|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Biološki odpadki
4.7.2011 23:44:50   
nananaja
Veste kaj, meni pa je ločevanje odpadkov že skoraj prirojeno. Ker sem iz vasi, dolgo nismo imeli organiziranega odvažanja niti navadnih odpadkov, smo pa vseeno ločevali. Zbirali smo biološke odpadke, papir smo kurili v peč, ostalo pa kopičili in ob redkih priložnostih oddali v kontejnar v vasi, sicer pa odvažali v oddaljene kontejnerje.
Meni se zdi to, da mora danes imeti vsaka hiša urejen odvoz odpadkov, luksuz, ki ga mi dolgo nismo imeli.
Sicer pa imam kanto za biološke odpadke v kuhinji pod pultom, v njej je vedno biološko razgradljiva vrečka, ker je tako kanto lažje pomiti. Smrad se ne razvije tako hitro, pa ne odnašamo redno na dva dni.

(odgovor članu Doll)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 7:07:29   
LoCa
v lj je že ful let ločevanje odpadkov in kot pravi pikica, je največ embalaže.

vrečke za organske odpadke pa tudi niso tolko drage, da bi zaradi njih človek bankrotiral (js kupujem v dm, take bolj male) in imam v kantici na balkonu. je pa res, da moraš redno odnašat, ker sem doživela lani poleti, da so se (gigantski) črvi zaredili user posted image . razmišljam o nakupu organkota, če ima katera izkušnje??

no pa še to: nikar ne v kanto metat plastičnih vrečk, to je pri nas za ene kar stalna praksa, ker očitno v njih zbirajo organske odpadke in s0 očitno leni ko f''u''k''s ker se jim niti ven ne da smeti strest in vrečko v sosednji zabojnik vržt.

< Sporočilo je popravil LoCa -- 5.7.2011 7:08:22 >

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 9:56:11   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Felicita

IZVIRNO SPOROČILO: Saša27

Doll, saj tega se zavedam, da lahko kazujejo mene, ampak javna podjetja pa res ne verjamem, da bodo kaznovali. Drugače pa se še vedno ne javljajo.
Sama sem sicer začela (v petek) z ločenim zbiranjem, vendar sem danes, ko pobirajo "zelene" kante še vedno oddala neločeno. V bodoče bom pa v eno vrečko dala biološke in jih postavila zraven kante, pa naj naredijo kar hočejo, moj del je opravljen. Rumene kante (emabalaža,...) pa že imamo kar nekaj časa.


u bistvu, če ti komunalno podjetje ni priskrbelo smetnjaka, ne morejo/smejo kaznovat tebe, kaznujejo pa lahko komunalno podjetje. kako bo sicer to potekalo ne vem, ker npr v naši vasi, kjer je tko od oka 1000 gospodinjstev nima nobeno rjave kante.
tko da pri nas še ne ločujemo, ker pač nimamo kaj in kam. pa sam nej proba mi kak inšpektor zatežit, bo pojedu vse odpadke, ne sam bioloških.

p.s.: če boš dala odpadke zraven kante jih ne bodo odpeljal. če so zraven, morejo bit v kupljeni vreči komunalnega podjetja oz. morajo bit pod pokrovom smetnjaka. Vsaj Snaga tko dela, iz lastnih izkušenj.



Mene pa zdaj nekaj zanima pri teh bioloških odpadkih.....

Pred letom dni ali več, smo dobili domov vprašalnik, kjer smo označili, da ne kompostiramo in da nam bo komunalno podjetje priskrbelo kanto za biološke odpadke in da bomo to plačali.....

Kante seveda še ni.......in me zdaj zanima, a jo dobi vsaka hiša ali pa bo zgolj na ekološkem otoku......user posted image  ker jaz imam do prvega ekološkega otoka kilometer.....in plastenke še nekako znosim tja....pomije pa ne mislim en kilometer vlačit peš ali pa voziti po avtu.......

Na straneh našega komunalnega podjetja pa so samo pamfleti, kako je po 1.7. vsako gospodinjstvo SAMO odgovorno za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov......

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 10:51:33   
Vijoličarka
IZVIRNO SPOROČILO: LoCa

vrečke za organske odpadke pa tudi niso tolko drage, da bi zaradi njih človek bankrotiral (js kupujem v dm, take bolj male)


LoCa, ali lahko poveš, kako se te vrečke imenujejo in približno na katerem oddelku se nahajajo?  Tudi če so male, pri nas tega ni veliko - kakšni olupki in kar ostane od čiščenja zelenjave. Pa če ti ni odveč povedati tudi, kakšno kantico imaš.

Doslej si tega še nisem organizirala. Če je bilo tega veliko, sem kar direktno nesla v zabojnik za biološke odpadke, ampak žal je ta pri nas v naselju velikokrat čisto poln, sploh ko ljudje kosijo travo in obrezujejo drevesa.

Trenutno se doma pogajam za dvoprekatni smetnjak. En prekat naj bi bil za biološke odpadke, drugi pa za preostale smeti. Steklo in papir ločujemo že od pamtiveka oziroma odkar so se v Ljubljani pojavili prvi zabojniki za steklo, ostalo embalažo pa od takrat, ko so se pojavili za to ustrezni zabojniki. Tudi nevarne odpadke zbiramo posebej (laki, barve, baterije, sprayi..., zdravila...) in mož jih nekje dvakrat na leto odpelje na deponijo. Samo tile biološki odpadki mi ne kako ne 'zalaufajo' organizirano. Ampak bo tudi to.

Še eno vprašanje, ko se že ravno o tem pogovarjamo. Glede olupkov citrusov, torej pomaranč, limon etc. Moj mož je prepričan, da se to ne sme metati med biološke odpadke, ker je so te lupine impregnirane z vsemi mogočimi kemikalijami. Sumljive so mu tudi banane. Po drugi strani naj bi bili citrusi koristni, ker se tako odpadki hitreje razgradijo...

Skratka, to vprašanje me muči. Ker res ne bi rada počela neumnosti. Npr. če odvržeš biološke odpadke v zabojnik v navadni vreči, si naredil več škode, kot koristi. Oziroma škodo delaš, če mečeš v katerikoli zabojnik stvari, ki ne sodijo notri.



_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu LoCa)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 10:57:27   
Vijoličarka
Liliana, kolikor sem sama na hitro ujela po TV, je dolžnost in odgovornost tvojega komunalnega podjetja, da ti priskrbi ustrezen zabojnik, kamor boš lahko odlagala biološke odpadke. (in 1 km stran od bivališča se po moji logiki ne ne smatra za 'ustrezno').

V primeru, da ti inšpektor najde biološke odpadke v tvojem zabojniku za navadne smeti, zabojnika za biološke odpadke pa nimaš na voljo, kazni ne boš plačala ti, ampak tvoje komunalno podjetje.

Kolikor sem videla, so se komunalna podjetja po Sloveniji te zadeve lotila precej različno. Nekje so poleg zabojnikov delili še kantice za zbiranje + dve rolici biorazgradljivih vrečk, no, pri vas žal so vam očitno poslali samo pamflete.

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 12:33:48   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Liliana, kolikor sem sama na hitro ujela po TV, je dolžnost in odgovornost tvojega komunalnega podjetja, da ti priskrbi ustrezen zabojnik, kamor boš lahko odlagala biološke odpadke. (in 1 km stran od bivališča se po moji logiki ne ne smatra za 'ustrezno').

V primeru, da ti inšpektor najde biološke odpadke v tvojem zabojniku za navadne smeti, zabojnika za biološke odpadke pa nimaš na voljo, kazni ne boš plačala ti, ampak tvoje komunalno podjetje.

Kolikor sem videla, so se komunalna podjetja po Sloveniji te zadeve lotila precej različno. Nekje so poleg zabojnikov delili še kantice za zbiranje + dve rolici biorazgradljivih vrečk, no, pri vas žal so vam očitno poslali samo pamflete.


Sem klicala zdaj na naše komunalno podjetje, da slišim kaj pravijo.....in odgovor je bil, da moramo sami kompostirati oz. da se moramo sami znajti, naj nosimo k sosedu......user posted image  

Tako neuradno sem izvedela, seveda ne s strani komunale, da zabojnikov primanjkuje oz. da jih ni......ker tudi v sobški občini mestna občina ima to urejeno, primestne vasi v tej občini pa ne......user posted image

Na ekoloških otokih pri nas ni tega zabojnika, naša občina pa še ni sprejela odloka (komunala seveda krivi občino), no potem je pa gospa le še dodala, da so cene zamrznjene in da se ne morejo z občinami dogovoriti........

Tako, da jaz bom delala tako kot delam zdaj......meni se pa res ni potrebno znajti, če sem se že nekoč opredelila za zabojnik oni pa mi ga niso dali, ker se komunala in občina nista sposobni zmeniti oz. so naročili premalo kontejnerjev.......

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 13:07:19   
mika
Še eno vprašanje, ko se že ravno o tem pogovarjamo. Glede olupkov citrusov, torej pomaranč, limon etc. Moj mož je prepričan, da se to ne sme metati med biološke odpadke, ker je so te lupine impregnirane z vsemi mogočimi kemikalijami. Sumljive so mu tudi banane. Po drugi strani naj bi bili citrusi koristni, ker se tako odpadki hitreje razgradijo...


Ko smo kupili vrtni kompostnik, je pri navodilih kompostiranja pisalo, da citrusi in banane ne sodijo v kompost. Sem pa še enkrat pogledala na netu, pa ponekod citrusov in banan ne omenjajo, drugi pa. Razloga zakaj ne, nisem našla.

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 13:11:18   
Vijoličarka
Iliana, odgovor tvojega komunalnega podjetja je tipičen. Njihova naloga je, da to uredijo, kakor vedo in znajo. Zato pa so tam. Če imajo probleme, jih morajo reševati po inštancah ''navzgor'' ali na svoji ravni, ne pa prenašati svoje odgovornosti na pleča potrošnikov.

< Sporočilo je popravil Vijoličarka -- 5.7.2011 13:12:10 >


_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 13:11:58   
mika
primestne vasi v tej občini pa ne......


najbrž zato, ker predvidevajo, da imajo ljudje vrtove, s tem tud kompostnike in se jim zabojnikov ne splača nabavit.

Mi smo dobili vprašalnik, kako smo z biološkimi odpadki ravnali do sedaj in kakšen namen imamo vbodoče (kompostnik ali zabojnik) in predvidevam, da bodo zabojnike dostavljali na podlagi vprašalnika, ki ga moramo poslat do konca tedna.



< Sporočilo je popravil mika -- 5.7.2011 13:13:52 >

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 13:19:20   
Vijoličarka
Hvala, mika. Sama sem našla tole:

http://www.lep-planet.si/2011/03/najpogostejse-zmote-pri-locevanju-odpadkov-2-del/


Po teh navedbah naj citrusi in banane ne bi bili problem. Ampak moj mož nekako še ni prepričan. Sama priznam, da se mi zdi oboje logično. Tako pomoč citrusov pri razgrajanju, kakor tudi možev pomislek, ker so lupine strašno 'impregnirane'.

Mimogrede, zanimivo se mi zdi, ker imam od nekje v glavi, da celofan pa ni za v zabojnik z embalažo, tukaj pa trdijo drugače. 

user posted image

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 13:21:41   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: mika

primestne vasi v tej občini pa ne......


najbrž zato, ker predvidevajo, da imajo ljudje vrtove, s tem tud kompostnike in se jim zabojnikov ne splača nabavit.

Mi smo dobili vprašalnik, kako smo z biološkimi odpadki ravnali do sedaj in kakšen namen imamo vbodoče (kompostnik ali zabojnik) in predvidevam, da bodo zabojnike dostavljali na podlagi vprašalnika, ki ga moramo poslat do konca tedna.




Pri nas je naše komunalno podjetje tak vprašalnik razposlalo že pred letom dni....in ima že lep čas vse odgovore, tako da nimajo kaj za predvidevat ampak imajo vse črno na belem.......

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 15:48:24   
Doll
Opazila sem,da ima vsaka občina drugačno ločevanje odpadkov, tako da poglejte na internetni strani od vaše komunale. Se ne ločijo enako pri vseh user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 16:43:20   
Felicita
IZVIRNO SPOROČILO: mika

Še eno vprašanje, ko se že ravno o tem pogovarjamo. Glede olupkov citrusov, torej pomaranč, limon etc. Moj mož je prepričan, da se to ne sme metati med biološke odpadke, ker je so te lupine impregnirane z vsemi mogočimi kemikalijami. Sumljive so mu tudi banane. Po drugi strani naj bi bili citrusi koristni, ker se tako odpadki hitreje razgradijo...


Ko smo kupili vrtni kompostnik, je pri navodilih kompostiranja pisalo, da citrusi in banane ne sodijo v kompost. Sem pa še enkrat pogledala na netu, pa ponekod citrusov in banan ne omenjajo, drugi pa. Razloga zakaj ne, nisem našla.


ena razlaga - ker so ti sadeži vedno močno površinsko obdelani (pesticidi, voski), ki (lahko) škodujejo ekosistemu komposta do te mere da le-ta 'neha delat'; druga razlaga - podobno kot nedomače sadje, če ga odvržeš v naravo rabi precej dlje časa za razgradnjo v naših vremenskih razmerah kot bi jih npr tam od kjer je, tako v kompostu potrebuje precej precej dlje časa za predelavo + sam proces razrgradnje je drugačen.

drugač so mel menda zanč v leclercu nek zabojnik, kamor notri mečeš smeti in po 45 dneh ven prst dobiš, kr tko na pultu. in menda stane 50€; kok je pa efektivno pa ne vem user posted image

sicer pa ja, to ločevanje je od podjetja do podjetja različno, en tak primer so npr živalski iztrebki in stelja; pri nas to npr ne gre v biološke ampak v črne kante.


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 17:24:49   
lukec
 
IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

Veste kaj, meni pa je ločevanje odpadkov že skoraj prirojeno. Ker sem iz vasi, dolgo nismo imeli organiziranega odvažanja niti navadnih odpadkov, smo pa vseeno ločevali. Zbirali smo biološke odpadke, papir smo kurili v peč, ostalo pa kopičili in ob redkih priložnostih oddali v kontejnar v vasi, sicer pa odvažali v oddaljene kontejnerje.
Meni se zdi to, da mora danes imeti vsaka hiša urejen odvoz odpadkov, luksuz, ki ga mi dolgo nismo imeli.
Sicer pa imam kanto za biološke odpadke v kuhinji pod pultom, v njej je vedno biološko razgradljiva vrečka, ker je tako kanto lažje pomiti. Smrad se ne razvije tako hitro, pa ne odnašamo redno na dva dni.

user posted image

_____________________________

Meni nebö odprto se zdi,
kadar se v tvoje ozrem oči,
kadar prijazno nasmejaš se,
kar sem prestala, pozabljeno je.
(F. Prešeren)

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 17:59:22   
ly117
Mi imamo tale koš.
http://www.merkur.si/gospodinjstvo/ciscenje/kosi-za-odpadke/kos-7l-kvadraten-1334841.html

Služi nam že dobro leto. Sprva sem imela tudi te bio vrečke, sam so tanke in se hitro strgajo. Zdaj pač dam navadno vrečko not in ko odnesem bio odpatke vsiplem ven, vrečko pa v ostale odpatke.


_____________________________

Življenje je kratko, delaj, kot da je prvi dan in živi, kot da je zadnji.

"Življenje je lepo, drobni prekrški ga sem in tja naredijo še lepšega..."

(odgovor članu lukec)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 18:56:42   
LoCa
Vijoličarka, vrečke so profissimo biofolien-mullbeutel 10 litrov, oddelek je pa tam, kjer so čistila pa te zadeve.

(odgovor članu ly117)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:09:00   
ronja
V košu za organske odpadke - imava dva navadna koša za smeti: enega za embalažo in enega za organske odpadke, pa vrečo za papir na steni. Stekla imamo tako malo, da tisto posebej neseva dol.

Če imaš navadno kanto s pokrovom, potem ne bo neke hude panike, saj vsakih par dni se itak nabere dovolj, da neseš dol (vsaj nam, pojemo veliko sadja in zelenjave, kjer je precej odpada - pač olupki, itd... Res pa je, da ne pojemo veliko mesa, tako da v bistvu nima kaj prav zelo smrdet - olupki ne smrdijo, vsaj ne v par dneh. Če jemo ribe, pa lubi odnese tisti dan dol, da ne smrdi vse po ribah še par dni. Smo pa na južni strani in je tudi fino toplo pri nasuser posted image . Jajčne lupine shranjujeva posebej v papirnati vreči, da se ne usmradijo, ampak posušijo, ker jih dajemo na kompost oz. v zemljo, da ima dovolj kalcija.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Ayolinca)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:16:10   
ronja
Ko smo kupili vrtni kompostnik, je pri navodilih kompostiranja pisalo, da citrusi in banane ne sodijo v kompost. Sem pa še enkrat pogledala na netu, pa ponekod citrusov in banan ne omenjajo, drugi pa. Razloga zakaj ne, nisem našla.

Verjetno zato, ker so fejst špricani. Midva odpadke "bio" zelenjave dajeva posebej in ta gre na taščin kompost, ostalo pa v organske smeti, ker te itak niso za kompost za živila, ampak samo za rože in tako.

vijoličarka, v naši zloženki od snage tudi piše, da celofana ne smeš dat v embalažo, vso ostalo plastiko pa (razen pohištva, igrač...)


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:32:35   
betty.ford
vrečko pa v navadne smeti


pvc vrečke v rumene smetnjake (embalaža)?

papirnate (tiste rjave) bi lahko šle med biološke?

barvane papirnate pa v modre smetnjake (papir)?

prav razmišljam? popravite me, če ne. user posted image

drugače pa: pvc posoda, ki je včasih služila shranjevanju pralnega praška, s tesnilnim pokrovom, odlično služi za shranjevanje bioloških odpadkov - ko se nabere, vržemo v kanto z biološkimi odpadki.

(odgovor članu Najaa)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:46:53   
Vijoličarka
LoCa, hvala, bom pošnofala, ko bom naslednjič v DM-ju. Da je to Profissimo znamka, je zame zelo uporaben podatek. Super. Zdaj moram najti samo še primeren koš.

Ronja, hvala. Zdaj smo vsaj razčistili, da olupke citrusov in banan lahko dajem v organske odpadke, ki jih odvaža Snaga. Hišni gospodar zdaj 'grozi', da bo nabavil kompostnik, kar po vseh zbranih informacijah pomeni, da bo treba dvojno ločevati biološke odpadke... hja, bomo videli. Za začetek bi se jaz raje samo na tele rjave snagine zabojnike navadila, ali pa naj gospod agrumojedec in bananojedec (ki niti ni ne vem kako navdušen za vrt) lepo sam nosi na več koncev in to redno. user posted image

Tole s celofanom je res hecno. Ja, točno, si me spomnila. Navodila od Snage so bila, kar se celofana tiče. Ampak na lepplanet.com, (link nekje zgoraj), pa pravijo, da gre celofan med embalažo. Vragsigavedi. user posted image

Res bi bila vesela, če bi se tile strokovnjaki zedinili med sabo. Sama bi rada delala pravilno, ker mi je čisto jasno, da nepravilno sortirani odpadki povzročijo več škode, kot koristi.

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:52:43   
ronja
Hišni gospodar zdaj 'grozi', da bo nabavil kompostnik, kar po vseh zbranih informacijah pomeni, da bo treba dvojno ločevati biološke odpadke...

Wellcome to the clubuser posted image . Res pa je, da moj najljubši vrtoljubec sam nosi odpadke v smeti - in tudi na mamin kompost - samo za to zadnje ga je pa res treba vedno spomnit in se zgodi, da kdaj kako vrečko nekam dolgo fura z avtom gor pa doluser posted image . POtem pa gledam, kaj to smrdiuser posted image . No, saj zdaj je ful previden - verjetno ker ve, da bi avto pobruhala, če se bo preveč zezaluser posted image .


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:54:24   
Vijoličarka
betty.ford, hvala za namig. Problem je samo v tem, da nikoli nisem imela posode za pralni prašek. user posted image   No, v glavi mi v osnovi še vedno špila dvoprekatni smetnjak, samo najti je treba takega, ki mi bo sedel v srce. Kakšnega problema s smrdenjem se sploh ne bojim, ker gre v glavnem za olupke in sem ter tja kakšne jajčne lupine.

Kar se tiče papirja, imaš načeloma prav. Dodala bi samo še opozorilo, za katerega, po pravici povedano, ne vem, če je zveličavno (spet nekje ujela), da če je papir ali karton umazan od hrane (olja itd...) potem ne sme med papir.

_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 21:58:30   
ronja
Sama bi rada delala pravilno, ker mi je čisto jasno, da nepravilno sortirani odpadki povzročijo več škode, kot koristi.

Embalažo itak vso presortirajo, ker so plastike različne in jih je treba ločit. Tako da v naši zloženki celo piše: vse, kar prinesete iz trgovine (embalaža) je za v embalažo. Če bo kaj narobe, bomo sortirali. Je pa treba pazit pri papirju, da ne daješ not umazanega papirja, sploh ne umazanega od olja - to pa res naredi štalo. Tudi v steklo ni fajn dajat druge svinjarije. Edino pomivam pa ne ničesar - ne splahujem lončkov, nič. Itak vse postrgamouser posted image .

Jaz se držim snaginih navodil, ker pač oni sortirajo naše odpadke. Sva pa ravno danes imeli z neuradno svakinjo (kako rečeš bratovi punci, ki je tok resna, da veš, da se bosta nekoč poročila in jo obravnavaš kot da bi bila poročena?) debato o tem, kam gre keramika - namreč snaga pravi, da med navadne odpadke, čeprav daješ med kompost tudi kamenje in je to ok za kompost - bi morala bit tudi keramika ok... No, razbit krožnik sem potem vseeno dala med navadne odpadke, ker pač tako pravi snaga in oni moje smet brskajo... Mam pa njihovo zloženko v kuhinji na vidnem mestu in če kaj nisem ziher, pogledam.

Strokovnjaki imajo vsak svoje poglede, kar je tudi prav - saj imajo različne informacije... Samo včasih je malo nerodno krmilit vmes. So pa tu še kar enostni, če poškiliš na temo o Križnarju in Šerugi - tam imaš precej večja nesoglasja...


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 22:01:06   
ronja
če je papir ali karton umazan od hrane (olja itd...) potem ne sme med papir.

Ne, tak gre med organske odpadke - navodila snage. Tje grejo tudi papirnate brisačke, posmrkani robčki, umazane paprinate vrečke od sadja in zelenjave...
Čiste papirnate vrečke grejo lahko vse med papir.

Vse plastične vrečke grejo v embalažo, razen tistih, kjer piše, da so biološko razgradljive in so za biološke odpadke - samo te so tako tenke, da pri nama ne držijo nič in jih ne uporabljava. So papirnate boljše.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Vijoličarka)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Biološki odpadki
5.7.2011 22:26:43   
Vijoličarka
Ronja, temo o Križnarju spremljam in poznam tista vprašanja. Žal pa ne tudi odgovorov. Vsaj ne univerzalnih. Imam samo svoje lastne.

No, kar se embalaže tiče, sama vse splahujem. Saj se tudi pri nas precej postrga, ampak ne do konca. Imam precej globoko korito in vse te posodice in lončke lepo zložim po dnu. Ker med kuhanjem dosti sproti na roke pomivam, se hkrati splaknejo še ti lončki. Ne seveda toliko, da bi človek jedel iz njih, ampak dovolj, da nič ne smrdi v zaboju za embalažo, ki ga hišni gospodar odpelje, ko se mu zdi vreme pravo. user posted image

Hvala za tole razmišljanje. Se bom tudi jaz držala navodil Snage, kar se tega nesrečnega celofana tiče, ker so oni tisti, ki sortirajo moje odpadke. Dober kriterij in čisto logičen, a kdo ve zakaj, mi ni prišel na misel.

Keramika najbrž ni kamenje, ampak je obdelano kamenje, najbrž je tudi precej dodatkov zraven in ne le žagan kaolin. Sploh tisti arcopal in luminarc (upam, da sem prav napisala) krožniki, ki so nekakšno na pol keramično steklo.  No, tole je čisto laično razglabljanje.


_____________________________

When you stand before God, you cannot say "but I was told by others to do thus" or that "virtue was not convenient at the time."

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?