|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Bolečine v medenici v nosečnosti

Andreja Obal, 22.5.2023
Bolečina v medenici oziroma v medeničnem obroču se lahko pojavi v drugem ali tretjem tromesečju ter pri večini žensk izzveni najpozneje v roku osmih tednov po porodu. Zakaj pride do teh bolečin? Kako si lahko nosečnica pomaga omiliti te težave?

image
Medenična bolečina je verjetno kombinacija več dejavnikov. (Freepik.com)
/11


Žensko telo gre v nosečnosti skozi ogromne spremembe (anatomske, psihološke, telesne, hormonske, socialne), ki lahko vplivajo na pojav bolečine. Ena teh je bolečina v medenici oziroma v medeničnem obroču, ki jo občutimo v področju sklepov medenice (križnično-črevnična sklepa) in proti glutealnima gubama (gre za predel, kjer je naša zadnjica zaobljena in se stika s stegni). Od tu se bolečina po navadi širi čez zadnjico in lahko tudi po zadnji strani stegen. Omenjena bolečina se lahko pojavi skupaj ali ločeno z bolečino v sramnici.


Bolečina v medenici oziroma v medeničnem obroču se pojavi pri eni od petih nosečnic. Stopnja bolečine v tem delu tekom napredovanja nosečnosti narašča, vpliva na delo, dnevne aktivnosti in spanje. V kolikor bolečina traja dlje je potrebno poiskati strokovno pomoč.

 

PREBERITE TUDI: Kako zmanjšati bolečine v križu?


Zakaj pride do bolečine v medenici?

Ne moremo trditi, da gre le za en vzrok, ampak je medenična bolečina najverjetneje posledica kombinacije več dejavnikov, ki vplivajo na stabilnost medenice: naša drža, vpliv hormonov, povečana telesna teža …. Dokazano je, da hormon relaksin v času nosečnosti povzroča večjo laksnost ligamentov (večjo gibljivost oziroma ohlapnost sklepov) in v kolikor to ni kompenzirano z nevro-mišično kontrolo, lahko pride do bolečine. Je pa res, da ni raziskav, ki bi potrdile povezanost med bolečino in povečano nestabilnostjo sklepov medenice.

 

medenicna bolecina

Točke medenične bolečine v nosečnosti (VIR: www.mumjunction.com)

 

Glede dejavnikov tveganja so bile narejene določene študije, ki so prišle do različnih zaključkov glede vplivov na bolečino v medeničnem obroču v nosečnosti. Med najpogostejše dejavnike tveganja štejemo predhodne poškodbe medenice, predhodne bolečine v križu in težko fizično delo. Ena študija kot možna dejavnika navaja tudi večkratno nosečnost (tukaj je mišljeno, če je bila ženska noseča trikrat ali več) in težje fizično delo, spet druga prekomerno pridobivanje teže v nosečnosti in nezadovoljstvo s službo.

 

PREBERITE TUDI: Joga v nosečnosti preprečuje depresijo


Medenična bolečina otežuje vsakdanje življenje nosečnic 

bolečina v medenici

• Vpliva na dnevne aktivnosti: občutimo bolečine med in po daljših sprehodih, hoji po stopnicah, razvijemo tako imenovano »racajočo hojo«.

• Oteženo je vstajanje s postelje, kavča, stola, oblačenje.

• Boleče je obračanje v postelji med spanjem, vstopanje in izstopanje iz avta.

• Bolečine so prisotne pri spolnih odnosih.

• Prisotno je lahko slišno ali tipno pokanje ali škrtanje v področju medenice.

 

Kako si lahko pomagate pri medenični bolečini?

Kakršnakoli bolečina v nosečnosti največkrat sproži strah pred gibanjem, slišite lahko nasvete v stilu, da je najbolje, če počivate in določenih stvari ne počnete. Vendar boste ob bolečini največ naredili z upoštevanjem naslednjih priporočil:

• Priporoča se, da nosečnice kljub bolečini ostanete aktivne, upoštevajoč aktivnosti, ki ne povzročajo težav. V kolikor izvajate določeno vadbo, je pri določenih vajah potrebna prilagoditev.

• Priporoča se, da ne stojite ali sedite več kot 30 minut skupaj. Čez dan torej večkrat zamenjajte položaje.

• Oblačite se sede, ne stoje.

• Čez dan se večkrat opomnite na pravilno pokončno držo in nežno aktivacijo notranje enote (to pomeni, da pravilno stisnete mišice medeničnega dna in hkrati aktivirate trebušne mišice ter ostale mišice trupa in medenice), saj lahko prenos teže telesa omili bolečino in njeno trajanje.

• Pri hoji je pomembno, da obremenite obe nogi enakomerno.

• Pri spanju je priporočljiva uporaba blazine za dojenje, ki si jo lahko namestite med kolena, pod trebuh, za križnico.

• Pri obračanju v postelji je pred obratom priporočljivo držati kolena skupaj.

• Pri usedanju in vstajanju iz avta si lahko pomagate s plastično vrečko, ki jo namestite pod zadnjico, da boste lažje "zdrsnili" s sedeža. Kolena imejte skupaj tudi, ko vstanete iz avta.

• Pri zmanjšanju bolečin vam lahko pomaga medenični pas, ki mora biti pravilno nameščen, akupunktura ali fizioterapija.

 

VIRI:

- Liddle SD, Pennick V (2015). Intrventions for preventing and treating low back and pelvic pain during pregnancy (Review). Cochrane Database of Systematic Reviews.

- Rost C (2007). Relieving pelvic pain during and after pregnancy: how women can heal cronical pelvic instability.

- Vleeming A, Albert HB, Ostgaard HC, Sturesson B, Stuge B (2008). European guidelines for the diagnosis and treatment of pelvic girdle pain. Eur Spine J 17: 794-819.

 


 

nosečka, vadbaAndreja Obal je osebna trenerka, licencirana FemFit inštruktorica nosečniške in poporodne vadbe, usposobljena za trening varne vadbe v nosečnosti in po porodu. V vadbenem centru Jeklarna na Vrhniki izvaja individualne treninge z nosečnicami in mamicami, v novi sezoni na isti lokaciji pričenja tudi s skupinskimi vadbami za nosečnice in mamice po porodu. 

Več informacij glede vadb in individualnih treningov lahko dobite na andreja@premakni.se, 041 643 753 ali na spletni strani www.premakni.se.

 


 

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
7
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
5
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.
5
Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
5



Dr. Pušenjak: Cepljenje nosečnic
Z dr. Stankom Pušenjakom smo se pogovarjali o cepljenju nosečnic - kdaj in za koga se priporoča.
Varna vadba v nosečnosti
Cilj vadbe v obdobju nosečnosti naj bo predvsem to, da se nosečnica dobro fizično in psihično pripravi na sam porod. Por...




katero ime je najlepše???
dija_dijana

izberi najlepše žensko ime?!

dijana (8%)

mia (48%)

danaja (22%)

elena (22%)


Število vseh glasov: 156

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!