|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Beremo: Pravljica o posvojeni Nali

Helena Primic, 16.10.2019
Pravljica Nala je primerna ne le za posvojene otroke in njihove starše, temveč je lahko odlična iztočnica tudi za pogovor o posvojitvi z neposvojenimi otroci.

image
Posvojitev je darilo ljubezni, na katerega smo lahko ponosni!
/11


Pri Mladinski knjigi je izšla čudovita pravljica o posvojeni kenijski deklici z naslovom Nala, ki jo je napisala Ana Kalin, zelo prisrčno pa ilustrirala Maša Kozjek.

Nala

 

Iz čigavega trebuha?

Tako posvojeni kot neposvojeni otroci kmalu, ko začnejo govoriti in opazovati svet, začnejo spraševati. Si me tudi ti nosila v trebuhu? Kako sem nastal/a? In kako sem prišla/el ven iz trebuha?

Tako je tudi posvojena temnopolta deklica Nala ob opazovanju nosečnic svojo mamo vprašala, če jo je tudi ona nosila v trebuhu.

"Ne, Nala, nisem te. Tata in jaz nisva mogla imeti otrok, zato nisem bila noseča in nisi prišla iz mojega trebuha."

"Iz čigavega trebuha pa sem prišla? A iz tatovega?" je vzklinila Nala.

Mama se je zasmejala: "Moški ne morejo roditi otrok. Ti si prišla iz trebuha ženske v Keniji."

In tako se v pravljici nadaljuje pogovor Nale z mamo in očetom, ki ji na različne načine in ob različnih situacijah razlagata, kako nestrpno sta jo čakala, kako sta prišla ponjo v Kenijo in kako zelo sta vesela, da so sedaj za zmeraj skupaj.

 

PREBERITE TUDI: Strahovi, povezani s posvojitvijo

 

Ti boš ostala z nama, midva pa s tabo

Nalo pa kot čisto pravo radovedno deklico seveda zanima vse. Zakaj je bilo mamo strah, ko jo prvič zagledala Nalo. Pa zakaj ni mogla ostati v Keniji. Pa tudi to zaupa svojima staršema, da jo je strah tigrov in levov. Četudi živijo v njeni rojstni državi. 

Na srečo v Ljubljani in Sloveniji ni ne levov ne tigrov, ki Nali simbolizirajo nevarnosti življenja in sveta. In Nala ima mamo in očeta, ki sta si jo dolgo dolgo časa želela in upala, da bo prišla k njima. In zdaj, ko so skupaj, ne bosta nikamor odšla in jo bosta vedno varovala.

"Ti boš ostala z nama, midva pa s tabo," Nalo potolaži mama.

 

Odlična iztočnica za pogovor o posvojitvi

Pravljica Nala je primerna ne le za posvojene otroke in njihove starše, temveč je lahko odlična iztočnica tudi za pogovor o posvojitvi z neposvojenimi otroci. Tako bodo lažje razumeli, zakaj "tista punčka na gugalnici" ni prav nič podobna svoji mami.

Pogovor o posvojitvi gre namreč veliko staršem težko od rok. Zaradi česar so potem otroci še bolj zmedeni in prestrašeni.

Zato se ne bojte s svojimi otroci - pa ni važno, ali so posvojeni ali ne - pogovarjati o tem čudovitem darilu posvojitve. Ljubezen namreč ne pozna meja in se ne ozira na to, v katerem trebuhu je nastal in se razvijal dojenček.

Za otroka je pomembno le to, da ga imata njegova mama in oče iskreno rada ter da se v njunem objemu počuti varnega. Pa četudi so njegovi biološki starši na drugem koncu sveta.

 

POGLEJTE TUDI: FOTO - Resnična lepota posvojitve

 

Zakaj me moja prava mama ni hotela?

Posvojen otrok vam bo prej kot slej postavil tudi tista "težka" vprašanja - Zakaj me moja prava mama ni hotela? Ali lahko srečam svojo pravo mamo? Kaj pa, če bom hotel ostati s svojo pravo mamo?

Kot mama, ki svojega otroka ljubi brezpogojno, mu seveda nikakor ne lažite ali prikrivajte podatkov o njegovih pravih starših. Prav tako mu omogočite, da jih sreča, če bo izrazil željo. Četudi bo morda razočaran in prizadet, je to življenjska izkušnja, ki mu je ne smete odvzeti. Pa čeprav bi svojega posvojenega otroka radi zaščitili pred bolečino.

Zato se s posvojenim otrokom čim bolj sproščeno pogovarjajte o njegovih bioloških starših in obdobju "preden si prišel k nam in postal del naše družine". Bolj, ko boste vi sproščeni, lažje bo posvojitev sprejel tudi otrok.

In ne bojte se, da bo odšel k svoji "pravi mami". Ostal bo tam, kjer bo čutil, da je najbolj ljubljen in varen.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
9
GR8 PARENTS – Starši za znanje otrok
V okviru projekta bodo v slovenskih vrtcih potekala izobraževanja staršev o pomenu ustvarjanja neformalnih šol znotraj d...
7
Naredite sami: Indijanski šotor
Indijanski šotori za igro na prostem in tudi v hiši so zelo simpatični, večinoma tudi dragi. Vendar izdelava ni tako zap...
6
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
5



Beremo: Vse o čebelah za otroke in starše
Za eno samo žlico medu je štiri do sedem čebel garalo vse svoje pašno obdobje! Po tej knjigi Čebele bo vsaka žlička medu...
Beremo: Pet grdin
Spoznajte gnuja, svinjo bradavičarko, lisasto hijeno, golouhega jastreba in afriškega marabuja - pet afriških grdin. Tod...




Ste že kdaj...?
binyy

Ste že kdaj sexali v dvigalu?

da (4%)

ne (66%)

ne, ampak si želim (17%)

ne, najraj sem na postelji (12%)


Število vseh glasov: 237

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!