|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
21.4.2010 8:26:07   
Tarči
Metuljček Cekinček, hvala za spodbudne besede.

(odgovor članu Metuljček Cekinček)
Neposredna povezava do sporočila: 76
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
21.4.2010 14:22:01   
pupika
Midva imava okoli 500E kredita na 15 let za hišo, in potem so mesečni stroški ki so okoli 700E, seveda nas najbolj udari po žepu vrtec, ker smo v 6 plačilnem razredu, pa nismo neki bogataši, pa tudi ravno da pridemo skozi mesec, no vsaj jaz, mož se samo čudi kam mi gre ves denar. Imamo pa sedaj še enega na poti, pa se stem sploh ne obremenjujem, ker potem itak zapravljaš po svojih zmožnostih. Ker več denarja imaš bolj zapravljaš, potem si pa primoram tudi svoj osnovni standard prilagodit.
Sedaj pa si malo zamisli, kako lahko nekateri preživijo z delavskimi plačami in imajo po 2 ali 3 otroke. Jaz pravim vse se da.

(odgovor članu Tarči)
Neposredna povezava do sporočila: 77
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
22.4.2010 12:59:09   
miškamaška
Ne vem kako ve to računate. Pri teh dohodkih, ki jih imata bosta padla v 8 razred za vrtec (razen če občina ne upošteva kreditev) - 1.530 eur x 3 člani =4.590 EUR bruto in v naši občini to znaša nekaj malega čez 400 eur plačila vrtca na mesec. In toliko plačaš če si srečnko in dobiš vrtec, drugače pa lahko za varstvo računaš okoli 450 eur. Potem pa so tu še hrana, oblačila, igrače,...

(odgovor članu pupika)
Neposredna povezava do sporočila: 78
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
22.4.2010 13:14:56   
pupika
stanovanjski krediti se ne štejejo pri znižanju plačila vrtca, vsaj pri nas ne, šteje se kot da bi ne imeli kredita za hišo.

(odgovor članu miškamaška)
Neposredna povezava do sporočila: 79
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
22.4.2010 13:45:41   
miškamaška
Prej sem ti hotela še napisati, da sta zelo korajžna. Midva imava precej višje dohodke pa se nisva upala zapufat za cca. 150.000 eur za 15 let. Ker potem ne bi imela nič od življenja razen ceglov. 
Mislim da sta se preveč zagnala, pregledala premalo možnosti, premalo razmislila in preračunala. Tudi stanovanje pomeni živeti na svojem, pa tudi kakšen dvojček z vrtom bi se dobil za 100.000 do 150.000 eur manj kot vaju je stala hiša. Sta razmislila kaj bosta naredila če eden od vaju (bog ne daj) ostane brez službe? 

30 let je zeeeeeeeelo dolga doba, marsikaj se lahko spremeni na boljše ali pa na slabše.

Vso srečo!

(odgovor članu pupika)
Neposredna povezava do sporočila: 80
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
22.4.2010 19:54:41   
Poka

IZVIRNO SPOROČILO: Metuljček Cekinček

Prebrala sem samo nekaj prvih odgovorov, tako da ne vem, v katero smer se je razvijala debata.

Tudi midva z možem imava 1.200 € mesečni obrok kredita, sicer za 25 let in tistih 200 € bova čez 3 leta odplačala in  nama bo potem ostalo še 20 let po 1.000 €. Hišo pa imava popolnoma dokončano. Imava 2 otroka in hvalabogu, da za 2. otroka vrtca ne plačujeva, drugače nama ne bi šlo skoz.

Je pa res, da sva za dokončanje hiše od 3. gradbene faze porabila 40.000 € več kot sva računala. Pa sva imela vse predračune še pred nakupom hiše in sva bila prepričana, da sva vse predvidila vnaprej. Potem pa se marsikatera stvar zaplete in nastanejo nepredvideni stroški, ki so naju na koncu čisto šokirali. Ampak pri nama je bilo tako, da po takšen dolgotrajnem načrtovanju, dogovarjanju, pogajanju in nasploh nenormalnemu trudu in naporom ni bilo več poti nazaj. In potem stroški kar naraščajo, ti pa ne moreš in ne znaš tega ustaviti. Upam, da veš o čem govorim.

Skratka, na koncu pristaneš na ogromnem mesečnem obroku kredita in ne preostane ti drugega kot da začneš skromno živeti. Čez čas vidiš, da res ne potrebuješ toliko cunj, v trgovino začneš hoditi s seznamom in kupiš tisto, kar dejansko potrebuješ, kupiš rabljene smuči in greš na kakšno cenejše smučišče samo za kakšen dan namesto za cel teden, na morje gremo v apartma na Hrvaškem in kljub vsemu uživamo sto na uro.

Tako da, bodita pogumna in skromna!


Pa mkako vam to rata? Kaj mate zlate cigle? Midva ne da sva preplačala 40 000 EUR, ampak sva dala samo 40 000 EUR do 3. gradbene faze. Hiša je pa 200 m2 neto površine, 240 bruto. S tem, da ne štejem sem parcele.

(odgovor članu Metuljček Cekinček)
Neposredna povezava do sporočila: 81
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
22.4.2010 21:37:16   
sazi

Pa mkako vam to rata? Kaj mate zlate cigle? Midva ne da sva preplačala 40 000 EUR, ampak sva dala samo 40 000 EUR do 3. gradbene faze. Hiša je pa 200 m2 neto površine, 240 bruto. S tem, da ne štejem sem parcele.


No, mi smo imeli to "smolo" da smo hišo kupili ravno na višku vseh viškov cen - sredi leta 2007 in parcele v LJ so bile takrat po 500 EUR/m2. Zdaj pa izračunaj - imamo sicer zelo majhno arcelo, ker smo v dvojčku, ampak hitro veliiiiko nanese. Tako je npr. samo 300 m2 pacele 150.000 EUR

Pa tudi od končanja 3. p.gr.faze naprej če ne delaš ravno z najcenejšimi materiali in če moraš za večino dela najeti in plačati mojstre pride cca 500 EUR/m2, kar pri 200 m2 hiše nanese spet novih 100.000 EUR.

Ne vem kako ve to računate. Pri teh dohodkih, ki jih imata bosta padla v 8 razred za vrtec (razen če občina ne upošteva kreditev) - 1.530 eur x 3 člani =4.590 EUR bruto

No, jaz pa ne vem, kako ti računaš. Piše takole
Nevem kako živiš ampak da ti gre 1200€ za kredit in ti recimo ostane manj kot 1000€ gre potem 500€ za stroške in ostalih 500€ za bencin in sproti za kruh ali kaj podobnega.
Kot piše, imata skupaj cca 2200 neto plače, kar je cca za oba skupaj 3.440 bruto - to pa je 6. plačilni razred in če so iz LJ ob upoštevalnju kredita padejo v 5. pl. razred. <V prejšnjem računu mislim, da sem upoštevala, da imata 2600 neto plače - ne vem več, od kod mi to - itak nima veze - same predpostavke...

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 82
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
23.4.2010 9:08:42   
water lily
Ne vem kaj bi ti svetovala.
Tako pride verjetno ko živiš z očmi, ne z pametjo. Midva nebi preživela tako. Res ne. Ker vidim kakšni stroški so. Pa sva tud še sama. Pa crkne stroj, pa avto, pa....
Ni šans no.
Sploh pa bi mi šlo na jok da živim v "fancy" bajti za skor pol miljona pa glodam kuhan krompir vsak dan.
Jaz bi na vajinem mestu prodala bajto. Pa si kupila "topel domek", ki bi bil primeren mojemu standardu.

(odgovor članu sazi)
Neposredna povezava do sporočila: 83
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
23.4.2010 11:27:35   
rožica2
nevem,meni se zdi da malo pretiravate s tem da ne morete oz. komaj pridete čez mesec s 700-800euri!moja starša sta zgradila hišo z delavskimi plačami in z "golimi rokami" pa imata skupaj na mesec 1000eur plače,pa čeprav sta zakreditirana vseeno gre čez mesec.pač ne hodita na dopust,tu pa tam na kakšen 2dnevni izlet,drugače pa v hribe(so zastonj),pri hrani gledata kaj je cenejše in isto pri obleki in to kupujetauser posted image .čeprav sta imela samo enega otroka,mi ni nikoli nič manjkalo,tako da nevem kam pol date tistih 800eur ko vam ostane na mesec?


(odgovor članu water lily)
Neposredna povezava do sporočila: 84
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
23.4.2010 11:34:00   
water lily
Preživiš seveda lahko s tem.
Če pa živiš.....no za moje pojme ne.
Kaj pomaga otroku neka vila če morja ne vidi?

(odgovor članu rožica2)
Neposredna povezava do sporočila: 85
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
23.4.2010 16:46:47   
Nina00
Tarči napisala si, da še dodatno delata in da ta zaslužek dajeta na stran. Moj nasvet je, da s tem potem delno odplačata kredit in si tako zmanjšata obrok. Preberi si kreditno pogodbo kakšni so ob tem stroški in tako boš vedela kakšen mora biti kupček, da se ti to splača.
Srečno!

(odgovor članu Tarči)
Neposredna povezava do sporočila: 86
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
24.4.2010 22:19:59   
Vidividi
Evo naša zgodba. Imela sva 50.000 eurov, in kupila parcelo s staro in popolnoma neuporabno hišo, živela in še živiva v najemnini 250 eurov na mesec s stroški. Položnice sva in še danes plačujeva okrog 250 eurov. Oba sva bila zaposlena v javnem sektorju. Plača jaz 1500, partner 1300 plače + 500 eurov honorarca. Super. Si zamisliva montažno hišo, brez kleti, 10 × 8 v dveh štukih. Greva do ponudnikov in dobiva ponudbo na ključ za 120 000 eurov. Greva na banko in nama rečejo, o to ni problema, še za papirje, plato, itd. vama bi spravli skoz.
No in sva naredila:.
Hišo sva vzela do 4 gradbene faze, naprej bomo delali sami, za dokumentacijo sva kljub vsem stroškom prišparala sama, tudi za priklope vode,elektrike, telefona nama je zneslo. Plus tega sem jaz zanosila in sedaj imam 900 eurov porodniške, pa še avto nama je spregel pa še 200 eurov za avto.
Kredita je 135000 eurov na 20 let, torej trenutno 715 eurov obroka. Plus tega namerava vzet decembra, ko odplačam avto 20 000 eurov dodatnega kredita, zato, da dokončava hišo.

Nama vse skupaj znese. Otroka oblačim v oblačila prijateljev. Če me kdo vpraša, če rabim kaka oblačila vedno z veseljem rečem ja, vi kar dajte. Igrače mu kupuje teta, pa babice in dedki. Med igrače pri nas sodijo tudi kuhovnice, pa lonci itd. domača izvedba in je čisto zadovoljen. Edino pri hrani za njega ne šparava. Midva pa glih tko ne hirava, čeprav večkrat zaidem v Hofer kot v Merkator. Ne nosiva TomTaylorja, ne S.Oliverja ne itd. in nama nič ne manjka. 
Našparala sva celo za dopust v toplicah pozimi sicer štiri dni, ampak sva našparala. Za morje imam tudi že nekaj prihranjeno. Vrtca bom jaz plačevala blizu 400 eurov, pa še potne stroške bom dejansko porabila, pa še in pe.

Jaz vama verjamem, da zgleda kot da se ne da preživeti. Nekako se mi zdi, da čutimo isto. Tako zelo smo si želeli na svoje, da smo tvegali marskikaj in bomo mogli stisnit zobe še mnogokrat mi v 20 vi pa v 30 letih. Kaj bo če pride bolezen-->verjetno moratorij za določen čas, podaljšanje dobe odplačevanja,zmanjšanje pribitka,...; smrt-->midva sva zavarovana za primer smrti, če pa ne bomo zmogli plačevati pa takoj na banko povedat, preštudirat kaj se da nardit, če ne pa prodat ali pa pustiti banki, da proda.

Bog nam vsem skupaj daj zdravja in sreče, pa ljubezni. S skupnimi močmi bomo zmogli.



(odgovor članu Tarči)
Neposredna povezava do sporočila: 87
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
25.4.2010 13:54:58   
ČebelicaMaja
jaz sem pred enim letom vzela kredita 140000€ , da smo kupili hišo (cena maxi ugodna, stara hiša, potebna prenove)- stanovanje moramo še morali prodati in smo rekli...saj bo...toliko da prodamo... plačujem 600€ kredita, 70€ zavarovanje za kredit, stroški in vsi skladi in zavarovanja za hčerki in gre moja plača v celoti... smo na meji... in se tega enostavno ne grem več... zasluživa nekaj povprečnega, pa vendar moramo zelo gledat kam dava denar- vlagat v hišo, plačevat kredit, stroške in vse ostalo je zame dobesedno jarem, ki si ga več ne želim... ravno včeraj sva imela z možem debato- ali obdrživa stanovanje in ga oddava in poskušamo pregurat  naprej in pač za tamali dve imet to stanovanje...in sva rekla NE...
...ker sta otroka le enkrat majhna, si želim, da ju lahko peljem na izlete, pa da smo sproščeni (jaz sem v tem letu dobila povišan pritiskuser posted image ), pa da smo enostavno mirni...da se odločimo, da gremo v hribe in gremo -ne da seštevamo, če bomo imeli za bencin in za joto v koči, pa da gremo v toplice, ne da bi nas skrbelo, ali bomo šli lahko na sok...dragi moji, to ni življenje, pa četudi imaš vredno hišo in krasno stanovanje- ko bomo stanovanje prodali- bomo imeli še vedno kredit, toda ne tako velik- in vam povem, da komaj čakam dan, ko se bom lahko sprostila...ampak res, da ti nič ne ostane-to ni življenje...delam zato, da Živim, ne pa za cegle, kot so napisale predhodnice...
Kdo nam pa garantira, da bomo čez 30 let še tu, čili in zdravi; nemogoče je nadoknaditi izgubljeni čas...




_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu Vidividi)
Neposredna povezava do sporočila: 88
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
26.4.2010 21:47:33   
Taula

IZVIRNO SPOROČILO: majch


IZVIRNO SPOROČILO: Poka


Človek pač ne more imeti vsega, otrok pa tudi ne stane 400 EUR na mesec, lepo te prosim (čeprav jih še nimam, ampak eni živijo s toliko).


komot toliko stane, če ga imaš v vrtcu pa sploh. Glede ostalih svari imaš pa delno prav. Ljudje marsikaj sčarajo. Enim pa pač ni za čarat in so radi komot. Ne bi se hotela vtikat v to, kako in zakaj se človek v življenju (ne)znajde.



Jaz dam 330 za varstvo. Prej sem imela varstvo za 450. Vrtca seveda nisem dobila, tako da mene stane moje dete več kot 400 e na mesec. HB si lahko privoščim. Še.

_____________________________

NESRAMNA sem, brez kančka slabe vesti, počutim se prisrčno.... ZLOBNO:)



(odgovor članu majch)
Neposredna povezava do sporočila: 89
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
26.4.2010 21:59:45   
K_a_t_i
IZVIRNO SPOROČILO: Vidividi

Evo naša zgodba.Plača jaz 1500, partner 1300 plače + 500 eurov honorarca.
trenutno 715 eurov obroka.


Kako se ti pa to zdi primerljivo? Če ima avtorica teme 1.200€ kredita in skupnih prihodkov 2000€ user posted image Vi2 pa sta imela 3.300€ prihodkov in 715€ kredita. Pa še to na 20 in ne 30 let... Meni se zdi eno racionalna, drugo pa totalno neracionalna odločitev. Tudi, če imata vi2 zdaj 600€ manj prihodkov (ma mi ni jasno zakaj imaš na porodniški toliko manj - razen če si prej štela zraven kak prevoz, ki pa ga sedaj itak ne potrebuješ, ker ne obrabljaš avta), sta še vedno na 2.700 prihodkov in 700 kredita. Kaj je tukaj za stiskat user posted image


_____________________________

Žiga, 27.02.07
Gašper, 22.5.10

(odgovor članu Vidividi)
Neposredna povezava do sporočila: 90
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 10:32:14   
Vidividi
Ja tko je, jaz imam toliko nižjo porodniško, ker nisem bila vseh 12 mesecev zaposlena, ampak 7 mesecev zaposlena ostalo pa študent in zato se za ta čas jemlje minimalna plača. Žal. Poleg 715 eurov obroka za kredit imava še 250 eurov najemnine in vse ostale stroške glede hiše. Priklopi elektrike, vode, telefona,... to pač ne gre iz kredita, to delava z lastnimi sredstvi, poleg tega je še kup drobnarij, ki se jih pri hiši sploh ne vidi (verjamem, da tisti, ki gradite, ste gradili, kakor koli veste kako je to), stanejo pa ogromno. Zato sem povedala našo zgodbo, ker nam ostane 700 eurov za čez mesec in nam gre, ne zaradi drugega. Dohodnki so pa večji glede na njune, to je pa res.

(odgovor članu Tarči)
Neposredna povezava do sporočila: 91
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 10:42:11   
bena
Imava 2 otroka. Za prvega plačujeva 230 EUR vrtca (8. razred). Poleg tega še 350 EUR stanovanjskih stroškov. Fiksni odhodek je še življenjsko zavarovanje za dragega, ki znaša 100 EUR mesečno. Kredita imava 1400 EUR. Od tega 1100 EUR stanovanjskega in 300 EUR za avto, ki ga izplačava letos decembra. Najine mesečne obveznosti tako znašajo okrog 2100 EUR. Prihodkov pa imava skupno 3600 EUR neto in 250 EUR regresa za prehrano in potnih stroškov. Jaz sem trenutno na porodniški in ko se vrnem v službo bom imela za cca. 300 EUR višjo neto plačo. Za življenje nam tako ostane 1500 EUR, pa moram reči, da se prebijamo iz meseca v mesec. Priznam pa, da ko grem v trgovino, nikoli ne gledam na cene in kupim praktično vse, kar si poželimo (hrano seveda). Prav tako zase kupujeva oblačila dražjih blagovnih znamk, saj imava s partnerjem službe, v katerih morava biti urejena. Otrokoma kupujem kvalitetnejše le čevlje, bundice, pa tudi kakšne hlače in majice, ko rabita kaj boljšega za obleči. Drugače pa jima kupjem v C&A, H&M, Aladinu in Babycentru, pa sta vedno lepo urejena. Se mi ne zdi smiselno kupovati kaj dražjega, saj v par mesecih vse prerasteta.
Kar zadeva stanovanjski kredit, ga imamo na 10 let za dobrih 90.000 EUR. Ko sva premlevala, kako naj rešiva stanovanjski problem sva bila v dilemi, ali iti v nakup parcele in gradnjo, ali pa v nakup stanovanja. Prva rešitev se nama je zdela preveč tvegana, saj bi se zakreditirala za minimalno 200.000 EUR in vsaj za 20 let. Tako sva se odločila, da greva postopoma. Najprej v nakup 3-sobnega stanovanja in pozneje, ali v nakup večjega stanovanje ali pa v gradnjo. Sedaj imava še 5 let do odplačila stanovanjskega kredita, potem pa bova najbrž kupila večje stanovanje, tega pa oddajala v najem. Moram pa povedati, da pri tem nimava nikakršne finančne pomoči od staršev, ampak sva za vse sama.

(odgovor članu K_a_t_i)
Neposredna povezava do sporočila: 92
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 11:51:51   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: bena
Moram pa povedati, da pri tem nimava nikakršne finančne pomoči od staršev, ampak sva za vse sama.

S skoraj 4000 eur neto sta lušno za vse sama.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu bena)
Neposredna povezava do sporočila: 93
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 12:21:09   
darja.mark
''Za življenje nam tako ostane 1500 EUR, pa moram reči, da se prebijamo iz meseca v mesec.''

Draga moja to ni prebijanje iz meseca v mesec, to je luksuz, vsaj zame pa verjamem da še za marsikatero tu gor. Mi2 z mojim imava skupaj plače okoli 1600, s tem da imava najemnino + stroški 600 eur, jaz imam kredit za šolo, moj kredit za avto, tu so še razne položnice kot je zavarovanje, telefon,...pol si lahko predstavljaš kako je nekaterim. Saj ne da tebi ne privoščim, samo za malo se mi zdi ko nekateri tako pojamrate da se preživljate z zneskom, ki ga nekateri dobimo v osnovi. Toliko kot vama ostane, imajo nekateri plače kar se pravi da odštej vse stroške, položnice, hrano,....koliko nam ostane - NIČ. poskusi si predstavljat kako bi se ti znašla na našem mestu - bi preživela? MISLIM DA NE. pa brez zamere. Samo primer ti dajem.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 94
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 13:38:43   
zlicka
Uffff...joj, kar zjokala bi se:) počutim se kot klošar:(

Midva oba skupaj zaslužima 1000€ neto, od tega 160 za kredit, ki sma ga najela za opremo in obnovo stanovanja na 5 let, leasing za avto z zavarovanjem 310, položnice za stanovanje 250,mastercard 250, in pika kartica 180. torej ostane nama za _:((((((

Pa še vsako leto nekak zmučkama za dopust, greva občasno na večerje, doma je hladilnik vedno poln..vsega. Oblečena tud nisma najslabše, trenirke in šprtni copati so tudi adidas..itd. Ne vem očitno čarama. Za vse ostalo je tu mastecard:)) in pika kartica:) he he

Pa pričakujema prvega otroka.....veliko ljudi živi kod mi2 in so srečni in zdravi. O takih za mene bajnih vsotah kot nekatere govorite, lahko le sanjam.

Privoščim vsaki od vas da ima vse kar si želi in še več. Ampak vprašanje če lahko s 1200€ kredita še preživita otroka......................


postala sem žalostna zelooooooooooooo.

pa lep dan!

(odgovor članu darja.mark)
Neposredna povezava do sporočila: 95
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 15:53:05   
bena
Verjemi, da si več kot zasluživa takšne plače. Nobenemu od naju v življenju ni bilo nič podarjeno, vse sva si morala priboriti sama. Ne mislite si, da ne vem kaj pomeni živeti v pomanjkanju. Pri nas doma smo do mojega 10. leta starosti živeli v na pol podirajoči se več kot 100 let stari kmečki hiši, brez kopalnice in WC. Čeprav je bila mama doma, je bila prej izjema, da me je doma čakalo kosilo, ko sem prišla iz šole, saj sta mama in babica vseskozi delali na polju in v hlevu, da so se lahko gradili hiša in hlevi. Že kar kmalu sem jima morala pomagati tudi sama in ko so moji vrstniki na vasi lahko šli na igrišče ali kam drugam, sem jaz morala pomagati v hlevi. Hvala bogu, da sem kolikor toliko brihtne glave, da sem šolo izdelovala brez težav. Pokonci me je držala samo misel, da če se bom šolala, bom lahko odšla z "grunta" v svet. Uspelo mi je ! Pa nikar si ne mislite, da sem imela kakšnega botra pri iskanju službe. Vzeti sem morala prvo ponujeno možnost, kjer sem kot pripravnica delala za majhen denar. Prav tako sem morala prenati zbadljivke starejših sodelavk, ki so se počutile ogrožene za svoje stolčke, ker so imele nižjo izobrazbo. Moja nadrejena je bila dobesedno "šolana budala", ki nimala pojma. Namesto nje sem delala jaz, sama pa si je pripisala vse zasluge. Pa kaj sem hotela. Stisnila sem zobe, samo da sem po končanem pripravništvo imela službo. K sreči sem čez dve leti in pol dobila drugo službo. Da sem danes kjer sem, je bilo potrebno veliko truda in borbe, da se pokazala svoje znanje in sposobnosti. Veliko je bilo nadur in dela doma preko vikenda. Prav tako državni izpit, ki mi je dobesedbo vzel pol leta življenja in še veliko več stresa. Pa tudi moja sedanja služba ni sanjska. To ni 8 ur dela, pač pa 10 ali več, veliko tudi ponoči in čez vikend. Je zelo stresno in tudi ko je konec delovnega dne, ni mogoče povsem odklopit, saj mi vsak dan ostane na vrh naložena pisalna miza dela, ki bi moralo biti narejeno vsaj že pred dvema dnevoma ali celo mesecem. Je pa res, da vse to lažje premagujem, ker imam svoje delo rada. Pa ne misliti, da sta otroka za to kaj prikrajšana. Eden od naju gre po njiju v vrtec, tako da sta po 4. uri vedno ali z mamo ali z atijem, ta drugi pa se potrudi priti domov vsaj do 6. ure, da še lahko počnemo kaj skupaj. Prav tako pa tudi sama opravljam vsa gospodinjska dela. Verjamem, da so najini prihodki resda dokaj visoki, vendar sem prepričana, da bi marsikdo, ki jamra, kako mu gre slabo, lahko živel prav tako kot mi, če bi le imel voljo in vztrajnost, da nekaj naredi iz sebe, ne pa samo da čaka, kaj mu bo dala država.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 96
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 16:08:28   
Kerensa*
Všeč mi je tvoja življenjska zgodba, Bena. user posted image

Moja je sicer čisto drugačna (ne bom je (spet) opisovala), ampak na tej temi se oglašam predvsem zato, ker imam popolnoma drugačno mišljenje od velike večine ostalih. Saj vem, da sem (med drugim tudi) zato za veliko večino čudna, ampak se s tem ne obremenjujem. Bistvo je, da sem jaz zadovoljna s svojim načinom življenja.

Ne razumem splošne slovenske miselnosti, da je enostavno treba imeti nepremičnino v lasti oz., v skrajnem primeru, da je treba nekaj od nekoga (ponavadi od staršev ali starih staršev) podedovati. Na RR (in drugje) vsakodnevno lahko beremo takšne in drugačne razmeroma težke zgodbe o tem, kaj vse se dogaja z družinami, ki so zaradi štirih sten in enega stropa zakreditirane za celo delovno dobo. Čemu? Ne razumem in četudi se trudim, ne dojamem.

Edini del tega "procesa", ki ga še delno razumem, da ta, da če vam ni bilo lahko v življenju (predvsem do polnoletnosti), potem pač želite, da vašim otrokom tega ne bi bilo potrebno prenašati. Ampak takoj, ko to kdo omeni, se jaz lahko spet vrnem na začetek - čemu mislite, da boste svojemu otroku preprečili ne vem kakšno trpljenje, če mu boste podarili nepremičnino? Vse, kar mu boste s tem dali, je prostor za bivanje. Nič ne rečem - to je veliko vredno, ampak skupaj s tem darilom mu boste dali tudi obveznosti davkov, vzdrževanja in, nenazadnje, probleme z dedovanjem.

Saj vaš otrok (verjetno) ne bo brezdomec, če mu ne boste zapustili hiše in/ali stanovanja. Veliko nas je, ki nismo ničesar podedovala (in tudi ne bomo), pa nismo na cesti. Za bivanje plačujemo enako (nekateri celo manj) - eni 500€ obroka kredita, drugi 500€ najemnine. Pri kreditu se takoj postavi "vprašanje" - enkrat bo tvoje. Ja in? Kaj pa bom imel od tega? Stroške. Spal bom pa v isti postelji in kuhal ob istem štedilniku. In gledal isto TV. user posted image

Tisti, ki res želijo pomagati svojim otrokom oz. jih "preskrbeti", bodo (po mojem mnenju) veliko več vlagali v vzgojo iznajdljivosti in v izobrazbo. Izobrazba še zdaleč ni bistvena za določen uspeh ali srečo v življenju, je pa, kakor mi je nekoč napisala Misek, čudovita odskočna deska. In od kod zamisel, da je pa vaše stanovanje tisto, kar si bo vaš otrok želel čez 15 ali 20 let? Morda od tam, od koder prihaja ideja, da dobri starši pač vedo, kaj je dobro za njihove otroke? Ne - vsak posameznik sam zase najbolje ve, kaj potrebuje, da je srečen. Nekdo si želi vagabund-way-of-life brez posebnih materialnih dobrin (pa četudi imajo njegovi starši milijone), nekomu pa tudi milijoni ne bi bili dovolj (težko otroštvo je velikokrat vzvod za kopičenje brez posebnega cilja - pač samo zato, da zdaj pa imaš, ker prej nisi imel).

Zato živim brez kreditov ali leasingov. Trenutno sicer nimam niti možnosti za to, ampak sem jo pa imela in v kratkem jo bom imela spet - pa je ne bom izkoristila. Z nepremičninskim kreditom se ne želim vezati za 20 let ali več (v LJ za kaj manj težko kaj kupiš, izven LJ pa ne grem - razen morda na Obalo, kjer so pa cene enake), niti ne želim, da moja otroka in moj partner nosijo to breme (zavarovanjem navkljub), če se meni kaj zgodi. Kar se samega bivanja tiče, sem ravno tako (lažem - celo bolj) srečna v najemu. Nimam čustvene navezanosti na beton.

In je tudi ne želim imeti... ker je svet prevelik za to, da se usidram na recimo 100-tih m2
.
user posted image

(odgovor članu bena)
Neposredna povezava do sporočila: 97
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 17:18:03   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: bena
Verjemi, da si več kot zasluživa takšne plače. Nobenemu od naju v življenju ni bilo nič podarjeno, vse sva si morala priboriti sama.

Ti povsem verjamem - sploh nisem hotela reči, da si jih ne zaslužita. In zelo malo je takih, ki jim za tako plačo ni treba trdo delati, tako da je tudi obremenjenost, o kateri govoriš, pri taki plači bolj ali manj samoumevna. Sama sem plačana dobesedno od tega, koliko naredim, tako da če hočem, lahko imam tudi tako plačo ali še višjo (preden sem imela otroke sem tudi imela še višjo) - pri meni recimo je pač odvisno od tega, kolikor časa sem pripravljena žrtvovati za delo in jaz recimo zlahka zaslužim 1000 eur, če delam povprečno slabe 4 ure na dan. Samo zbodel me je pač tisti komentar, da sta za vse sama in nimata pomoči staršev - ker pri takih plačah je dejansko sploh niti ne potrebujeta. Samo to, nič drugega nisem hotela reči s tem. user posted image

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 27.4.2010 17:24:54 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu bena)
Neposredna povezava do sporočila: 98
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 17:23:35   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*
Kar se samega bivanja tiče, sem ravno tako (lažem - celo bolj) srečna v najemu. Nimam čustvene navezanosti na beton.
In je tudi ne želim imeti... ker je svet prevelik za to, da se usidram na recimo 100-tih m2
.
user posted image

Tvoja miselnost ni ravno čisto taka, kot pišeš - verjamem, da ti ni za jemati stanovanjskega kredita, če boste kmalu podedovali stanovanje, poleg tega si pa na eni temi pisala, da bi radi poleg tega še 1 stanovanje kupili, da bi ga 1x dobil otrok, tako da 1x pišeš tako, drugič pa povsem drugače, tako da te je kar malo težko skužiti, kaj v resnici misliš. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 99
   RE: Kako živite z velikim kreditom za hišo
27.4.2010 17:33:29   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Tvoja miselnost ni ravno čisto taka, kot pišeš - verjamem, da ti ni za jemati stanovanjskega kredita, če boste kmalu podedovali stanovanje, poleg tega si pa na eni temi pisala, da bi radi poleg tega še 1 stanovanje kupili, da bi ga 1x dobil otrok, tako da 1x pišeš tako, drugič pa povsem drugače, tako da te je kar malo težko skužiti, kaj v resnici misliš. user posted image

Težko razumeti? Kakor vzameš... kakor za koga.
Jaz osebno ne bom podedovala ničesar. Podedoval bo moj g. Mož. Zame je to zelo velika razlika.
Želja kupiti stanovanje obstaja, vendar ne za vsako ceno in še najmanj za 20 in več letni kredit. Imam pa že dovolj velikega otroka (13-letnika), da lahko o določenih stvareh izrazi svoje mnenje. Večina mamic tukaj ima krepko mlajše otroke, a kljub temu pišejo v njihovem imenu (česar načeloma ne smatram za slabo - morda kvečjemu za naivno). Čemu torej želja po nakupu? Še zdaleč ne zato, da bi potem v tistem stanovanju ostala do smrti, temveč iz enega čisto... hinavskega razloga, o katerem pa na RR zagotovo ne bom pisala.
Besede ne morejo biti v vseh postih enake, ampak bistvo pa je enako - če mi stanovanje za bivanje (kar bo npr. stanovanje, ki ga bo podedoval g. Mož) "pade z neba", potem se bom seveda vselila vanj. Kupila zase pa ga 99%-no ne bom (1% vedno, pri vsem, pustim za rezervo). Ker ga ne potrebujem. Tistih 200.000€ raje vložim v nekaj za dušo, kot pa v... posteljo za čas, ko bom v penziji (torej tisti čas, katerega sploh ne bom dočakala).

Če že, potem bi, če bi zadela sedmico na Lotu, kupila nekaj stanovanj izključno zato, da bi jih oddajala in od tega živela. Po svoje. Ne-zaprta med stene doma ali službe.
user posted image

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 100
Stran:   <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Tudi tako lahko zanosite, čeprav tega nist...
Nosečnost vas lahko doleti tudi na načine, na katere niti pomislili niste, recimo z analnim spolnim odnosom, odnosom v v...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?