|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Višina preživnine
4.4.2008 13:01:36   
MissLady
Pozdravljene!

Imam 6 mesecev starega user posted image . Z možem se bova ločila. Zanima me glede preživnine. Od česa je odvisna višina? Jaz prejemam cca. 950 EUR porodniške, ona pa tudi približno toliko neto plače.

Koliko naj bi bila preživnina? Ali se to sama zmeniva ali je to že kje določeno??
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 13:10:45   
pikica36
če imata sporazumno ločitev jo določita sama v sporazumu.
če pa se ne moreta zemnit pa mislim da jo določi sodišče

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 13:35:46   
kristinaj
mojemu bratrancu tržejo 1/3 OD........

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 13:39:05   
MissLady
Za koliko naj se pa zmenim? Po kakšnih kriterijih določi sodišče? 

(odgovor članu kristinaj)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 14:01:47   
pikica36
to pa ti težko rečem, ker boš na to vprašanje dobila veliko različnih odgovorov.
jaz prejemam 80 evrov za sina  , moj mož plačuje  za hčerko 130e, moja soseda dobi za dva 100 euser posted image user posted image user posted image
tako, da.....res nevem, mogoče ti bodo druge znale svetovati

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 14:10:37   
tina a
IZVIRNO SPOROČILO: MissLady

Za koliko naj se pa zmenim? Po kakšnih kriterijih določi sodišče? 


Narediš si stroškovnik. Koliko na mesec porabiš za otroka (npr. pleničke, oblačila, hrano (če jo uporabljaš)), koliko pridejo stroški vode, ogrevanja, elektrike.

Jaz za šoloobveznega otroka sedaj prejemam 125€. Kolegica za dveletnico pa 200€. Vse je odvisno od tega kako se dogovorita. Lahko je preživnina nižja, pa je dogovor tak, da se večji nakupi (npr. šolske potrebščine, kolo, rolerji, oblačila, obutev) deli 50/50.


_____________________________

"Ne daj se Floki! Ostani psetino!"

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 14:10:58   
maruškaŠ
Po nekih splošnih merilih - slovensko povprečje - otrok mesečno stane 400-500€, ker imata približno enak dohodek bi bila poštena preživnina cca 200-250€.

Je pa dejstvo, da nas večina prejema premalo preživnine. V večini primerov zato (tut moj primer je tak), ker vem, da če bi tožila bivšega za višjo preživnino bi le-ta izvajal razne psihične pritiske na sina (zato ta strošek prevzemam nase), dejstvo pa je tudi, da je moj dohodek višji od njegovega (uradnega), za popoldansko delo 'na črno' pa bi mu težko dokazala (on pa za živo glavo tega ne bi priznal).

Pa ker sinu kupi tudi stvari, ki jih ima potem pri njemu - ne kompliciram. Se pa zavedam, da sama nosim levji delež vseh stroškov.

p.s. Če bi lahko čas zavrtela nazaj pa bi že takrat vztrajala pri višji preživnini.

< Sporočilo je popravil maruškaŠ -- 4.4.2008 14:14:32 >

(odgovor članu pikica36)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 14:12:22   
Anonimen
Meni so (za takrat 9-letnika) določili 125€ mesečno. Šla sem v tožbo, tak znesek pa so določili bivšemu možu, ki je brezposeln in brez vsakega premičnega ali nepremičnega premoženja.

(odgovor članu tina a)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 14:24:33   
lara74
Pozdravljena.

Če se ne bosta uspela dogovorit o višini preživnine sama (kar sicer močno priporočam, vendar ne za vsako ceno), bo pri razvezi in odločitvi o tem, komu bo dodeljen otrok, sodišče odločilo tudi o višini preživnine in o stikih otroka s staršem, s katerim otrok ne bo živel. Mesečno višino preživnine določi sodišče glede na materialne potrebe otroka in glede na materialne zmožnosti obeh staršev (ZATO so tolikšne razlike v višinah preživnine, ker vsak ima svojo zgodbo za sabo), pri tem se (oz. bi morala) biti upoštevana tudi nematerialna skrb za otroka. Sodišče te bo v tem primeru vprašalo, koliko porabiš za otroka mesečno, kar pomeni, da si izračunaj, koliko stroškov imaš z oblekicami, plenicami, toaletnimi potrebščinami, tudi igračami in tudi koliko plačuješ elektrike in vode, gretja, najemnine etc.. pa seveda tudi, koliki so tvoji mesečeni dohodki ter koliko dobiš otroškega dodatka. Višina se določi tako, da se npr. ugotovi, da so otrokove potrebe npr. 400,00 EUR na mesec, od tega je treba odšteti otroški dodatek in davčno olajšavo (ker ta dva zneska pokrijeta del otrokovih potreb), nato dobimo npr. 350,00 EUR, od tega sta, če oba enako zaslužita, dolžna prispevat vsak polovico, kar pomeni, da bi ti partner moral plačevati 175,00 EUR preživnine na mesec (kar se mi zdi ob vajinih plačah kar realen znesek, čeprav poudarjam, da sem napisala zgolj primeroma). Če pa npr. oče zasluži več, mora tudi več prispevati za preživnino, se pač ta znesek 350 EUR ne deli 50:50, ampk npr. 30:70. Natančno razdelaj, koliko porabiš za otroka na mesec, bolj ko boš natančna, večje so možnosti za višjo preživnino. Če se otrokove potrebe kasneje povečajo (ker se: jaslice, vrtec...), lahko zahtevaš zvišanje, če se seveda ne dogovorita že sama.
Dogovorita se tudi za stike, čimbolj natančno, da ne bo problemov kasneje. Stiiki otroka s staršem so seveda nujni.

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 16:55:36   
MissLady
Lara74, zlata si! Hvala ti.

(odgovor članu lara74)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Višina preživnine
4.4.2008 21:29:33   
urška
ja lara je dobro napisala. mene pa zanima kdo bo plačeval vrtec, ko ga bo otrok enkrat obiskoval? po moje je pametno da predvidiš tudi ta strošek. jaz sem sicer samohranilka in so mi na osnovi bedne plače (550€ netto+65€ preživnina) naračunali 3. plačilni razred, kar znaša približno 90€. tko da predlagaj višjo preživnino, ker otrok starejši kot je, 'dražji' jeuser posted image . se mi zdi, da ko je stvar enkrat določena težko iztožiš še kaj drugega.

(odgovor članu MissLady)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Višina preživnine
8.4.2008 10:29:50   
jagoda77
eno vprašanje:
se na sodišču pri izračunu upošteva tudi stanovanjski kredit, če ga ima kdo od staršev?

kako pa se izračuna, koliko naj bi bili stroški letovanja? pač kamorkoli greš, ali nek določen znesek?

(odgovor članu urška)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Višina preživnine
8.4.2008 12:17:54   
andie
Tudi če se sporazumno dogovorita za višino preživnine, vaju bo sodišče povabilo na narok za obravnavo, če se jim bo zdela prenizka. Moj je imel takrat 700eur plače, določena je bla preživnina 100eur, noben ga ni spraševal, ali ima kredit al kej podobnega. Ker so na prvem mestu otrokove koristi, in otrok je na vrsti prve, pred vsemi krediti in posojili.

(odgovor članu jagoda77)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Višina preživnine
8.4.2008 12:18:53   
andie
Glede stroškov letovanja pa še nism slišala nič-da bi nej bli zajeti v preživnini..

(odgovor članu andie)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 8:43:06   
jagoda77
IZVIRNO SPOROČILO: andie

Glede stroškov letovanja pa še nism slišala nič-da bi nej bli zajeti v preživnini..


no to glede letovanja je bilo tudi meni čudno, saj naj bi to zajemala preživnina, ne pa da mora to starš še posebaj financirat.

pa še eno vprašanje, ali je  starš, pri kateremu živijo otroci, dolžan obveščat drugega starša o dejavnostih otroka, bolezni, šolskih nastopih,...?

(odgovor članu andie)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 8:51:47   
maruškaŠ
IZVIRNO SPOROČILO: jagoda77

IZVIRNO SPOROČILO: andie

Glede stroškov letovanja pa še nism slišala nič-da bi nej bli zajeti v preživnini..


no to glede letovanja je bilo tudi meni čudno, saj naj bi to zajemala preživnina, ne pa da mora to starš še posebaj financirat.

pa še eno vprašanje, ali je  starš, pri kateremu živijo otroci, dolžan obveščat drugega starša o dejavnostih otroka, bolezni, šolskih nastopih,...?


Stroški letovanja naj bi se preračunali v preživnino, ja - torej standard letovanja kot ste ga imeli pred ločitvijo in potem deljeno 12 mesecev.

Ne - skrbnik ni zakonsko dolžan tega sporočati. Sicer pa kar se tiče šolskih predstav ipd... - menda lahko tudi ne-skrbniški starš gre v šolo na govorilne ure in roditeljski sestanek, ane?

O dejavnostih pa ga obvešča sam otrok.

Moj bivši je enkrat na socialni jamral, da mu nič ne povem 'kao' kako mu gre v šoli pa to - pa ga je socialna obdelala, da če misli, da ni sposoben it vprašat v šolo in zakaj se ne pozanima sam in da glede ostalihs tvari mu pa mnda lahko tut sin sam kaj pove in razloži. (s tem, da nisem nikoli ničesar skrivala - resnično pa se nisem čutila dolžna njemu 'poročati' - sicer pa če bi ga zanimalo bi vprašal). Aja, ko sem pa sinu zraven dajala naloge, ki naj bi jih vadil za šolo - pa se bivši ni čutil dolžnega to delati - mi je napisal, da on bo s sinom delal samo obvezno nalogo, če jo bo imel.

Kar se tiče zdravstvenega stanja pa sem mu vedno vse povedala - že zaradi varnosti in zdravja otroka. Za dejavnosti mu pa tko sin pove, pa včasih ga tut kam povabi - sam njemu je očitno izpod časti porabiti čas za gledanje sina na nastopu, tekmi, ipd....

(odgovor članu jagoda77)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 9:01:25   
jagoda77
IZVIRNO SPOROČILO: maruškaŠ

Stroški letovanja naj bi se preračunali v preživnino, ja - torej standard letovanja kot ste ga imeli pred ločitvijo in potem deljeno 12 mesecev.

Ne - skrbnik ni zakonsko dolžan tega sporočati. Sicer pa kar se tiče šolskih predstav ipd... - menda lahko tudi ne-skrbniški starš gre v šolo na govorilne ure in roditeljski sestanek, ane?

O dejavnostih pa ga obvešča sam otrok.

Moj bivši je enkrat na socialni jamral, da mu nič ne povem 'kao' kako mu gre v šoli pa to - pa ga je socialna obdelala, da če misli, da ni sposoben it vprašat v šolo in zakaj se ne pozanima sam in da glede ostalihs tvari mu pa mnda lahko tut sin sam kaj pove in razloži. (s tem, da nisem nikoli ničesar skrivala - resnično pa se nisem čutila dolžna njemu 'poročati' - sicer pa če bi ga zanimalo bi vprašal). Aja, ko sem pa sinu zraven dajala naloge, ki naj bi jih vadil za šolo - pa se bivši ni čutil dolžnega to delati - mi je napisal, da on bo s sinom delal samo obvezno nalogo, če jo bo imel.

Kar se tiče zdravstvenega stanja pa sem mu vedno vse povedala - že zaradi varnosti in zdravja otroka. Za dejavnosti mu pa tko sin pove, pa včasih ga tut kam povabi - sam njemu je očitno izpod časti porabiti čas za gledanje sina na nastopu, tekmi, ipd....


no pri nas ni ravno tko enostavno, saj bivša od mojga ne obvešča o zdravstvenem stanju sploh. Šele po enem tednu je izvedel, da je imel eden od otrok take probleme, da je moram po injekcijo in bil cel teden doma. Otrok je pa še premali, da bi sam poklical.
Za nastope in šolske zadeve pa bivša noče povedat, ker je potem otrok preveč vesel, če fotr pride. user posted image  Lej to sem bila dejansko zraven, ko je izjavila, ker jo je vprašal, zakaj ni povedala za nastop v šoli, pa ne nakladam, ker nima smisla, niti ni fora.
Zdej pa ena sarkastična: če pa rabi denar za karkoli, ga pa vedno obvestiuser posted image

(odgovor članu maruškaŠ)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 14:11:24   
maruškaŠ
Jst tut ne kličem bivšega, ko mali zboli, ampak mu povem, da je bil bolan, ko imata stik. Verjetn bi ga poklicala, če bi blo kej hujšega al pa bi moral v bolnico.

Za obveznosti in šolske nastope pa se oče lahko sam pozanima.... tako v šoli kot pri prostočasnih dejavnostih. Pač eni se razumejo bolje, eni slabše - in tole medsebojno obveščanje je odvisno predvsem od nivoja komuikacije med bivšima partnerjema. Tko, da vseen ni treba bivšo krivit po dolgem in počez - oče naj gre sam do pristojnih oseb (učitelji, trenerji, vodje krožkov ipd.... in se dogovori, pozanima, itd...)

(odgovor članu jagoda77)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 14:12:25   
maruškaŠ
Zdej pa ena sarkastična: če pa rabi denar za karkoli, ga pa vedno obvesti


To pa verjetno zato, ker je v njenem interesu...

(odgovor članu maruškaŠ)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Višina preživnine
9.4.2008 14:13:16   
maruškaŠ
no pri nas ni ravno tko enostavno, saj bivša od mojga ne obvešča o zdravstvenem stanju sploh. Šele po enem tednu je izvedel, da je imel eden od otrok take probleme, da je moram po injekcijo in bil cel teden doma. Otrok je pa še premali, da bi sam poklical.


Samo podvprašanje - kaj bi bilo drugače, če bi oče vedel 1 teden prej?

(odgovor članu maruškaŠ)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Višina preživnine
10.4.2008 9:23:44   
jagoda77
IZVIRNO SPOROČILO: maruškaŠ

no pri nas ni ravno tko enostavno, saj bivša od mojga ne obvešča o zdravstvenem stanju sploh. Šele po enem tednu je izvedel, da je imel eden od otrok take probleme, da je moram po injekcijo in bil cel teden doma. Otrok je pa še premali, da bi sam poklical.


Samo podvprašanje - kaj bi bilo drugače, če bi oče vedel 1 teden prej?


da obrnem situacijo.... tvoj sin je en teden pri očetu, v tem tednu zelo zboli, vozijo ga na inhalacije, injekcije,... in potem bi ti bivši rekel, ja kaj bi bilo pa drugače, če bi vedela en teden prej?

sem mnenja, da ima vsak starš pravico vedet, kaj se z njegovim otrokom dogaja. Kaj potem bo otrok en teden v bolnici, pa drug starš sploh ne bo vedel?

(odgovor članu maruškaŠ)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Višina preživnine
10.4.2008 9:49:52   
maruškaŠ
sem mnenja, da ima vsak starš pravico vedet, kaj se z njegovim otrokom dogaja. Kaj potem bo otrok en teden v bolnici, pa drug starš sploh ne bo vedel?


Med malo zbolel in hudo zbolel je velika razlika.

Če bi bil moj otrok 1 teden pri očetu in bi huje zbolel bi ga le-ta moral pripeljati nazaj. Bilo je že tako, da je sin pri očetu čez vikend zbolel (kot je sam znal povedat), baje je celo dobil neka 'zdravila' (praške za v čaj) vendar mi oče tega ni povedal, ko sem ga klicala je celo tajil - seveda sem verjela sinu - a še vedno nisem vedela kaj točno je tisti dan že zaužil in kaj še sploh lahko...  (sin je kmalu po tistem, ko je prišel nazaj (cca 1 ura) dobil zelo visoko vročino in naslednji dan je zdravnica diagnosticirala bronhitis) - očetu pa se ni zdelo nič posebnega, da je vse skupaj tajil, prikrival in nič ukrepal...

In ne trudite se z vprašanjem - če oče ni sposoben poskrbeti za bolanega otroka - odgovor v mojem primeru je: "Ne, ni in tudi nikoli ni bil (tudi ko še ni bil bivši)".

p.s. jaz imam odgovor kaj bi bilo drugače - sin bi se vrnil v mojo domačo oskrbo. Z vso pravico.

(odgovor članu jagoda77)
Neposredna povezava do sporočila: 22
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




menite da si vzamete dovolj casa za sebe?
cupacups



da (34%)

ne (66%)


Število vseh glasov: 199

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!