|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Slab odnos med staršema po ločitvi
Oznake: ločitev,starša. zakon,otroci


Spoštovani,
po ločitvi je postal odnos z bivšim partnerjem neverjetno konflikten. Komunikacija ni mogoča na nobenem nivoju - enostavno nimam sogovornika. Po več kot leto dni trajajoči "vojni", izsiljevanju, grožnjah in tudi fizičnih napadih je oče sedaj svojo jezo preusmeril na najino punčko (3,5 let). Obremenuje jo s težavami, ki jih ima z mano, manipulira z njo, govori ji, da sem hudobna, da je nimam rada, ker sem razdrla družino, prepričuje jo, naj pride živet pri njemu... Trenutki, ko jo po stiku prevzamem, so včasih zelo stresni in boleči (predvsem zame in zanjo, on za situacijo krivi mene), ker bi hčerka rada ostala pri očetu, jaz sem pa "nesramna", ker tega ne dovolim - vsaj tako jo je uspel prepričati. Naj omenim, da so stiki urejeni z odločbo sodišča, ki se je drživa. Večinoma jo nato preostanek dneva tolažim, njega pa zagovarjam, da tako govori ker je žalosten oz. jezen in ker jo ima rad in jo pogreša.
Ne vem.kaj naj rečem ali naredim, da jo zaščitim, potolažim, pomirim in ji pomagam najti pot iz stiske, v kateri se je očitno znašla. O stiku z očetom hčerka ne govori in niti ne silim vanjo. Razen tega, da ponoči in pri popoldanskem počitku ponovno moči posteljo, je hčerkica razigrana, vesela, komunikativna, samostojna in samozavestna (tudi vzgojiteljice v vrtcu ne opažajo posebnosti v vedenju). Imava lep, ljubeč odnos.
Želela bi ohraniti njeno brezskrbno otroštvo, njen smeh in zaupanje vame... Vsak nasvet bi mi prav prišel ...
Vnaprej hvala za vsako modrost, ki jo utegnete zapisati.
Z lepimi pozdravi,
zaskrbljena mamica




ODGOVOR:
mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka | 3.1.2012

Pozdravljeni! Vsaka ločitev ali razveza je težka izkušnja ne glede na okoliščine, saj poseže v odnose in posameznikov ustaljeni način življenja. Ločitev je prelomnica, ki prinese veliko sprememb v odnos in družino. Pomeni konec partnerskega odnosa, ne pa tudi starševskega, če so v družini otroci. Z vašim nekdanjim partnerjem nimate več partnerskega odnosa, vedno pa boste imeli starševski odnos, ker ste starši vaši hčerkici. Zaradi tega odnosa in vaše hčerkice bi bilo najbolje, če bi bilo mogoče pri vzgoji sodelovati. Žal se velikokrat zgodi, da se odnosi z ločitvijo zapletejo, stiki postanejo stresni in naporni, komunikacija otežena. Vzroki za to so različni, najpogosteje pa je v ozadju bolečina, ki izhaja še iz partnerskega odnosa, odraža pa se v starševskem. Vse to lahko zelo prizadene otroka, ki je najranljivejši družinski član. Otrok ima svoje starše rad. V njegovem čustvenem svetu sta ena mama in en oče in sta enako pomembna. Tudi če gredo starši narazen, otrok v svojem doživljanju čuti ljubezen do mame in očeta. Prav tako čuti, če med njima nekaj ni v redu. Vsaka ločitev staršev je za otroka zato težka in naporna. Ob ločitvi staršev otrok doživlja stisko, ki jo izraža na različne načine, kar se kaže v njegovem doživljanju, čustvovanju, mišljenju, vedenju… Npr. lahko se zapre vase ali postane aktivnejši, lahko se zateče v regresivno vedenje (vedenje, ki ga je že »prerasel«: zibanje, sesanje prstkov, močenje postelje …). To se lahko zgodi in/ali traja še po tem, ko so vsi formalni vidiki ločitve že urejeni, sploh če se starša ne zmoreta pogovarjati. Ob ustreznem ravnanju in vzgoji se otrok lahko sooči s spremembami, ki so nastale v družini in se tudi nanje prilagodi. Za otroka je ključnega pomena, v kolikšni meri mu je omogočena in kako poteka čustvena prilagoditev na novo situacijo. Čustvena varnost, zaščita, pripadnost in sprejetost so potrebe otroka, za katere morajo poskrbeti starši. S hčerkico se veliko pogovarjajte o tem, kaj doživlja, kako ji je. Pri svoji starosti še nima vseh besed za to, kar čuti, zato ji pri tem pomagajte. Dovolite ji, da izrazi vsa čustva na primeren način glede na njeno starost. O očetu ne govorite slabo, ni pa ga treba zagovarjati, opravičevati. Osredotočite se na vajin odnos. Zanimajte se zanjo, a je ne zaslišujte, kako je bilo pri očetu. Ohranjajte vaš odnos z njo prek igre, skupnih dejavnosti, ob tem se bo počutila varno, vaš odnos pa se bo poglabljal. Pišete, da imate lep in ljubeč odnos - tega vam ne more nihče vzeti. Na dejanja nekdanjega partnerja ne morete vplivati. Če je mogoče, mu skušajte povedati, naj ne meša vas v svoj odnos s hčerkico in ji ne govori slabih stvari o vas, ker to ni dobro zanjo in jo rani. Ob vsem, kar ste napisali, je zaznati tudi elemente psihičnega nasilja, ki ga prijavite, če se bo stopnjevalo in nadaljevalo. Včasih morajo poseči zunanje institucije, da se določeno vedenje ustavi.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Kornelija Ferčak odgovarja:
Dnevno nespanje dojenčka
Nesprejemanje bodočega zeta
Ali naj se odselim?
Tašča crklja vnuka


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?