|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Mami v 11. tednu



Če zdravo jeste in si ne privoščite preveč nezdravih priboljškov, se ne obremenjujte s številko, ki se izpiše na tehtnici. Če pa že govorimo o povprečju: povprečna nosečnica v prvem trimesečju vsak mesec pridobi od polovice do enega kilograma.

In za konec le še nasvet: nikar ne poslušajte babjih čenč, ki vas bodo skušale prepričati, da mora nosečnica jesti za dva! Res je, da bodoče mamice potrebujejo nekaj več kalorij, vendar le 300 do 500 dnevno! To pa ni tako veliko, kot se sliši. Energijsko vrednost posameznih živil si lahko izračunate sami. Maternica je zdaj velika kot majhna grenivka. Pri večini bodočih mamic se počutje izboljšuje, slabosti je vse manj in manj, tudi utrujenost bo počasi izzvenela. Žal pa to ne velja za vse nosečnice, pri nekaterih bodo žal slabosti stalni sopotnik nosečnosti.

Med 11. in 14. tednom nosečnosti se lahko odločite za  ultrazvočni presejalni test za odkrivanje nepravilnega kromosomskega razvoja ploda z merjenjem nuhalne svetline. To je temeljni in svetovno priznani, z dokazi podprt pregled za odkrivanje trisomije 21, 18 in 13 ter večjih razvojnih napak. Ginekolog, ki za opravljanje te preiskave potrebuje posebno tujo licenco, s pomočjo ultrazvočne preiskave določa, ali obstaja povečano tveganje, da se rodi otrok s kromosomsko nepravilnostjo. Zelo natančno izmeri nuhalno svetlino – širino špranje med kožo na vratu in mehkimi deli, ki pokrivajo vratno hrbtenico ploda. Posebno pozornost posveti obrazu in nosni kosti: če je le-ta v tem tednu nosečnosti pri plodu vidna, je to zelo dober znak, da je plodov kromosomski razvoj normalen. Nato pregleda tudi plodovo telo po posemeznih delih in odkriva različne razvojne nepravilnosti. Takrat tudi dokončno potrdi ali na novo določi predvideni datum poroda in trajanje nosečnosti. 

Nuhalna svetlina je povečana pri 80 % plodov, ki imajo Downov sindrom oziroma trisomijo 21.

Rezultat preiskave je izražen v razmerju 1 : X in če je tveganje za rojstvo otroka s kromosomsko napako 1 : 300 ali več, bodoči mamici priporočijo posvet z izbranim ginekologom o nadaljnjih diagnostičnih postopkih. 

Zdravstvena zavarovalnica te preiskave žal ne uvršča med preiskave, ki bi jih krila iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Nosečnice, ki so mlajše od 35. let, bodo morale pregled plačati same. Med 35. in 37. letom starosti je pregled z odvzemom materine krvi za dvojni hormonski test, ki ga kombinirajo z nuhalno svetlino za večjo zanesljivost izvida, vključen v program perinatalne oskrbe in tako brezplačen, od 37. leta dalje pa lahko nosečnica zaradi večjega tveganja za kromosomsko nepravilnost ploda izbira med presejalnim testom ali invazivnima preiskavama: biopsijo horionskih resic ali amniocentezo. Ti dve sta stoodstotni, torej z gotovostjo potrdita plodove kromosome oz. njegove napake, a nosita tveganje za splav. Biopsijo delčka posteljice oz. horionskih resic naredijo v 13. tednu, amniocentezo - odvzem plodove vode s tanko iglo skozi trebuh nosečnice pa v 16. tednu. Dokončen izvid sledi v 2,5 tednih. O preiskavi lahko poklepetate tudi na forumu.

NASVET: Bodoče mamice kar požirajo informacije o nosečnosti, berejo knjige, revije, brskajo po internetu. Lahko rečemo, da so včasih še preveč informirane in zlahka zavedene. Zaradi silne želje po poznavanju nosečnosti želijo vedeti vse in še mnogo več, zaradi česar se obremenjuje z zadevami, ki sploh niso tako pomembne. Naš nasvet je torej, obdržite kritično mero do najdenih informacij in zavedajte se, da internetni forumi, na katerih se zbirajo bodoče mamice, ne morejo nadomestiti strokovnih nasvetov. Sodelovanje na forumih je sicer nadvse prijetno in kratkočasno opravilo, dokler se zavedate, da klepetate z mamicami, ne pa ginekologi in drugimi strokovnjaki. Morda je prav zdaj pravi trenutek, da skočite na forum.


Preberite še


>>  Plod v 11. tednu
>>  Očka v 11. tednu




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?