|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Razvojni mejniki

Odnos do vrstnikov
Otrok je rad v družbi svojih najbližjih in je vesel, če se mu pridružite pri igri, ne zna se pa še igrati z drugimi otroci. Enajstmesečni otroci se lahko igrajo drug ob drugem, a še vedno se bo igral vsak zase. To pa ne pomeni, da ne more priti do prepirov. Otrok namreč še ne razume, da ne more imeti igrače, s katero se igra drug otrok, ne zna še deliti stvari. Osredotočen je namreč nase in na svoje želje in potrebe, ne zna se še vživeti v občutke drugih ljudi.

Motorika rok
Pa poglejmo še, kaj zdaj že zmorejo drobne ročice. Držanje žlice je pravi izziv, pustite mu trenirati, čeprav bo več hrane končalo na oblačilih in na pohištvu ter na tleh kot pa v ustih. Čeprav prijema žlico (in druge predmete) z obema rokama, se že kaže dominantnost ene (ponavadi desne) roke. Z malo pomoči zna že lepo piti iz skodelice, pomaga pri oblačenju, zna pomahati pa-pa.

Že stojim
Večina otrok lahko samostojno stoji za nekaj sekund pri 11 do 12 mesecih starosti (problem je v ravnotežju), večina shodi pri 12 do 15 mesecih, ob tem imajo roke zaradi lovljenja ravnotežja še dvignjene. Hojo z izmeničnimi gibi rok in nog večina obvlada v drugi polovici drugega leta. Kot vidite, je skrb, če vaš otrok še ni shodil, popolnoma odveč.
Je pa otrok med hojo ob opori vedno bolj samozavesten, zato se že upa nekoliko bolj oddaljiti od opore, sčasoma prestopa tako, da se opore drži le še z eno roko (predvsem si pomaga pri ravnotežju), naposled pa – kar tako željno pričakujete – se spusti in zakoraka svoje prve korake popolnoma samostojno. Za otrokovo »telovadbo« vam torej v tem času ni potrebno posebej skrbeti, saj je tako navdušen nad samostojnim premikanjem po prostoru, da preživi večino časa v gibanju. Se pa potrudite vsak dan (če je primerno vreme) najti čas za različne aktivnosti na svežem zraku. Lahko se igrata na trati pred hišo ali v parku, vesel bo tudi igre v peskovniku ali v bazenčku. 
Govor
Okoli prvega leta otrok izgovori prve prave besede (najpogosteje mama, ata, avto, imena živali, kruh in druga hrana), prepozna in razume pa jih že veliko več (v povprečju med dvajset in petdeset). Odzove se na preprosta navodila, še posebej, če so povezana z gestami (na primer pridi k mamici, daj pa-pa, …).
Do konca prvega leta se razvijejo samoglasniški glasovi in soglasniški glasovi za P, B, M, N, J, T, D, G in V. Ostali soglasniški glasovi se razvijejo kasneje, pri večini do petega leta.
Nikar ne primerjajte govora svojega otroka z vrstniki, med posameznimi otroci so v razvoju govora namreč lahko zelo velike razlike.

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Prehrana
Zdravje in nega
Spanje
Dobro je vedeti
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?