ko oče vsakemu od otrok nekaj da. Ampak ker je pri vas oče že mrtev, žal prepozno za to.

Sin ima pravico tudi na tem premoženju, saj je bil nekako "izigran".



ni bil nič izigran. to je popolnoma dedkova zavestna odločitev in mi vsi vemo zakaj je bilo tako. sej jst tut če bom želela enemu otroku nekaj podarit, je to moja osebna stvar! in itak se bo dediščina razdelila tako kot je treba ker oporoke ni.
tole glede vikenda mi je pa res pritisk dvingnilo ko so rekli da bodo zahtevali nujni delež user posted image
kaj potem tuki če bom jst enemu otroku podarila avto, in ko me ne bo več ko moral drugi otrok dat nujni delež prvemu otroku user posted image  nekako tu ne vidim logike.
in momogrede, ni to primer iz moje ožje družine, pač pa iz malo širšega sorodstva

(odgovor članu Hator)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 15:59:29   
lea23
IZVIRNO SPOROČILO: Lory

Včasih je bilo, da tri leta po smrti tega ki ti je nekaj podaril, še vedno lahko zakoniti dediči terjajo svoje nujne deleže.
Ja tko to je.


ja to za nujne deleže pri dediščini vem. ampak ta darilna pogodba je bila opravljena 5 let pred očetovo smrtjo. in ker oporoka ni napisala, je bilo jasno kar se šteje v zapuščino ( kar je bilo napisano na očetovo ime ). na razpravi pa se je "očetov sin" spomnil še na njegov vikend, ki pa ga je že pred 5 leti oče prepisal na hčerko.

(odgovor članu Lory)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 19:39:35   
iva01
ja, darilna pogodba se lahko izpodbija, zdej nevem čeje za to določen kakšn rok, ampak sem sigurna da se lahko!

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 20:47:24   
piščanc
nujni delež lahko zahteva samo, če ni dobil popolnoma ničesar v zapuščini/oporoki. če pa že gre zahtevat nujni delež je to preko sodišč in se bo vleklo še dolgo časa, pa še to je nujni delež 1/8 tega kar bi mu pripadalo. mogoče pa samo grozijo, da bi se lastnica premislila in sama predlagala razdelitev. če niso res dobro odvetniško podkovani se v to ne bodo vtikali.

dugače pa je moje osebno mnenje, da se da vsakemu otroku polovico premoženja, dober ali slab.

_____________________________

iz malega zraste veliko

(odgovor članu iva01)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 21:20:10   
lutka
Lea 23, nikar se tako ne razburjaj, tako pač je user posted image . Midva z očetom sva to urejala lansko leto in sem seznanjena  s temi stvarmi, ker je tudi meni oče želel podariti hišo, pa je notarka svetovala, da naj raje naredimo pogodbo o dosmrtnem preživljanju.

Za tebe so to mogoče traparije, ker si oškodovana ti, če bi bilo pa obratno bi pa na vse skupaj gledala z drugega zornega kota.

Sicer pa imaš na netu brezplačno pravno pomoč, vprašaj tam, pa boš dobila odgovor iz prve roke.


lp

_____________________________

Kdor hoče najde pot. Kdor noče najde izgovor

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 21:24:53   
lutka
http://www.slonep.net/subareas.html?lev1=5&lev2=51&lev3=1408 


še naslov , kjer si lahko prebereš vse o dedovanju

_____________________________

Kdor hoče najde pot. Kdor noče najde izgovor

(odgovor članu lutka)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 21:28:12   
Anonimen
Tudi pogodbo o dosmrten preživljanju se lahko izpodbija, sploh če se niso podpisali vsi zakoniti dediči. Vsako pogodbo lahko izpodbijaš.

Nujni delež pa se lahko zahteva vedno po smrti, za karkoli, tudi za premične stvari.user posted image  

(odgovor članu lutka)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 22:07:58   
Olivija
Pri darilih je tako, da se vštejejo v dediščino. Npr. jaz sem dobila parcelo, posledično bom dobila manjši delež pri ostali dediščini. 

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: darilna pogodba in dedovanje
23.12.2007 22:31:49   
only_me
IZVIRNO SPOROČILO: iva01

ja, darilna pogodba se lahko izpodbija, zdej nevem čeje za to določen kakšn rok, ampak sem sigurna da se lahko!



ja. neki rok je določen za pritožnbo... men se zdi, da 18 dni. Pol, ko pa je to končano, pa mislim, da se darilna pogodba več ne da izpodbijat.

(odgovor članu iva01)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: darilna pogodba in dedovanje
24.12.2007 9:20:57   
Olivija
IZVIRNO SPOROČILO: only_me

IZVIRNO SPOROČILO: iva01

ja, darilna pogodba se lahko izpodbija, zdej nevem čeje za to določen kakšn rok, ampak sem sigurna da se lahko!



ja. neki rok je določen za pritožnbo... men se zdi, da 18 dni. Pol, ko pa je to končano, pa mislim, da se darilna pogodba več ne da izpodbijat.



Sicer se je res spremenil Zakon o dedovanju odkar sem hodila na faks in tudi moj študij je že precej let nazaj. Samo za ta rok pa prvič slišim. user posted image

Je pa ena logika za celo zadevo. Zato, da nekdo ne bi nekoga drugega prikrajšal za njegov dedni delež z darilnimi pogodbami, se ta darila vštejejo v dediščino.  Je pa moj kolega tuhtal na kakšen način bi jaz mojo sestro okol prinesla (pač je dober odvetnik) in ga je tudi našel. Ampak na srečo pri nas ni bilo nobene potrebe. user posted image

(odgovor članu only_me)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: darilna pogodba in dedovanje
24.12.2007 13:24:50   
lea23
IZVIRNO SPOROČILO: piščanc

pa še to je nujni delež 1/8 tega kar bi mu pripadalo. mogoče pa samo grozijo, da bi se lastnica premislila in sama predlagala razdelitev. če niso res dobro odvetniško podkovani se v to ne bodo vtikali.

dugače pa je moje osebno mnenje, da se da vsakemu otroku polovico premoženja, dober ali slab.


ne bom zdej razlagala kako in zakaj se vse ne deli pol pol.. kratko in jedernato, okoliščine so tako nanesle da se že od nekdaj ne marajo. in sin se vsakič pojavi samo takrat ko se gre za denar, z drugimi besedami celo leto niti ne pokliče niti nič oz. popolnoma nič, kadar kdo umre pa takoj pride na zapuščinske. v 8 letih ga je sestra videla le na pogrebu in zapuščinskih, medtem ko je ona imela z dedkom zelo pristne odnose.
in še da me ne bo katera obsojala, kot sem že rekla se ne gre za mojo ožjo družino. bova pa v primeru, da on res lahko dobi kakšen odvezen delež, midva z možem morala primaknit višino tega deleža. zapleteno skratka.........
aja a tako majhen je ta delež, če prav razumem 1/8 torej polovice vrednosti vikenda ( ker načeloma bi se delil na pol, polovica hčerka in polovica sin )??? torej če praktično pogledam vrednost vikenda 100.000€, polovica je 50.000€, in 1/8 od polovice je 6.250€ user posted image  no to pa ni tako veliko, sem misla da bo več  


(odgovor članu piščanc)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: darilna pogodba in dedovanje
24.12.2007 13:29:53   
lea23
IZVIRNO SPOROČILO: piščanc

če niso res dobro odvetniško podkovani se v to ne bodo vtikali.

.


to niso, so pa blazno požrešni denarja. to je edina življenjska lastnost ki jo imajo. žalostno, ampak resnično..

(odgovor članu piščanc)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: darilna pogodba in dedovanje
25.12.2007 22:46:00   
only_me
IZVIRNO SPOROČILO: Olivija

IZVIRNO SPOROČILO: only_me

IZVIRNO SPOROČILO: iva01

ja, darilna pogodba se lahko izpodbija, zdej nevem čeje za to določen kakšn rok, ampak sem sigurna da se lahko!



ja. neki rok je določen za pritožnbo... men se zdi, da 18 dni. Pol, ko pa je to končano, pa mislim, da se darilna pogodba več ne da izpodbijat.



Sicer se je res spremenil Zakon o dedovanju odkar sem hodila na faks in tudi moj študij je že precej let nazaj. Samo za ta rok pa prvič slišim. user posted image

Je pa ena logika za celo zadevo. Zato, da nekdo ne bi nekoga drugega prikrajšal za njegov dedni delež z darilnimi pogodbami, se ta darila vštejejo v dediščino.  Je pa moj kolega tuhtal na kakšen način bi jaz mojo sestro okol prinesla (pač je dober odvetnik) in ga je tudi našel. Ampak na srečo pri nas ni bilo nobene potrebe. user posted image


ja mi2 sva dobila parcelo - darilna pogodba. In je bil tale rok. Čakali so na pritožbe in ker ni bilo nobene, je zadeva bila končana. Sedaj se pa lahko ne vem kdo pritožuje, pa ga ne upoštevajo, ker se ni pritožil v tistem roku.

Kako pa je potem pri dedovanju, pa še ne vem - bom napisala ko bomo tako daleč.

(odgovor članu Olivija)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: darilna pogodba in dedovanje
25.12.2007 22:46:20   
Olivija
"Nujni delež potomcev in zakonca znaša 1/2 deleža, ki bi ga prejel ob zakonitem dedovanju, nujni delež vseh ostailh pa 1/3 zakonitega dednega deleža."  1/8 - se mi je zdela nekam čudna številka.

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: darilna pogodba in dedovanje
25.12.2007 22:50:46   
Olivija
IZVIRNO SPOROČILO: only_me

IZVIRNO SPOROČILO: Olivija

IZVIRNO SPOROČILO: only_me

IZVIRNO SPOROČILO: iva01

ja, darilna pogodba se lahko izpodbija, zdej nevem čeje za to določen kakšn rok, ampak sem sigurna da se lahko!



ja. neki rok je določen za pritožnbo... men se zdi, da 18 dni. Pol, ko pa je to končano, pa mislim, da se darilna pogodba več ne da izpodbijat.



Sicer se je res spremenil Zakon o dedovanju odkar sem hodila na faks in tudi moj študij je že precej let nazaj. Samo za ta rok pa prvič slišim. user posted image

Je pa ena logika za celo zadevo. Zato, da nekdo ne bi nekoga drugega prikrajšal za njegov dedni delež z darilnimi pogodbami, se ta darila vštejejo v dediščino.  Je pa moj kolega tuhtal na kakšen način bi jaz mojo sestro okol prinesla (pač je dober odvetnik) in ga je tudi našel. Ampak na srečo pri nas ni bilo nobene potrebe. user posted image


ja mi2 sva dobila parcelo - darilna pogodba. In je bil tale rok. Čakali so na pritožbe in ker ni bilo nobene, je zadeva bila končana. Sedaj se pa lahko ne vem kdo pritožuje, pa ga ne upoštevajo, ker se ni pritožil v tistem roku.

Kako pa je potem pri dedovanju, pa še ne vem - bom napisala ko bomo tako daleč.



Ne pišem zdaj kot pravnik, ker ne delam na tem področju. Midva sva tudi letos dobila parcelo z darilno pogodbo in ni bilo nobenega roka - nikjer. Bom šla še enkrat te papirje pogledat. Pogodbo sva sama sestavila in na podlagi darilne pogodbe se je naredil vpis v ZK.

Še nekaj: "Šele po smrti staršev bi lahko zahtevali vračunanje daril, vendar šele ob ugotovitvi, da vam je bil prikrajšan nujni delež, ki znaša polovico/tretjino zakonitega." 

< Sporočilo je popravil Olivija -- 25.12.2007 22:52:40 >

(odgovor članu only_me)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: darilna pogodba in dedovanje
3.1.2008 11:23:08   
Tasika
Kar je bilo za časa življenja dano kot darilo, se lako všteje v dedno maso. Če ostali dediči vedo za to darilo. Sodišče ne išče darilnih pogodb po uradni dolžnosti. Kot je bilo napisano zgoraj lahko preostali dediči zahtevajo nujni delež od vseh daril. Tisto z rokom je pa malo smešno, saj ponavadi ostali dediči ne vedo za darila. Kaj ko bi se vsedli in se skupaj o vsem lepo pogovorili?
Edini trdni dokument, ki se ga ne da izpodbiti je Razdelitev premoženja za časa življenja, s katerim pa se morajo strinjati tako lastnik kot vsi dediči. Torej papir, ki ga podpišejo vsi.

_____________________________

Lep pozdrav
tasika

(odgovor članu Olivija)
Neposredna povezava do sporočila: 24
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Zanositev
son_čica

Ali ste načrtovali zanositev?

Načrtovana (82%)

Nenačrtovana (18%)


Število vseh glasov: 200

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!