|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Dopust za nego...NE KAPČIM!
14.1.2009 23:08:19   
rotkappchen
Hojla...

S partnerjem se počasi pripravljava na papirologijo, ki jo s seboj prinese prihod malega deteta. Sestavila sem že skoraj doktorsko disertacijo na temo zakonodaje...tega kaj v Sloveniji imamo in česa ne, kaj imajo drugod v državah EU-ja in tako naprej...medtem ugotovila, da nam na teoretični zakonski bazi pravzaprav ni nič hudega, praksa pa je kakor pač je, sploh če se moraš ubadat z nesocialnim nadrejenim v zasebnem sektorju. Ampak...vsaj glede tega imava midva srečo z javno upravo in si lahko privoščiva izkoristiti nekaj eksotike naše zakonodaje.

Torej, kot se že v eni debati omenila, bova s partnerjem v "duhu enakopravne porazdelitve obveznosti" torej dobrega in slabega, izpeljala tako, da bo on v celoti izkoristil DOPUST ZA NEGO IN VARSTVO otroka, medtem ko bom jaz odšla po izteku porodniške nazaj na delo. Malo naju je oba iztirilo dejstvo, da je odstotek moških, ki se angažira v tem delu dopusta tako nizek...za lansko leto cca 5%, pa še tukaj je večino tistih, ki si ga razdelijo. No, tako pač je!

TO ČESAR PA NE RAZUMEM pa izhaja iz tega naslova...da očetje večinoma, kot velik argument, zakaj ne vzamejo oz. si delijo tega dopusta navajajo EKONOMSKI RAZLOG. Da si tega, da ostanejo doma ne morejo privoščiti, ker se jim finančno nebi izšlo in da v službi zaslužijo več kot, če bi bili doma, ipd. Haloo...gre za 100% nadomestilo.

OK...razumem, da v zasebnem sektorju nimaš maneverskega prostora in da si tam pogosto plačan po učinku in črnoborzjanstvu, kar pomeni da 100% nadomestilo plače ne pomeni iste vsote kot če bi delal. Ampak, dejstvo je tudi, da moški zaposlen v zasebnem sektorju skoraj ne pomisli, da bi svojemu delodajalcu povedal, da ga ne bo 260 dni.

Torej realno ostanejo moški, ki delajo v javnem sektorju...tam pa je malo več maneverskega prostora, saj je javna uprava vsaj malo manj asocialna, kot pa privatniki. Zato res ne dojamem, zakaj bi recimo zaposlenemu moškemu v javnem sektorju, ki ima recimo tako kot njegova partnerka službo na nedoločen čas...odločitev za ta dopust, pomenila ekonomsko nestabilnost družine. Ja...gre za nekaj malega izpada dohodka (vožnja, malica, ...) ampak saj ta izpad doleti tudi žensko, ki je doma...torej tega denarja pač tisti čas NI. Razlike med plačami žensk in moških za isto opravljeno delo, pa so v Sloveniji na najnižji ravni v EU...in za javno upravo pomenijo 7% razliko. Ali je torej...ta manjko...tisti, ki lahko ogrozi stabilnost družine.

Mnja...kaj torej mislite...papa
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
14.1.2009 23:35:48   
ronja
Moj lubi čisto lepo prizna, da bi znorel cel dan z njina - vsak dan... in je vesel, da sem doma jazuser posted image . Brez sprenevedanja. Zdaj pravi, da občuduje moj pogum, jaz pa pravim, da to ni pogum, ampak neumnost in pač plavaj, če si vržen v vodo - upam, da bomo splavaleuser posted image .

Sicer pa pri Ronji to niti ne bi bilo mogoče, ker se je še pri 1 letu dojila po 12x na dan, česar on pač ne more, pa če je še tako dober oči! Lejla se sicer manj doji, pa vendar še prevečkrat, da bi lahko počakala, da pridem iz službe.

Ampak kaj te tako jezi, kako imajo drugi urejeno - če jim tako paše, naj pač bojo v službi, glavno, da se oba strinjata in da očetje ne jemljejo našega porodniškega kot dopust, ampak se zavadajo, da je dostikrat večje garanje kot v službi...

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 0:09:53   
rija
rdeča kapica....a je to tvoj prvi otrok?

ker midva sva tudi pred porodom preračunavala kaj se bolj "splača"....

ampak po porodu pa me živi bog ne bi dobil, da se ločim od otroka za 8 ur....hja, tak pač je....takrat pozabiš na vse ekonomske razloge in vsaj jaz, poslušaš dušo in srce.

in jaz, zagriženi deloholik, sem šla komaj pri letu in pol v službo...ja...sem si malo podaljšala vse skupaj....pa še takrat samo za 4 ure.....user posted image

_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 1:45:30   
Anonimen
"Dopust za nego...NE KAPČIM!" - tudi ne rabiš.... Že fajn, da si se tako temeljito lotila preučevanja in primerjave zakonodaje s področja starševskega varstva doma in v tujini user posted image , da bi s tega lahko celo doktorirala user posted image , ampak papirologija, ki jo oddaš na CSD je pa roko na srce zelo enostavna in narejena bolj za telebane, tako da kakšnega akademskega naziva niti ne potrebuješ, da bi bil kos tej nalogi...

Meni je to, da lahko ostanem z detetom doma še eno leto po rojstvu otroka resnično pravi privilegij, da dobim zato še 100% nadomestilo prav tako (tako daleč s svojo plačo še nisem, da bi mi jo pri nadomestilu za nego in varstvo otroka umetno omejili), in tega privilegija (na moževo žalost sem toliko egoistična) resnično ne bi rada delila z nikomer, razen morda, če bi bil prav od tega odvisen naš ekonomski (beri socialni) obstoj.
Osebno poznam nekaj primerov, ko so doma iz ekonomskih razlogov ostali možje oz. partnerji (eni so bili brez službe, drugi so imeli res dobre plače, tretji pa bi ostali brez službe in so se na ta način temu izognili, četrtim pa je bilo to zelo ugodno, ker je mati imela takšno službo, da je bila 2x na teden po 2 uri v predavalnici in so se potem praktično imeli fajn vsi trije eno leto user posted image ).

7% razlika je za isto opravljeno delo, vendar povečini moški v JU zasedejo boljša delovna mesta, hitreje napredujejo in so verjetno tako "tolerantni in na višji razvojni stopnji" do svojih žena, da jim pač prepustijo brezskrbno leto user posted image user posted image user posted image  z user posted image .


(odgovor članu rija)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 5:18:22   
tweed
Če navajajo ekonomski razlog, je v veliki večini samo izgovor, da jim tega ni treba...
Na drugi strani ima dojenje velik vpliv na to, da ostanejo doma mamice...
Poleg tega se (še vedno) v naši družbi govori o tem, kako mamice skrbijo za otroke, očetje pa jim pomagajo...

Po mojih izkušnjah ne more ogroziti ekonomske stabilnosti družine...

_____________________________

Vsak dogodek je pozitiven iz določene perspektive.
Neli se je to poletje naučila plavat brez rokavčkov...
Rea pa se potopi pod vodo in vstane z nasmeškom...

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 6:58:18   
CatJa
IZVIRNO SPOROČILO: Miša99

"Dopust za nego...NE KAPČIM!" - tudi ne rabiš.... Že fajn, da si se tako temeljito lotila preučevanja in primerjave zakonodaje s področja starševskega varstva doma in v tujini user posted image , da bi s tega lahko celo doktorirala user posted image , ampak papirologija, ki jo oddaš na CSD je pa roko na srce zelo enostavna in narejena bolj za telebane, tako da kakšnega akademskega naziva niti ne potrebuješ, da bi bil kos tej nalogi...

Meni je to, da lahko ostanem z detetom doma še eno leto po rojstvu otroka resnično pravi privilegij, da dobim zato še 100% nadomestilo prav tako (tako daleč s svojo plačo še nisem, da bi mi jo pri nadomestilu za nego in varstvo otroka umetno omejili), in tega privilegija (na moževo žalost sem toliko egoistična) resnično ne bi rada delila z nikomer, razen morda, če bi bil prav od tega odvisen naš ekonomski (beri socialni) obstoj.



user posted image
Do sem se čisto podpišem. Čeprav je bila pri nas zdaj pri drugem user posted image  slika malce drugačna, kar se tiče tega privilegija. Bi bilo, kar se z ekonomskega stališča tiče, veliko bolje, če bi se za nego odločil oče (pa čeprav sva do nastopa porodniške zaslužila približno enako). Pa se ni, ker se za razliko od vajine JU, rotkappchen, v zasebnem sektorju vsi, od prvega do zadnjega, bojimo za svoj obstanek, pa če se še tako črnogledo sliši. Verjetno kljub svojim velecenjenim raziskavam poznaš današnjo situacijo tako v Sloveniji kot svetu user posted image   Nekateri moramo kljub porodniški delati, če želimo obdržati delo (ne službo) in preživeti!
Je pa v 90% izgovorov, zakaj se ne odločijo iti na nego, res, da nekdanja 'vloga moškega v družbi' še ni čisto preživeta user posted image

_____________________________

Niso časi slabi, temveč človek.
John BEAUMONT

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 7:11:33   
Dashenka
IZVIRNO SPOROČILO: rotkappchen



TO ČESAR PA NE RAZUMEM pa izhaja iz tega naslova...da očetje večinoma, kot velik argument, zakaj ne vzamejo oz. si delijo tega dopusta navajajo EKONOMSKI RAZLOG. Da si tega, da ostanejo doma ne morejo privoščiti, ker se jim finančno nebi izšlo in da v službi zaslužijo več kot, če bi bili doma, ipd. Haloo...gre za 100% nadomestilo.

OK...razumem, da v zasebnem sektorju nimaš maneverskega prostora in da si tam pogosto plačan po učinku in črnoborzjanstvu, kar pomeni da 100% nadomestilo plače ne pomeni iste vsote kot če bi delal. Ampak, dejstvo je tudi, da moški zaposlen v zasebnem sektorju skoraj ne pomisli, da bi svojemu delodajalcu povedal, da ga ne bo 260 dni.




Žal ni tako.
Nadomestilo na 100% oz. je 100% samo v primeru, da plača ne presega 2,5 kratnika povprečne slovenske plače.
Torej, vsi tisti, ki imamo malo boljše plače nismo prejemali nadomestila za nego otroka v višini 100% plače, izračunane na podlagi povprečja zadnjih 12 plač, pač pa (lahko tudi bistveno) manj.



(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 7:39:27   
Šaki
IZVIRNO SPOROČILO: Miša99

"Dopust za nego...NE KAPČIM!" - tudi ne rabiš.... Že fajn, da si se tako temeljito lotila preučevanja in primerjave zakonodaje s področja starševskega varstva doma in v tujini user posted image , da bi s tega lahko celo doktorirala user posted image , ampak papirologija, ki jo oddaš na CSD je pa roko na srce zelo enostavna in narejena bolj za telebane, tako da kakšnega akademskega naziva niti ne potrebuješ, da bi bil kos tej nalogi...

Meni je to, da lahko ostanem z detetom doma še eno leto po rojstvu otroka resnično pravi privilegij, da dobim zato še 100% nadomestilo prav tako (tako daleč s svojo plačo še nisem, da bi mi jo pri nadomestilu za nego in varstvo otroka umetno omejili), in tega privilegija (na moževo žalost sem toliko egoistična) resnično ne bi rada delila z nikomer, razen morda, če bi bil prav od tega odvisen naš ekonomski (beri socialni) obstoj.
Osebno poznam nekaj primerov, ko so doma iz ekonomskih razlogov ostali možje oz. partnerji (eni so bili brez službe, drugi so imeli res dobre plače, tretji pa bi ostali brez službe in so se na ta način temu izognili, četrtim pa je bilo to zelo ugodno, ker je mati imela takšno službo, da je bila 2x na teden po 2 uri v predavalnici in so se potem praktično imeli fajn vsi trije eno leto user posted image ).

7% razlika je za isto opravljeno delo, vendar povečini moški v JU zasedejo boljša delovna mesta, hitreje napredujejo in so verjetno tako "tolerantni in na višji razvojni stopnji" do svojih žena, da jim pač prepustijo brezskrbno leto user posted image user posted image user posted image  z user posted image .




bravouser posted image

_____________________________

♥ moja dva zaklada ♥

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 7:45:50   
tweed
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka
Nadomestilo na 100% oz. je 100% samo v primeru, da plača ne presega 2,5 kratnika povprečne slovenske plače.
Torej, vsi tisti, ki imamo malo boljše plače nismo prejemali nadomestila za nego otroka v višini 100% plače, izračunane na podlagi povprečja zadnjih 12 plač, pač pa (lahko tudi bistveno) manj.


Torej, če je povprečna plača okrog 900 €, je potem 2,5x te plače 2.250 €. Če to presežeš, ti ne dajo več 100% nadomestila, dajo ti pa 2.250 €user posted image  In kje je zdaj tu problem, če 1 leto dobivaš 2.250 € na mesec?
No tega pa jaz ne "kapčim"...

_____________________________

Vsak dogodek je pozitiven iz določene perspektive.
Neli se je to poletje naučila plavat brez rokavčkov...
Rea pa se potopi pod vodo in vstane z nasmeškom...

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:27:22   
Naja31
IZVIRNO SPOROČILO: tweed

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka
Nadomestilo na 100% oz. je 100% samo v primeru, da plača ne presega 2,5 kratnika povprečne slovenske plače.
Torej, vsi tisti, ki imamo malo boljše plače nismo prejemali nadomestila za nego otroka v višini 100% plače, izračunane na podlagi povprečja zadnjih 12 plač, pač pa (lahko tudi bistveno) manj.


Torej, če je povprečna plača okrog 900 €, je potem 2,5x te plače 2.250 €. Če to presežeš, ti ne dajo več 100% nadomestila, dajo ti pa 2.250 €user posted image  In kje je zdaj tu problem, če 1 leto dobivaš 2.250 € na mesec?
No tega pa jaz ne "kapčim"...


Če imaš drugače plačo več kot 2,250 eurov,se ti ne splača.Kaj ne kapčiš?


(odgovor članu tweed)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:34:22   
rotkappchen

IZVIRNO SPOROČILO: Miša99

7% razlika je za isto opravljeno delo, vendar povečini moški v JU zasedejo boljša delovna mesta, hitreje napredujejo in so verjetno tako "tolerantni in na višji razvojni stopnji" do svojih žena, da jim pač prepustijo brezskrbno leto user posted image user posted image user posted image  z user posted image .


Aj...sej ne morem verjet...NA VIŠJI RAZVOJNI STOPNJI...

1. torej...260 dni z otrokom...je brezskrbno leto...bogi otrok, za katerega se v tem primeru (ne)skrbi...

2. tolerantni...na višji stopnji...meni se zdi, da je moški, ki se kategorično umakne iz procesa vzgoje in izobraževanja otroka, pod pretvezo tega, da bo partnerka to veliko bolje postorila, bolj persona non grata kot pa intelektualno bitje na višji razvojni stopnji. Nenazadnje imata do otroka enake doložnosti, pravice, obveznosti in nenazadnje torej tudi lepe trenutke odraščanja otroka...torej imata oba nalogo biti njegov starš...pa saj ne gre toliko za nalogo, kot pa za to, da je koristno, da otrok v prmarni fazi odraščanja navezuje daljši tesen stik z obena staršema (če jih ima) sploh pa morda z očetom, ki je že po kulturni definiciji v manjku pri otroku. Tooooorej NE VEM, KOMU TA INTELEKTUALNO DOVRŠENI MOŽ DELA MEDVEDJO USLUGO...

3. četudi dosega boljše delovno mesto...nadomestilo ni pavšalno, razen če kot je opozorila Dashenka (hvala za to, sem povsem spregledala na 2,5 kratnik, sicer se nimam za bati, ampk vseeno je dobro vedet) omejeno v primeru višje plače.

4. če je moški res tako ambiciozen, kot naj bi biološko bil, da bo hitro napredoval, mu tega po vrnitvi na delo ne bo ustavil nihče...

čaw

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:42:12   
rotkappchen

Če imaš drugače plačo več kot 2,250 eurov,se ti ne splača.Kaj ne kapčiš?


Sej verjetno je bil problem v tem, da če dobiš 2,250 eur...nimaš kaj jamrat...in si lahko prešerno vesel...

V tej navezi je recimo zanimivo dejstvo, da v Avstriji pavšalno nadomestilo v času porodniške znese (letno) 14.600 eur, torej če ženska zasluž več kot toliko letno, je pač za toliko v minusu...Torej je pri nas kar OK...

(odgovor članu Naja31)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:48:57   
CatJa
Ne razumem, kaj bi zdaj rada. Opravičilo, ker bo tvoj doma, ti pa ne? Očitno v vajinem primeru vidiš večjo korist, če je doma oče in ne ti. In kaj zdaj? Saj se ni treba zagovarjat... in s posmehom gledat na vse ostale, ki se za to varianto niso odločili.

_____________________________

Niso časi slabi, temveč človek.
John BEAUMONT

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:53:25   
zmajaz
Glede na to, da se priporoča dojenje otroka vsaj do enega leta oziroma do pol leta celo dojenje brez dodajanja (seveda so ženske, ki iz kakršnega koli razloga pač ne morejo dojiti, tu izvzete - da me ne boste kar napadle user posted image ), me pa zanima, kako si predstavljaš, da bi to opravljal oče, če gre mama v službo, ko je dojenček star komaj 2,5 meseca. Pa vidim, da vidva bolj preučujete papirologijo, enakopravnost moških in žensk itd. - psihologija otroka pa vama očitno ni pomembna. V prvih mesecih se med dojenčkom in mamo oblikuje posebna vez, ki je otrok z očetom enostavno nima. Za dojenčka je mama vse - na začetku niti ne razlikuje, da sta on in mama ločeni bitji, ampak misli, da sta eno (tako so vsaj nam razlagali v materinski šoli in pa pri psihologiji  in bi tudi čisto verjela). Oče postane pomemben v otrokovem življenju šele nekoliko pozneje in ne tako zgodaj. Na začetku je v bistvu njegova vloga bolj, da je v oporo ženski, ki skrbi za otroka.

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:54:36   
mojamura
sto ljudi sto čudi. niti 2 moška nista enaka, pa tudi dveh enakih žensk ne najdeš.

moj bivši mož ne bi ostal doma za nego sina - ker je to po njegovem žensko delo.

moj sedanji partner tudi ne bi ostal doma, ker do otrokovega 6.meseca ga sploh ni upal prijeti, kot da je iz porcelana.

mislim pa da še obstajajo moški (čeprav le 5%) ki bi šli na dopust za nego otroka.

vprašajmo se pa raje, koliko žensk je takih, ki bi po treh mesecih po rojstvu otroka šle v službo (recimo če sta oba partnerja zaposlena)

_____________________________

Assumption is mother of all fuc*k*ups.

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 8:58:58   
mojamura
zmajaz, mislim, da se lahko splete tudi vez med očetom in otrokom, ki je prav tako posebna, če je oče bolj prisoten v otrokovem prvem letu življenja, kot mamica.

govorim o enem kolegu, ki mu je žena nekaj tedna po porodu umrla. med kolegom in njegovo hčerko je taka vez, da ne moreš verjet. pa je hčerka stara zdaj 5 let.

po vsej verjetnosti bi se podobno močna vez spletla tudi med očetom in otrokom, če bi bil oče na dopust za nego otroka.

_____________________________

Assumption is mother of all fuc*k*ups.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:24:48   
zmajaz
mojamura - se strinjam - zagotovo, se lahko ta vez namesto med mamo in otrokom v takih primerih pač splete med očetom in otrokom, ker je pač oče tisti, ki je v prvih mesecih ves čas ob otroku - torej prevzame vlogo mame. Je pa vprašljivo, kako kaj dojema to otrok, ki je recimo 2,5 meseca imel mamo 24 ur ob sebi, potem jo pa naenkrat zamenja očka. Saj ne rečem, da ne gre - vse se da, če se le hoče. Pa tudi otroci so različni - enemu bo to velik šok, drugemu pa to sploh ne bo noben problem. Hotela sem samo razložiti, zakaj se pa vendarle večina parov odloča, da je doma mama - ker pravi rotkappchen, da ne kapči. user posted image

Pa tudi to se strinjam - ko praviš, da vprašanje, koliko je v teh 5 %, ko je oče na dopustu za nego in varstvo otroka, dejansko tudi žensk, ki so šle v službo in niso poleg partnerja doma. Zagotov ne 5 %. Moj je že eden od teh - dopust za nego in varstvo je cel koristil on (ker je imel večjo porodniško kot jaz), za otroka pa sem v resnici skbela jaz in sem bila doma. Ekonomsko se nama je to veliko veliko bolj splačalo - samo ne bi tu razlagala podrobnosti kako in kaj sva to izvedla.

(odgovor članu mojamura)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:32:55   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: tweed

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka
Nadomestilo na 100% oz. je 100% samo v primeru, da plača ne presega 2,5 kratnika povprečne slovenske plače.
Torej, vsi tisti, ki imamo malo boljše plače nismo prejemali nadomestila za nego otroka v višini 100% plače, izračunane na podlagi povprečja zadnjih 12 plač, pač pa (lahko tudi bistveno) manj.


Torej, če je povprečna plača okrog 900 €, je potem 2,5x te plače 2.250 €. Če to presežeš, ti ne dajo več 100% nadomestila, dajo ti pa 2.250 €user posted image  In kje je zdaj tu problem, če 1 leto dobivaš 2.250 € na mesec?
No tega pa jaz ne "kapčim"...


ma kje vi dobite take zneske jz sem lan dobivala porodniško 350 E

(odgovor članu tweed)
  Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:42:13   
Mesečnica
IZVIRNO SPOROČILO: rotkappchen

Torej, kot se že v eni debati omenila, bova s partnerjem v "duhu enakopravne porazdelitve obveznosti" torej dobrega in slabega, izpeljala tako, da bo on v celoti izkoristil DOPUST ZA NEGO IN VARSTVO otroka, medtem ko bom jaz odšla po izteku porodniške nazaj na delo.


O, Rdeča Kapica, torej si se le odločila za to možnost! Sva že dve user posted image . No, ti boš celo malo bolj "ekstremna" kot jaz, kajti jaz bom sama poleg porodniškega dopusta pokoristila tudi nekaj dopusta za nego in varstvo otroka, vendar  ga bo mojemu možu kljub temu še vedno ostalo več kot pol. V službo se vračam s 1. marcem, ko bo mali star 5 mesecev in pol, pa ti moram povedati, da že komaj čakam, mož pa tudi - on že odšteva delovne dneve, ki so mu še ostali (z današnjim dnem vred jih je še 32) user posted image user posted image user posted image

Vendar pa je to najin drugi otrok, midva si pri prvem enostavno nisva upala izkoristiti te možnosti delitve dopusta za nego in varstvo otroka, ker si nisva znala dobro predstavljati, kako bi to sploh šlo. Saj veš, hrana, previjanje itd. Zdaj imava že izkušnje in vidiva, da se dejansko da to storiti.

IZVIRNO SPOROČILO: rotkappchen


TO ČESAR PA NE RAZUMEM pa izhaja iz tega naslova...da očetje večinoma, kot velik argument, zakaj ne vzamejo oz. si delijo tega dopusta navajajo EKONOMSKI RAZLOG. Da si tega, da ostanejo doma ne morejo privoščiti, ker se jim finančno nebi izšlo in da v službi zaslužijo več kot, če bi bili doma, ipd. Haloo...gre za 100% nadomestilo.



To so pri večini samo izgovori. Ne razumem, zakaj pač ne povedo po resnici - ne želijo/upajo si biti doma z otrokom, ker je to velikokrat bolj naporno, kot če si v službi. Moj mož bo imel sploh veliko dela, saj bo doma z dvema majhnima otrokoma (prvi sinko ni v vrtcu), starima dobrih 5 mesecev ter dobrih 21 mesecev. Kar zalogaj za enega moškega, ni kaj user posted image user posted image user posted image . A bo že šlo.

Kar se pa denarja tiče: moj mož bi tudi lahko već zaslužil, če bi bil v službi, ker bi lahko delal nadure in delovne sobote. Pa se je temu odpovedal že v času, ko sem jaz doma, ker hoče biti več časa z otrokoma, pa ker seveda tako malo razbremeni tudi mene - verjemite, včasih že komaj čakam, da pride domov, ker sta ta naša dva fanta prava mala pobalinčka, polna energije, stalno v gibanju user posted image user posted image user posted image


IZVIRNO SPOROČILO: rija

in jaz, zagriženi deloholik, sem šla komaj pri letu in pol v službo...ja...sem si malo podaljšala vse skupaj....pa še takrat samo za 4 ure.....


Jaz se sicer nimam za deloholika, a se mi po dobrih dveh letih, od oktobra 2006, ko sem bila v službi vsega skupaj le nekaj mesecev (med prvo nosečnostjo sem bila na začetku dva meseca na bolniški user posted image , potem sem nekaj mesecev delala, pa šla na porodniško za eno leto, po vrnitvi v službo po porodniškem dopustu sem koristila dopust iz prejšnjega leta, potem sem spet malo delala, šla na redni dopust, po dopustu, na koncu druge nosečnosti, pa sem spet morala na bolniško user posted image ), se mi od tega, da sem doma, že kar malo meša user posted image . Pač potrebujem še kaj drugega, kot samo ukvarjanje z otrokom(a) in gospodinjenje.


IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

V prvih mesecih se med dojenčkom in mamo oblikuje posebna vez, ki je otrok z očetom enostavno nima. Za dojenčka je mama vse - na začetku niti ne razlikuje, da sta on in mama ločeni bitji, ampak misli, da sta eno (tako so vsaj nam razlagali v materinski šoli in pa pri psihologiji  in bi tudi čisto verjela). Oče postane pomemben v otrokovem življenju šele nekoliko pozneje in ne tako zgodaj. Na začetku je v bistvu njegova vloga bolj, da je v oporo ženski, ki skrbi za otroka.


Ni res, otrok nima posebne vezi nujno samo z mamo, lahko jo ima s katerokoli osebo, ki skrbi zanj. Seveda je to lahko oče, lahko bi bila tudi babica, teta, stric, kdorkoli.

Poleg tega pa se otroci zelo hitro, že v zgodnji starosti, lahko močno navežejo na dve osebi, na mamo in na očeta, samo mnogo očetov pač nima te možnosti, da bi se z otrokom lahko bolj povezali. Za to so pa pogosto krive prav mame, ki očetu preprosto ne pustijo dovolj časa z otrokom. Ni vedno kriva samo očetova služba! Poznam primere, kjer mama samovoljno prevzame prav vse glede otroka - vedno ga ona previja, se ona igra z njim, ga ona tolaži, ga ona hrani, čeprav že je gosto hrano ..., oče pa je povsem izrinjen (ne po lastni volji), dober je samo za to, da gre v trgovino, kaj pospravi, otroka pa vidi več ali manj le od daleč.

Če bo šla Rdeča kapica v službo, to še ne pomeni, da bo prekinila vez z otrokom, bo pač več z otrokom takrat, ko bo doma user posted image .





(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:47:38   
Mesečnica
IZVIRNO SPOROČILO: vandame

IZVIRNO SPOROČILO: tweed

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka
Nadomestilo na 100% oz. je 100% samo v primeru, da plača ne presega 2,5 kratnika povprečne slovenske plače.
Torej, vsi tisti, ki imamo malo boljše plače nismo prejemali nadomestila za nego otroka v višini 100% plače, izračunane na podlagi povprečja zadnjih 12 plač, pač pa (lahko tudi bistveno) manj.


Torej, če je povprečna plača okrog 900 €, je potem 2,5x te plače 2.250 €. Če to presežeš, ti ne dajo več 100% nadomestila, dajo ti pa 2.250 €user posted image  In kje je zdaj tu problem, če 1 leto dobivaš 2.250 € na mesec?
No tega pa jaz ne "kapčim"...


ma kje vi dobite take zneske jz sem lan dobivala porodniško 350 E


Govori se o možnostih. Ti si dobivala porodniško glede na tvoje pretekle plače. Nekdo, ki ima ful višjo plačo, kot jo imaš ti, npr. da na mesec dobi 3000 evrov, pa na dopustu za nego in varstvo otroka ne more dobiti več, kot je naračunala Dashenka. Obstaja omejitev navzgor, koliko ti država plača nadomestila, ko si na dopustu za nego in varstvo otroka - ta omejitev je 2,5 povprečnih plač.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:48:04   
rotkappchen

IZVIRNO SPOROČILO: CatJa

Ne razumem, kaj bi zdaj rada. Opravičilo, ker bo tvoj doma, ti pa ne? Očitno v vajinem primeru vidiš večjo korist, če je doma oče in ne ti. In kaj zdaj? Saj se ni treba zagovarjat... in s posmehom gledat na vse ostale, ki se za to varianto niso odločili.


Ne me narobe razumet...ni nikakor moj namen, kakorkoli delati v tek konceptu, kot si ga predstavila. Samo izjava me je pač pošteno pogrela...ker imam včasih občutek, da smo si ženske same krive za to, da izpademo kot, da tlačimo zemljo smo zato, da "kufamo i da peremo muške noge" za vse ostalo pa baba molči...

(odgovor članu CatJa)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 9:56:19   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Mesečnica


Ni res, otrok nima posebne vezi nujno samo z mamo, lahko jo ima s katerokoli osebo, ki skrbi zanj. Seveda je to lahko oče, lahko bi bila tudi babica, teta, stric, kdorkoli.

Poleg tega pa se otroci zelo hitro, že v zgodnji starosti, lahko močno navežejo na dve osebi, na mamo in na očeta, samo mnogo očetov pač nima te možnosti, da bi se z otrokom lahko bolj povezali. Za to so pa pogosto krive prav mame, ki očetu preprosto ne pustijo dovolj časa z otrokom. Ni vedno kriva samo očetova služba! Poznam primere, kjer mama samovoljno prevzame prav vse glede otroka - vedno ga ona previja, se ona igra z njim, ga ona tolaži, ga ona hrani, čeprav že je gosto hrano ..., oče pa je povsem izrinjen (ne po lastni volji), dober je samo za to, da gre v trgovino, kaj pospravi, otroka pa vidi več ali manj le od daleč.





pri meni to čisto nič ne drži res da sem bila jz cel čas  doma najprej porodniška potem dopust za nego in varstvo. 

Sam sta ful navezana en na drugega mi je zmeraj pomagal najprej prve 14 dni je bil doma in jo je tud on rihtal pa previjal, kopala sva jo skupej itd. tko da ne moreš metat vse v en koš. da jim ne pustimo blizu.

meni ful paše če sta onadva mal več skupaj mam saj jaz mal počitka takrat sploh sedaj ko sem v 2 user posted image .

drugače je ful pridna punčka spi po 12 ur sskupej, ko so ji zobje rasli sploh nisi vedel za to sam mene ima malo okoli prsta ovito in točno ve kdaj ji bom mal popustila, pri njemu je pa pridna in je lahko v stajici cel dopovdne če hoče bit al kej podobno pri meni to ne rata mora skoz šibat za mano.

(odgovor članu Mesečnica)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 10:02:26   
Mesečnica
RK, ne vem, kakšne imaš pač možnosti oz. kako daleč si z dogovorom o delitvi dopust za nego in varstvo otroka, bi pa rada samo tole rekla, kot dvakratna mamica z izkušnjami: smiselno je počakati, da je otrok malo večji, star vsaj kakšne 4 mesece, pa potem z možem zamenjati vlogi. S tem odpadejo problemi glede dojenja (če dojiš, seveda), otrok že bolj dojema svojo okolico, se bolj sam zamoti (z igračkami), pa tudi ti se do takrat že malo bolj spočiješ, v miru spoznaš otroka, se z njim povežeš, pa malo bolj se že naveličaš tega, da si stalno z njim user posted image , in greš potem lažje v službo. No, kot sem rekla, samo v premislek, OK?

(odgovor članu rotkappchen)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 10:03:21   
Mesečnica
IZVIRNO SPOROČILO: vandame

IZVIRNO SPOROČILO: Mesečnica


Ni res, otrok nima posebne vezi nujno samo z mamo, lahko jo ima s katerokoli osebo, ki skrbi zanj. Seveda je to lahko oče, lahko bi bila tudi babica, teta, stric, kdorkoli.

Poleg tega pa se otroci zelo hitro, že v zgodnji starosti, lahko močno navežejo na dve osebi, na mamo in na očeta, samo mnogo očetov pač nima te možnosti, da bi se z otrokom lahko bolj povezali. Za to so pa pogosto krive prav mame, ki očetu preprosto ne pustijo dovolj časa z otrokom. Ni vedno kriva samo očetova služba! Poznam primere, kjer mama samovoljno prevzame prav vse glede otroka - vedno ga ona previja, se ona igra z njim, ga ona tolaži, ga ona hrani, čeprav že je gosto hrano ..., oče pa je povsem izrinjen (ne po lastni volji), dober je samo za to, da gre v trgovino, kaj pospravi, otroka pa vidi več ali manj le od daleč.





pri meni to čisto nič ne drži res da sem bila jz cel čas  doma najprej porodniška potem dopust za nego in varstvo. 

Sam sta ful navezana en na drugega mi je zmeraj pomagal najprej prve 14 dni je bil doma in jo je tud on rihtal pa previjal, kopala sva jo skupej itd. tko da ne moreš metat vse v en koš. da jim ne pustimo blizu.

meni ful paše če sta onadva mal več skupaj mam saj jaz mal počitka takrat sploh sedaj ko sem v 2 user posted image .

drugače je ful pridna punčka spi po 12 ur sskupej, ko so ji zobje rasli sploh nisi vedel za to sam mene ima malo okoli prsta ovito in točno ve kdaj ji bom mal popustila, pri njemu je pa pridna in je lahko v stajici cel dopovdne če hoče bit al kej podobno pri meni to ne rata mora skoz šibat za mano.


Nisem govorila o tebi user posted image , te ne poznam. Govorila sem o nekaj primerih, ki jih poznam v živo.

< Sporočilo je popravil Mesečnica -- 15.1.2009 10:04:56 >

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Dopust za nego...NE KAPČIM!
15.1.2009 10:10:55   
Šaki
joj spet tema za kreg.brez veze...

_____________________________

♥ moja dva zaklada ♥

(odgovor članu Mesečnica)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?