|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 16:25:43   
Kerensa*
Tako se je ta zadeva imenovala včasih... bil si v nekem stanovanju, katerega lastnik nisi bil, si pa od lastnika z najemom (lahko) dobil dosmrtno stanovanjsko pravico... danes se menda temu reče "dosmrtna pravica bivanja", ki pa ni več uzakonjena, ampak je stvar dogovora med lastnikom in stanovalcem... avtomatsko ne pripada nikomur več... zdaj me pa zanima (če katera ve), ali obstaja kakšen poseben obrazec za to oz. ali je treba izpolnjevati kakšne posebne pogoje (določene s strani države) - ali je to "prosto po Prešernu"?... namreč - če se lastnik odloči, da bo nekomu dovolil dosmrtno bivanje v stanovanju - ali to lahko dovoli komurkoli ali mora tisti "nekdo" izpolnjevati kakšen pogoj, da mu lastnik to sploh lahko odobri oz. ponudi?... meni vse skupaj bolj vleče na podobne člene zakona kakor pri "dogovoru o preživljanju", ampak nisem pa ziher... bom vesela, če katera kaj več ve... *ebenti, sem zakomplicirala. user posted image
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 16:52:10   
Felicita
mislm da ni nobenih pogojev, kokr si sama ugotovila je vse prosto po prešernu. Sklene se pogodba, doživljenjska oz. včasih se je sklenila za 99 let in je to to. 

_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 16:59:19   
Kerensa*
Ja, saj tudi meni je tole o 99-ih letih najbolj poznano, ja... v bistvu me je zanimalo, ali mora bodoči "prejemnik" pravice dosmrtnega bivanja izpolnjevati kakšen poseben pogoj, da to sploh lahko postane ali je to res popolnoma zasebna odločitev tistega, ki mu je pripravljen to pravico dati.

Gre so konkretno za zasebno stanovanje, pri katerem država nima nič razen tega, da pobira davke user posted image ... in če se lastnik tega stanovanja odloči, da npr. meni podeli pravico do brezplačnega bivanja v tem stanovanju do moje smrti, pod pogojem, da so na meni vsi stroški tega stanovanja, vključno z vzdrževanjem in investicijami v stavbo, kjer je stanovanje - potem to lahko naredi, a ne?... ni mu treba nikogar prositi za dovoljenje in tudi zame je dovolj, da se samo (pisno) strinjam z lastnikovimi pogoji (državnih ni)?

OK... kaj pa je v primeru, ko lastnik stanovanja umre in postane lastnik nekdo drug (dedič lastnika)?... a pogodba še vedno velja al' je treba vključiti kakšen poseben člen, da se moja pravica s spremembo lastništva ne prekine?

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 18:04:06   
Miškolinka*
V tvojem primeru gre za ustanovitev osebne služnosti, ki se v zemljiško knjigo vpiše v bremenski list na podlagi pravenga posla (pogodbe). Služnost poteče s smrtjo upravičenaca in je breme tudi za potencialnega novega lastnika.
Ker gre za osebno služnost traja le ta tako dolgo, kot traja upravičenec (in se ne premaša na družinske člane, razen če ni tudi v njihovo korist služnost ustanovaljena. Za ustanovitev osebne služnosti ni potrebna nobena dovolitev nikogar, služnost prostovoljno ustanovi lastnik nepremičnine, ki mora v pogodbo o ustanovitvi služnosti vpisati tudi intabulacijsko klavzulo.
Področje pokriva SPZ.


3. oddelek OSEBNE SLUŽNOSTI
1. odsek SPLOŠNO
Pojem
227. člen
(1) Osebna služnost je pravica imetnika, da uporablja tujo stvar ali izkorišča pravico in traja najdlje do imetnikove smrti.
(2) Če je osebna služnost ustanovljena v korist pravne osebe, čas njenega trajanja ne sme biti daljši od trideset let.
Vrste osebnih služnosti
228. člen
Osebne služnosti so:
– užitek,
– raba,
– služnost stanovanja.
Neprenosljivost
229. člen
Imetnik osebne služnosti ne more prenesti, lahko pa prenese njeno izvrševanje, če ta zakon tako določa.

4. odsek SLUŽNOST STANOVANJA
Pojem
247. člen
(1) Služnost stanovanja je osebna služnost, ki daje pravico uporabljati tuje stanovanje ali njegov del za potrebe imetnika služnosti in njegove družine tako, da se ohranja njegova substanca.
(2) Imetnik služnosti stanovanja ima pravico do uporabe skupnih delov stanovanjske hiše.
(3) Izvrševanja služnosti stanovanja se ne more prenesti na tretjo osebo.


Stanovanjska pravica nima nobene veze s tem, bivši imetnik stanvanjske
pravice je tisti, ki je bil najemnik pred letom 1991 in po Jazbinšku stanovanja ni odkupil, tako da to odpade.

99 let pa tudi ne gre zraven tukaj, to je namreč čas najdalj za katerega se lahko ustanovi stavbna pravica.


Lp

M*


(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 18:06:15   
Kerensa*
Kakšen vzorec Pogodbe o služnosti stanovanja, morda?... ali tudi "prosto po Prešernu", z vključenim členom, v katerem piše "kar ni določeno s pogodbo, se obravnava po Zakonu"?

(odgovor članu Miškolinka*)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 18:28:03   
Miškolinka*
V tvoje dobro in zaščito tvojih pravic, ti svetujem, da ti pogodbo sestavi notar ali odvetnik.
Stane bistveno manj, kot nakup stanovanja ali plačevanje najemnine do večnosti.

Lp

M*

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: "Stanovanjska pravica"
5.9.2008 18:28:56   
Kerensa*
To mi je pa kristalno jasno, ja. user posted image

(odgovor članu Miškolinka*)
Neposredna povezava do sporočila: 7
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?