Tudi moderne babice lahko vnukom ponudimo točno takšno "razvajanje" kot ga od nas pričakuje - pogovor o šoli in sošolcih, najboljšo juho na svetu, skupno peko piškotov in delo na vrtu. Vse to, česar mu moderna tehnologija ne more dati.
Babičino razvajanje pomeni tudi to, da otroke odpeljemo v naravo.
Poleti sem na Danskem naletela na lokal, pred katerim je na tabli na veliko pisalo: NO WI-FI. We talk to each other.
Če prevedemo: Ni wifija. Mi se med sabo pogovarjamo.
V lokal sem vstopila prav zaradi tega zapisa. Wifija v resnici sploh nisem potrebovala, saj moj naročniški paket vsebuje prenos podatkov tudi v vseh državah EU. A nekako me je prav dejstvo, da želijo spodbuditi komunikacijo na štiri oči, prepričalo v to, da poskusim njihovo kavo.
Morda kdo poreče, da je to morda malo protislovno za nekoga, ki se imenuje Moderna babi, saj gre ravno internetu zahvala, da se babice lahko virtualno povezujemo med seboj.
In kar takoj odkrito priznam, da je tale očitek čisto upravičen, saj so zame moderne babice tudi vse tiste, ki so stopile v korak s časom in uporabljajo tudi digitalno tehnologijo.
Toda hkrati pa moram poudariti, da smo moderne babice tudi tiste, ki se znamo odklopiti. Ki znamo "pozabiti" svoj mobilni telefon in nanj ne pogledati tudi ves dan. Ki še vedno zelo cenimo pristno komunikacijo. Ki nismo odvisne od moderne tehnologije, četudi jo znamo in z veseljem uporabimo, ko nam pride prav.
Ali veste, da v skandinavskih deželah mladi starši, ki nimajo babic ali so od starih staršev zelo oddaljeni, iščejo starejše gospe za druženje s svojimi otroki? Skandinavci so namreč prepričani, da ima medgeneracijsko druženje izjemen pomen za otrokov zdrav psihosocialni razvoj.
Naj se sliši še tako klišejsko, pa vsekakor drži, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. To seveda ne pomeni, da prestopamo meje, ki so jih za svojega otroka določili in postavili njegovi starši, temveč gre za razvajanje drugačnega pomena. Tudi takšnega za otroka zelo koristnega.
Vse več sodobnih staršev zaradi preobsežnega delovnega časa in vsakodnevnih skrbi (pre)pogosto popuščajo svojim otrokom pri uporabi mobilnega telefona, računalnika, spleta, računalniških igric in podobnega.
In tukaj pridemo prav stari starši, ki smo svoje otroštvo in mladost večinoma preživeli brez televizorja, računalnika, računalniških igric in mobilnega telefona. Prav zato namreč znamo čas z vnuki izkoristiti bolj umirjeno, sproščeno in dobesedno naravno - v naravi. Brez vseh tistih piskajočih in svetlikajočih digitalnih "igračk".
Moderne babice tako zares znamo izkoristiti prednosti moderne tehnologije, toda kot že rečeno se znamo tudi odklopiti.
Kot babica in ženska iz starih časov, ko se sodobna tehnologija še ni zažrla v vse pore družine in tudi otroških življenj, sem prepričana, da bi sodobni starši morali biti pri uporabi sodobne tehnologije (tako glede otrok kot samih sebe) bolj dosledni, skrbni in razumni.
Čas, ki bi jim ostal po odklopu od vseh sodobnih pametnih naprav, bi lahko namenili kakovostnejšemu in predvsem bolj povezanemu druženju z otroki. Namesto, da jih po pouku poleg sodobne tehnologije prepuščajo tudi preštevilnim popoldanskim dejavnostim in se tako počasi, a vztrajno oddaljujejo od otroka.
V nekaterih sodobnih družinah se družinski odnosi skrhajo do tolikšne mere, da so starši v očeh otroka samo še tisti, ki napolnijo hladilnik, plačajo naročnino za televizijo in mobilni telefon ter poskrbijo, da je stanovanje toplo. Verjemite mi, govorim namreč iz izkušenj, saj v šoli poučujem že več kot polovico svojega življenja.
Zato kot moderna babi vsem sodobnim staršem toplo polagam na srce, naj svojim otrokom časovno omejijo uporabo digitalnih naprav. Če namreč otroku dopustimo povsem neomejen čas uporabe, to pogosto rezultira prekinitev globokega stika med starši in otrokom, vse do te mere, da otroci dobijo občutek, da staršev sploh ne potrebujejo, saj imajo ves čas ob sebi virtualni svet, ki si ga lahko popolnoma prilagodijo svojim željam.
Še posebej v takšnih primerih smo babice - staromodne gospe, ki pečemo domače piškote, kuhamo okusna kosila in pletemo tople, debele nogavice - zagotovo v prednosti. Vnuku lahko namreč ponudimo točno takšno "razvajanje" kot ga od nas pričakuje: pogovor o šoli in sošolcih, najboljšo juho na svetu, skupno peko piškotov in delo na vrtu. Vse to, česar mu moderna tehnologija ne more dati. In tako otroka vsaj za nekaj ur odtrgamo od skušnjav modernega sveta, zaradi katerih včasih ure - tako otrok kot odraslih - kar zbežijo mimo.
Po odhodu iz danskega lokala sem pogledala na telefon, ki sem ga imela v torbici. Vsedla sem se v avtomobil in začela klicati na telefonske številke štirih neodgovorjenih klicev. In pri tem pomislila, da je bila pristna komunikacija ob dobri kavi prav pomirjujoča in nenadomestljiva.
Morda bi na tablo morali dopisati:
Za dober pogovor ne potrebuješ wifija, temveč oči.
Moderna babi ali Mojca Cimerman je profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, sicer pa mama in babica, ki je skupaj s svojo hčerko ustanovila podjetje BOOST UP - digitalno agencijo za internetni marketing.
Več o njej najdete na njeni spletni Modernababi.si in na njeni Facebook strani.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: