|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Neprilagodljiv 8 letnik
Oznake: otrok,vzgoja,starši,trma,jeza,poslušnost,učenje,igra,psiholog,svetovanje
21.3.2012

Pozdravljeni!
Imam 8 letnega sina, ki že od rojstva naprej energično izraža nezadovoljstvo s svetom, v katerega je bil rojen. Ima ogromno energije, je zelo bister, obenem pa tudi zelo čustven in občutljiv, vendar le za stvari, ki zadevajo njega. Čustva in odzivi drugih na njegovo vedenje ga sploh ne zanimajo, oziroma jih ne prepoznava. Z možem opažava, da se v drugih okoljih večinoma uspešno zadrži in uspe v toliko prilagoditi, da ne izstopa, vendar vse kar se mu ej npr. v šoli nakopičilo prinese domov, kjer se to pogosto odrazi z verbalnimi izbruhi proti mlajšemu bratcu in nama, v preteklosti je bil tudi fizično agresiven do nas in do predmetov. Sedaj se to zgodi le še izjemoma. Z možem se z njim veliko ukvarjava, poskušava mu dati čimveč možnosti, da bi svoja čustva izrazil, vendar nas še vse prevečkrat presenetijo njegovi izbruhi. Obenem je tudi impulziven in še vedno počne prepovedane stvari, za katere mu je bilo že ničkolikokrat razloženo, zakaj so prepovedane in je razlago razumel. Višek energije v zadnjem letu uspešno porabi na treningih, prej je bilo ob tem še hujše. Je tudi zelo tekmovalen, kar ga v kombinaciji s čustvi ovira pri tem, da bi v šoli izrabil in pokazal svoje sposobnosti (npr. za njega povsem nerazumljive napake pri računanju). Pred nepoznanimi situacijami ima velik strah, ki ga sicer v pogovoru uspemo toliko omiliti, da jih prilagoditvami (eden od naju mora biti zraven) vendarle izpelje. Razmišljala sem že o psiho-/terapiji, vendar ne vem, kam naj se obrnem, saj smo doma na S Primorskem. Hvala za odgovor.




ODGOVOR:
mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka | 26.3.2012

Vsak otrok je enkraten in ima svoj značaj. V družini in ob njemu pomembnih osebah se oblikuje njegova osebnost. V družini se tudi uči, kako izražati svoja čustva. Že zelo majhen otrok čuti osnovna čustva, kot so veselje, strah, jeza, sram …, in jih tudi pokaže. V najzgodnejšem obdobju otrok še ne zmore uravnavati svojih čustev in jih zato po navadi izrazi s svojim vedenjem (npr. jezo pokaže tako, da brca, tolče s pestmi …). V tem zgodnjem obdobju otrok potrebuje starše, da mu pomagajo regulirati/uravnavati in izražati njegova čustva, da ga umirijo in dajo besede za njegovo doživljanje ter čustvovanje. Otroci se ob starših učijo, kako se izraža določena čustva, zato je pomembno, kako starši izražajo svoja čustva. Če se starši jezijo tako, da vpijejo, se bo otrok verjetno naučil izražati svojo jezo tako, da bo vpil ipd. Težko vam napišem, zakaj se vaš otrok doma vede impulzivno, agresivno. Razlogov je lahko več: še ne zmore izražati močnih čustev z besedami, išče pozornost … Tudi prehrana, in sicer preveč sladkorja, ali pa preveč računalniških igric, agresivnih risank lahko pripomore k večji energičnosti, agresivnosti. Včasih je lahko otrok doma agresiven, če se mu v šoli kaj hudega dogaja (je sam žrtev nasilja), zato je dobro, da pri otroku in/ali pri učiteljih preverite in spremljate, kako se otrok vede v šoli, kako se razume s sošolci … Vašemu otroku dajte veliko besed za njegova čustva. To pomeni, da se pogovarjate z njim o njegovem doživljanju, ga spodbujate, da lahko drugače izrazi svoja čustva, predvsem jezo … Naučite ga, naj vam najprej pove, kaj čuti, nato pa lahko jezo izraža še s telesom – npr. tako, da udarja v temu namenjen vzglavnik, boksarsko vrečo … Sčasoma tega ne bo potreboval. Ne dopustite mu, da je agresiven do vas ali do mlajšega brata. Otroci tudi če razumejo, velikokrat pozabljajo, zato vztrajajte. Glede tekmovalnosti in njegovih čustev bi vam rada napisala, da velika pričakovanja in strah vodijo pogosto do »nerazumljivih napak«. Tekmovalnost je za otroke do določene mere dobra, ker jim pomaga, da se trudijo za boljše rezultate, vendar pa je pomembno, da se otrok nauči tudi sodelovanja. Pozneje v življenju bo potreboval oboje, zato ga učite tudi sodelovalnih veščin, če opažate, da bi rad predvsem tekmoval. To lahko naredite tako, da ga vključite doma v čisto preprosta opravila, denimo, skupaj z bratcem (če bratec ni premajhen) se z njim igrajte sodelovalne igre, ne tekmovalnih. Če bodo njegovi izbruhi trajali dalj časa in bodo postajali neobvladljivi, se obrnite na strokovno pomoč, kjer bodo vam in otroku pomagali. Na spletni strani boste prav gotovo našli otroškega psihologa ali družinskega terapevta v bližini vašega kraja.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Kornelija Ferčak odgovarja:
Dnevno nespanje dojenčka
Nesprejemanje bodočega zeta
Ali naj se odselim?
Tašča crklja vnuka


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?