|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Uporniška najstnica
Oznake: uporniška,najstnica,puberteta,vzgoja,starši,družina,otrok,pogovor,psiholog
7.3.2012

Pozdravljeni!
13-letna hčerka je tretja od šestih otrok. V zadnjem letu na vsako prepoved in postavljanje meja odreagira zelo burno z vpitjem, prevračanjem stolov, ali kljub prepovedi enostavno odide k prijateljem. Žali starše, včasih pa tudi ostale družinske člane z grdimi žaljivkami. Pritožuje se, da smo najslabši starši, da ji ničesar ne pustimo in da bo šla živet k drugim. Ocene ima povprečne, ker se ji ne ljubi učiti (navadno tik pred zdajci). Za kazen smo do zdaj uporabili odvzem mobitela, prepoved računalnika, TV, izhoda ven (vendar tega večkrat ne upošteva, ker odide na športne dejavnosti že uro prej, npr. s prijateljico v knjižnico, kjer nadomesti tudi "računalniške aktivnosti". Ker mislim, da je že prerasla kazen "dve po riti", vas prosim za nasvet.




ODGOVOR:
mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka | 29.3.2012

Pozdravljeni! Vaša hčerka je vstopila v obdobje mladostništva, ki prinaša veliko sprememb in nihanja na vseh področjih njenega razvoja: na telesnem, čustvenem, vedenjskem. Hormoni spreminjajo njeno telo in čustveno razpoloženje, ki je lahko pri nekaterih mladostnikih zelo burno. Počasi odhaja v svet odraslosti, ki pa je zanjo še zelo negotov, nevaren in neobvladljiv. To je tudi obdobje oblikovanja identitete, ko se bo spraševala, kdo je, kaj želi postati ... Verjetno sami že opažate, da v mladostniškem obdobju pridejo v ospredje vrstniki, prijatelji. To še zdaleč ne pomeni, da vas več ne potrebuje. Ob prijateljih spoznava sebe, gradi odnose. Še vedno pa potrebuje starše, da ji postavijo meje, ker ob tem dobiva sporočila, da vam ni vseeno zanjo, da je varno. Meje mladostniku dajejo varnost, čeprav se jim velikokrat upira. Žaljenje in zmerjanje boste morali ustaviti. Kot starši imate to moč, da ji poveste, da ne boste dovolili grdih, nesramnih besed. Skoraj ne poznam mladostnika, ki ne bi kdaj rekel, da so njegovi starši najslabši, da ničesar ne pustijo. Vprašajte jo, kateri starši pa pustijo, pa se bo njeno naštevanje hitro končalo. Verjetno so kateri starši, ki svojemu otroku dovolijo več kot ji vi, vsi pa prav gotovo ne. Ko postavljate meje, morate ob tem tudi vaši hčerki dati vedeti, kakšne bodo posledice, če se ne bo držala mej. Bistveno je, da ji jasno poveste za meje in za posledice, še preden prestopi meje. Posledice morajo biti logične in povezane z mejami – primer: če je ne bo doma do dogovorjene ure, bo naslednjič toliko prej morala priti domov. Ali če bo preveč telefonirala in bo visok račun, se bo telefonu odpovedala za en teden … Tako se bo učila odgovornosti. Pri mejah morate biti dosledni. Če ji prepoveste izhod pomeni, da ne more iti prej na športne aktivnosti. Pomeni tudi to, da jo bo včasih treba peljati na športne aktivnosti ali biti pozoren, da ne bo predčasno odšla. Biti dosleden je najtežje pri postavljanju meja. Meje ni težko postaviti, spremljati, ali se otrok tega drži ali ne, pa je veliko težje in zahteva veliko napora staršev. Vendar pa, če ni doslednosti, je skoraj tako, kot če mej ne bi postavili. Na doslednosti stojijo meje. Izogibajte se kaznovanju s pomočjo fizičnega (udarci) in psihičnega nasilja (vpitje, zmerjanje), ker prinaša samo strah, izogibanje ter ruši samopodobo otroka. Nasilje ne uči odgovornosti, ampak prekinja stik med starši in otrokom ter prinaša strah. Z jasnimi, odločnimi besedami in doslednostjo lahko dosežete, da bo hčerka upoštevala meje in pri tem ohranite njeno dostojanstvo ter hkrati prispevate k njeni pozitivni samopodobi.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Kornelija Ferčak odgovarja:
Dnevno nespanje dojenčka
Nesprejemanje bodočega zeta
Ali naj se odselim?
Tašča crklja vnuka


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?