Čaj prija poleti, prijetno ohlajen in še bolj pozimi, topel, z medom in limono. Vendar je potrebno biti v nosečnosti z nekaterimi zeliščnimi čajnimi mešanicami previden.
Kljub temu da nosečnost ni bolezen, je potrebno biti v nekaterih stvareh malce bolj previden kot običajno, da ne bi škodovali svojemu malemu zakladU, ki ga nosimo pod svojim srcem. To velja tudi za čaje in zelišča, saj nekatera med njimi niso priporočljiva za uživanje v času nosečnosti.
Zeliščni čaji, ki jih v nosečnosti lahko pijemo
Splošno pravilo je, da v nosečnosti uživamo predvsem čaje iz blagih zelišč. Nekateri zeliščni čaji so v nosečnosti priporočljivi, saj imajo številne pozitivne učinke. Med njimi so:
Vsebuje veliko železa, vitaminov in mineralov. Pospešuje delovanje prebave in jeter, razstruplja telo, uravnava raven sladkorJa v krvi in krvni pritisk, posebej priporočljiv pa je za blaženje nosečniške slabosti in preprečevanje strij.
Znana je po tem, da deluje pomirjevalno in pomaga pri spoščanju napetosti. Deluje pa tudi protivirusno in pospešuje prebavo.
Učinkovito deluje proti slabokrvnosti, pomaga pri čiščenju krvi in ohranja zdrave ledvice. Vsebuje tudi veliKo vitaminov in mineralov.
- Lucerna ali nemška detelja
Vsebuje številna hranila, minerale, prebavne encime, proteine in vitamine A, D, K ter pomembne minerale, kot so kalcij, magnezij in železo. Zaradi vseh teh sestavin je čaj iz lucerne dobro uživati proti anemiji in pomanjkaju vitaminov, obenem pa pomaga tudi okrepiti telo pred porodom.
Vsebuje veliko magnezija, fosforja in tiamina (vitamin B1 za bister um). Čaj repinca vpliva na jetra in čisti kri ter zmanjšuje težave s kožo. Obenem stimulira prebavo in pomaga uravnavati raven skladkorja v krvi.
Posebej priporočljiv je ta čaj so proti koncu nosečnosti, saj učinkovine v listih delujejo na mišičje maternice in izboljšujejo delovanje le te med porodom. Obenem vsebuje veliko vitaminov in mineralov.
Dober je za pomirjanje in proti krčem v mišicah. Vsebuje veliko kalcija in magnezija.
Čaj iz suhih borovnic je priporočljivo piti ob težavah s prebavo.
Zeliščem, ki se je v nosečnosti bolje izogibati
- Lovor in lovorovi pripravki
Med nosečnostjo in dojenjem se je lovorovim pripravkom bolje izogibati, saj lahko povzročijo alergično reakcijo. Pri nanašanju eteričnega olja na kožo, uporabite zelo nizke koncentracije, posebej na občutljive vrste kože. Eterično olje lovora nikakor ni primerno za uživanje.
- Aloe vera, kislica, vratič (močna odvajala, ki zelo spodbujajo prebavo)
- Kordabenedikta, veliki onan, angelika, sok in olje semen pehtrana in pelina (vzpodbujajo delovanje maternice in s tem pospešujejo menstruacijo)
- Krulika, sena, laneno seme
- Ginseng, brinove jagode, sladki koren, žajbelj, rman, nadlišček, kolmež, pegasti badelj, rabarbara in vinska rutica (ta zelišča se uporabljajo predvsem za zdravljenje izostanka menstruacije)
- Češmin, krvavi mlečnik, majaron v večjih odmerkih,origano, sivka, rožmarin, kamilica in timijan v večjih količinah (zelišča vsebujejo alkaloide, posebne grenčine oziroma eterična olja, ki so za nosečnico oziroma plod lahko strupeni).
Omenjene rastline so predvsem nevarne, če jih uživamo v velikih količinah. Kljub temu pa pri uporabi le teh bodite previdni in se raje posvetujte z zdravnikom, da ne pride do nezaželenih komplikacij pri materi ali otroku.
Čaj iz malinovih listov
Čaju pripisujejo protikrčne in krčne lastnosti, zato naj bi bil posebej priporočljiv za nosečnice v zadnjih tednih pred porodom. Zaradi protikrčnih lastnosti naj bi blažil krče med nosečnostjo, zaradi krčnih pa krepil pritisne porodne krče in olajšal porod. Malinovi listi so običajno del čajnih mešanic za odvajanje blata in čiščenje krvi, uporablja pa se tudi ob želodčno-črevesnih, dihalnih in srčno-žilnih motnjah. Je dober proti prehladu, vročini, ob menstrualnih težavah, sladkorni bolezni, pomanjkanju vitaminov, za odvajanje vode, čiščenje kože ...
Nasveti za pripravo čajev
Čaje pijte sveže pripravljene in jih ne pustite stati cel dan. Bolje je piti nesladkane oziroma če to ne gre, dodajte le majhno količino sladu.
VIR: druzina.enaa.com
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: